Ухвала від 25.09.2007 по справі 7/43

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

УХВАЛА

25.09.07 Справа № 7/43

Львівський апеляційний господарський суд у м. Львові в складі колегії:

судді-доповідача Мельник Г.І.

суддів Новосад Д.Ф.

Михалюк О.В.

при секретарі: Попко Р.

розглянувши апеляційну скаргу Новодністровської міської ради від 07.03 2007 р. №287, апеляційну скаргу Державного підприємства « Інформаційний центр « Міністерства юстиції України б/н від 12.03.2007 року, апеляційну скаргу комунального підприємства «Новодністровське БТІ» №21 від 06.03.2007 року

на постанову господарського суду Чернівецької області від 15.02.2007р. та додаткову постанову від 02.03.2007 року

у справі № 7/43

за позовом Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації

до відповідача 1 Новодністровської міської ради

відповідача 2 Виконавчого комітету Новодністровської міської ради

відповідача 3 Державного підприємства «Інформаційний центр»

відповідача 4 Комунального підприємства « Новодністровського БТІ»

третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Міністерство юстиції України

про визнання чатково недійсним рішення

за участю представників:

Від позивача Шпак О.С.;

Відповідача 1 Соловей М.М.

Відповідача 2 Соловей М.М.

Відповідача 3 не з'явився;

Відповідача 4 Соловей М.М.;

третьої особи: не з'явився;

В ході судового засідання представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України роз'яснено.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду у складі суддів: Кравчук Н.М., Гнатюк Г.М., Мирутенко О.Л. розгляд апеляційної скарги призначено на 26.04.07р. та відкладено на 16.08.07р., проте, у зв'язку самовідводом судді Кравчук Н.М., розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду справу №7/43 передано на розгляд колегії: головуючий суддя-доповідач -Мельник Г.Ї., судді: Новосад Д.Ф., Михалюк О.В.

Справа слуханням відкладалася з 16.08.07р. на 13.09.07р. та на 25.09.07р.

7.09.07р. Чернівецьким КОБТІ подано заяву про відвід колегії суддів у зв'язку з тим, що колегія брала участь у вирішенні справи з тотожним предметом спору. Перевіривши доводи заяви, ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 13.09.07р. у задоволенні заяви відмовлено, що зафіксовано аудіозаписом судового засідання на електронному носію та протоколі судового засідання. У зв'язку з відсутністю представника третьої особи та позивача в цьому судовому засіданні, справа слуханням відкладалася на 25.09.07р.

ВСТАНОВИВ:

Чернівецьке комунальне обласне бюро технічної інвентаризації звернулось до господарського суду Чернівецької області з позовом до Новодністровської міської Ради, Державного підприємства «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України та Комунального підприємства «Новодністровське бюро технічної інвентаризації»про визнання недійсним п. 7 рішення V сесії XXIV скликання Новодністровської міської Ради від 01 листопада 2002 року №55 «Про створення комунального підприємства «Новодністровське бюро технічної інвентаризації», визнання недійсним надання Новодністровському міському БТІ виключного права на здійснення обов'язкової реєстрації прав власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування, що розташовані на території міста Новодністровськ, зобов'язання ДП «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України надати Сокирянській філії Чернівецького комунального бюро технічної інвентаризації доступу до реєстрації прав власності в реєстрі прав власності на нерухоме майно по місту Новодністровськ відповідно до вимог укладеного договору №95 від 3 січня 2003 року.

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 9.06.04р. позов Чернівецького КОБТІ задоволено, визнано повністю недійсним п. 7 рішення V сесії XXIV скликання Новодністровської міської Ради від 1 листопада 2002 року №55 «Про створення комунального підприємства «Новодністровське бюро технічної інвентаризації», зобов'язано ДП «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України поновити доступ Сокирянської філії Чернівецького КОБТІ до Реєстру прав власності на об'єкти нерухомого майна фізичних та юридичних осіб у м. Новодністровську Чернівецької області.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.04року рішення частково змінено, доповнено пункт 2 резолютивної частини рішення наступною частиною: припинити провадження у справі про визнання недійсним надання Новодністровському міському БТІ виключного права на здійснення обов'язкової реєстрації прав власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування, що розташовані на території міста Новодністровськ; викладено пункт 3 резолютивної частини рішення в такій редакції: «зобов'язати ДП «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України поновити доступ Чернівецькому комунальному обласному бюро технічної інвентаризації в особі Сокирянської філії до користування автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно». У решті рішення залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.10.06р. рішення господарського суду Чернівецької області від 9.09.04р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.04р. скасовано. Справу направлено на новий судовий розгляд до господарського суду Чернівецької області.

