Рішення від 04.05.2022 по справі 640/13328/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2022 року м. Київ № 640/13328/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доДепартаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у якому просив суд:

- визнати дії Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо надання відповіді №05716 - 1129 від 25 січня 2021 року, яка є відмовою у наданні запитуваної інформації на запит №18/01-7 від 18 січня 2021 року громадянину ОСОБА_1 - протиправними;

- зобов'язати директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повторно, належним чином розглянути інформаційний запит № 18/01-7 від 18 січня 2021 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказував на протиправність дій відповідача в частині не надання запитуваної інформації щодо кількості рішень Київської міської ради стосовно передачі в оренду/користування/власність земельних ділянок, які були підписані Київським міським головою Кличком Віталієм Володимировичем, однак договори оренди земельних ділянок, на підставі таких рішень, у відповідності до п. 7.8 Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київради від 20 квітня 2017 року №241/2463, на момент подання запиту є непідписаними.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 травня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з того, що Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у відповідності до вимог чинного законодавства надав відповідь на запит на публічну інформацію.

Крім того, представник відповідача зауважив, що Департамент відповідно до своїх повноважень, визначених Положенням про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженим рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342 не зобов'язаний вести статистику щодо вищевказаної інформації.

Представник позивача надав відповідь на відзив, в якій заперечив проти висновків, вкладених у відзиві на позовну заяву, послався на пункт 7.5 положення Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також зауважив, що запитувана інформація повинна знаходиться у відповідача.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся з інформаційним запитом №18/01-7 до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання інформації щодо кількості рішень Київської міської ради стосовно передачі в оренду/користування/власність земельних ділянок, які були підписані Київським міським головою Кличком Віталієм Володимировичем, однак договори оренди земельних ділянок на підставі таких рішень, у відповідності до п. 7.8. Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київради від 20 квітня 2017 року №241/2463, на момент подання запиту є непідписаними у період з 01.01.2020 по дату, зазначену у цьому запиті.

У відповідь на запит Департаментом листом від 25 січня 2021 року № 05716-1129 направлено відповідь ОСОБА_1 , де зазначено, що у задокументованому та зафіксованому вигляді у Департаменті відсутня запитувана інформація з огляду на те, що окремий перелік таких рішень Департаментом не створювався.

Крім того наголошено, що Департамент відповідно до своїх повноважень, визначених Положенням про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженим рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, не зобов'язаний вести статистику щодо вищевказаної інформації.

Вважаючи таку відповідь фактично відмовою у наданні запитуваної інформації позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про інформацію» інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, а документ - це матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.

Законом України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» визначено, що офіційна інформація органів державної влади та органів місцевого самоврядування - це офіційна документована інформація, створена в процесі діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, яка доводиться до відома населення в порядку, встановленому Конституцією України, Законом України «Про інформацію», Законом України «Про доступ до публічної інформації» та Законом України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» (абзац восьмий статті 1 цього Закону).

Однак, як вбачається з матеріалів справи та наведених вище положень законодавства, запитувана позивачем інформація в процесі діяльності Департаментом не створена, жодного належного доказу в спростування даного факту позивачем до суду не надано.

Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київського міського голови і розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно- правовими актами, а також Положенням про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 19.12.2002 № 182/342 (далі - Положення).

Положенням Департаменту та жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язок вести облік щодо кількості рішень Київської міської ради стосовно передачі в оренду/користування/власність земельних ділянок, які були підписані Київським міським головою Кличком Віталієм Володимировичем, однак договори оренди земельних ділянок, на підставі таких рішень, у відповідності до п. 7.8. Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київради від 20 квітня 2017 року №241/2463, на момент подання запиту є непідписаними.

Відповідно до Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 №10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Критеріям «відображеності та задокументованості» відповідає інформація, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістового аналізу).

Тобто, розпорядник може надати ту інформацію, яка вже існує і заздалегідь зафіксована на будь-яких носіях. Вжиття заходів для того, щоб створити інформацію, якої у володінні розпорядника немає, але щодо якої подано інформаційний запит, не охоплюється поняттям доступу до публічної інформації.

Як вбачається із запиту позивача, останній запитує інформацію, яку, як наголошує відповідач, необхідно збирати із декількох різних джерел, які наявні у Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), проте такі дії потребують значних інтелектуальних зусиль та значного часу. Тобто, таку інформацію потрібно створювати спеціально, що не встановлено нормативними актами для такої інформації.

Щодо посилання представника позивача на положення пункту 7.5 Положення, дійсно відповідач зобов'язаний у десятиденний строк вчинити дії щодо підписання та належного оформлення відповідних договорів, проте таку інформацію у запиті не сформовано.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, що кореспондується зі статтею 23 Закону, якою передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тобто, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2019 року № К/9901/10554/18 у справі № 524/6344/16-а.

При цьому, ненадання бажаної відповіді суб'єктом владних повноважень позивачу не є достатньою підставою для визнання дій протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.

Між тим, відповідачем належним чином розглянуто запит та надано обґрунтовану відповідь на запит позивача, в даній відповіді відображено інформацію по суті поставлених запитань в межах компетенції відповідача з належною аргументацією, відповідь направлено в установлений законодавством строк одночасно засобами поштового та електронного зв'язку, а відтак протиправних дій при розгляді запиту позивача відповідачем допущено не було, а отже права позивача відповідачем не порушені.

Будь-яких обґрунтувань порушень Закону відповідачем саме при розгляді запиту в позові не наведено, доказів порушення не надано.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко