Постанова від 04.08.2022 по справі 153/900/22

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" серпня 2022 р. Справа153/900/22

Провадження3/153/506/22-п

Код суду: 231

Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Гаврилюк Т.В. розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від відділення поліції №1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Ямполя Вінницької області, зареєстрованого та проживаючого у АДРЕСА_1 , із середньою освітою, вдівця, пенсіонера, інваліда третьої групи, громадянина України, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №325043 16 липня 2022 року о 14 годині 58 хвилин в місті Ямполі по провулку Леонтовича водій ОСОБА_2 керував мопедом ALPHA ABAA 2653 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння за згоди водія у встановленому законом порядку проводився на місці зупинки за допомогою «приладу» «Драгер» ALCOTEST 6810 результат якого склав 0.58 проміле.

ОСОБА_2 у судовому засіданні вину не визнав. Вказавши, що мопедом він не їхав, а тільки його турляв, дотурлявши до дому, відкриваючи ворота щоб завести мопед на подвір'я до нього під'їхала поліція, сказавши що він пив, почали писати протокол. Зазначив, що дійсно того дня випив бокал пива, однак за кермо він не сідав, так як знає, що забороняється керувати у стані алкогольного сп'яніння. Просив не притягувати його до відповідальності, так як він не керував мопедом, а лише штовхав його.

Дослідивши адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 , а саме: дані, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №325043 від 16.07.2022; результат тесту від 16.07.2022; DVD диск із вмістом відеозапису з нагрудної відеокамери на якому відсутні будь-які відеозаписи, Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №755722 від 16.07.2022; фото копії: паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_2 1, 2, 10, 11 сторінки, пенсійного посвідчення на ім'я ОСОБА_2 , тимчасового реєстраційного талону на мопед; рапорт від 16.07.2022, а також враховуючи пояснення ОСОБА_2 , приходжу до наступних висновків:

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у відповідній точності із законом.

Відповідно до роз'яснень, що містяться у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясувати всі обставини, перелічені в ст.247, 280 КУпАП, надати оцінку не тільки тим доказам, які доводять винуватість, але й оцінити доводи та докази, які виправдовують особу.

Згідно з п.2.9 (а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан сп'яніння відповідно до встановленого порядку, що є різними складами адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія на стан сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів на місці зупинки транспортного засобу.

Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння передбачена ст.266 КУпАП та детально регламентована Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України та Мінохорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015.

Так, відповідно до положень п.2 Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

За приписами ч.3 ст.266 КУпАП у разі незгоди водія з результатами огляду, проведеного поліцейськими на місці, огляд водія проводиться у закладах охорони здоров'я.

У разі відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння, у якому зазначає ознаки сп'яніння та дії водія щодо ухилення від огляду (п.8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння і проведення такого огляду від 17.12.2008).

Недотримання визначеної законом процедури має наслідком її недійсність, що встановлено ч.5 ст.266 КУпАП.

Як свідчать матеріали справи, передбаченої процедури не було дотримано працівниками поліції.

Із матеріалів справи вбачається, що поліцейським згідно вимог ст.266 КУпАП додано диск без запису до протоколу про адміністративне правопорушення, доказів фіксації процедури огляду не встановлені, при якій використовувались спеціальні технічні засоби відеозапису.

В порушення вимог ст.266 КУпАП огляд проводитися без залучення свідків, у графі "свідки чи потерпілі" відсутні будь-які відомості про свідків, не містять матеріали справи і пояснення свідків, якщо такі мали місце.

Так до матеріалів справи працівником поліції долучено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів в якому зазначено результат огляду на стан сп'яніння (проба позитивна) 0,58 % та що даний факт за відсутності свідків зафіксований на відео з місця події, однак як зазначено вище, диск є, а відеозапису події працівниками поліції, не надано.

Згідно із вказаною вище роздруківкою результату огляду за допомогою алкотестеру 6810 Drager від 16.07.2022 результат огляду ОСОБА_2 становить 0,58 %.

З офіційного інтернет-сайту компанії Saturn® Data International, яка є офіційним представником концерну Drager та дистриб'ютором професійних технічних засобів алко- та наркодіагностики Drager в Україні (http://www.saturn-data.com/ukr/products/631/0/531/), прилад Drager Alcotest 6810 (саме за допомогою якого 16.07.2022 проводився огляд ОСОБА_3 на стан алкогольного сп'яніння), має похибку у 0,04 ‰ (проміле) при показниках в діапазоні 0,00-0,84 ‰ (проміле), тобто, показники тестування водія ОСОБА_2 можуть знаходитись в межах від 0,0 проміле до 0,84 проміле.

За приписами ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

Виходячи з положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суд з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» від 30 травня 2013 року та «Карелін проти Росії» від 20 вересня 2016 року, у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Будь-яких інших доказів, які б підтверджували факт керування громадянином ОСОБА_2 мопедом в стані алкогольного сп'яніння, матеріали справи не містять. У справі взагалі відсутній доказ на підтвердження факт керування ОСОБА_2 транспортним засобом.

Наявний в матеріалах справи Акт огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому відсутні підписи свідків, відсутність Направлення до медичного закладу для проходження огляду, породжує обґрунтовані сумніви у справжності отриманих даних результату тесту, а отже вказане судом визнається недопустимим доказом, і такий доказ не може свідчити про роз'яснення права громадянину ОСОБА_2 пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі.

З даного випливає, що працівниками поліції не дотримано в повній мірі процедури огляду водія на виявлення стану сп'яніння, що регламентована ст.266 КУпАП, оскільки, до протоколу про адміністративне правопорушення, в якому зафіксовано проведення на місці огляду за допомогою спеціального технічного засобу, не додано доказів відео фіксації події, також відсутні свідки, які могли б підтвердити процедуру проведення огляду водія ОСОБА_2 .

При цьому, вимогами ст.266 КУпАП передбачено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною першою статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Статтею 62 Конституції України передбачено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Окрім того, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п.161, Series A заява №25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».

Таким чином, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, кожен окремо та в їх сукупності, судом встановлені обґрунтовані сумніви щодо дотримання працівниками поліції порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, а враховуючи, що огляд особи на стан алкогольного сп'яніння який не проведений відповідно до вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним, суд дійшов висновку про недоведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

При таких обставинах, враховуючи те, що вина особи не була доведена належними доказами та поза розумним сумнівом, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст.7, 8,30, 221, 245, 247, 251, 252, 266, 280, 283, 284, 287, 288, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративне провадження відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Ямпільський районний суд Вінницької області.

Суддя Ямпільського районного суду

Вінницької області Т. В. Гаврилюк