Постановою господарського суду Чернівецької області (суддя Чорногуз М.Г.) від 15.02.07р. по справі №7/43 (з врахуванням уточнених позовних вимог) задоволено позовні вимоги: визнано недійсними (незаконними) п. 7, 8 рішення V сесії ХХІV скликання Новодністровської міської Ради від 01.11.02р. №55, «Про створення комунального підприємства «Новодністровське бюро технічної інвентаризації"»; визнано недійсним (незаконним) рішення виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 23 червня 2004 року №165/7 "Про надання Новодністровському бюро технічної інвентаризації виключного права на реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна"; визнано незаконними дії ДП «Інформаційний центр" Міністерства Юстиції України по припиненню з 4.02.04р. доступу Чернівецькому комунальному (обласному бюро технічної інвентаризації в особі Сокирянської філії до користування (автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно" по м. Новодністровськ. Зобов'язано ДП «Інформаційний центр" Міністерства Юстиції України поновити порушені права Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації в особі Сокирянської філії шляхом надання Чернівецькому комунальному обласному бюро технічної інвентаризації в особі Сокирянської філії доступу до реєстрації прав власності в Реєстрі прав власності на нерухоме майно по м. Новодністровськ.

Постанова мотивована тим, що пункти 7, 8 рішення сесії Новодністровської міської Ради від 1.11.02р. №55, яким визнано за Новодністровським БТІ виключне право здійснювати реєстрацію права власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб на території м. Новодністровська є незаконними, оскільки порушують права та інтереси позивача. Крім цього, судом зазначено, що оскаржуване рішення виконавчого комітету, яким надано Новодністровському МБТІ виключне право здійснювати реєстрацію прав власності на нерухоме майно, суперечить рішенню Чернівецької обласної Ради від 10.03.1999р., яким визначено, що Чернівецьке КОБТІ здійснює державну реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомості, майна, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб по Чернівецькій області та місту Чернівці.

Додатковою постановою господарського суду Чернівецької області від 2.03.07р. визначено спосіб виконання судового рішення (постанови від 15.02.07р.) щодо поновлення порушеного права Чернівецького КОБТІ в особі Сокирянської філії шляхом надання йому доступу до реєстрації прав власності в Реєстрі прав власності на нерухоме майно по м. Новодністровськ, шляхом одночасного припинення доступу КП «Новодністровське БТІ»до користування автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно»по м. Новодністровськ.

Відповідач 1 -Новодністровська міська Рада з постановою не погоджується подала апеляційну скаргу в якій просить її скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, провадження у справі закрити, оскільки постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема посилається на те, що судом не взято до уваги той факт, що м. Новодністровськ являється містом обласного значення, тому немає жодних підстав для того, щоб Сокирянська філія Чернівецького КОБТІ надавала послуги по реєстрації прав власності на нерухоме майно. Вважає рішення Новодністровської міської Ради від 1.11.02р. №55, яким створено Новодністровське БТІ із визначенням меж діяльності таким, що відповідає положенням діючого на той час законодавства.

Відповідач 3 -ДП «Інформаційний центр» в апеляційній скарзі зазначає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно "Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування. Здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в межах одного населеного пункту кількома БТІ не допускається". Однак, вважає, що суд дійшов до неправомірного висновку, що законодавство не забороняє одночасну роботу на одній зоні обслуговування кількох підприємств БТІ. Заперечує, що ДП «Інформаційний центр»діє, як суб'єкт владних повноважень. Покликається, що на час укладення договору та надання доступу до користування автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно" позивачу на території м. Новодністровськ, вимоги щодо підтвердження БТІ своїх повноважень по здійсненню державної реєстрації прав власності на нерухоме майно на відповідній території шляхом надання рішень виконавчих органів місцевого самоврядування були відсутні, а отже зона обслуговування визначалася згідно установчих документів БТІ.

Відповідач 4 -комунальне підприємство «Новодністровське БТІ»подало апеляційну скаргу, просить постанову господарського суду Чернівецької області від 15.02.07р. скасувати, провадження у справі закрити. В обгрунтування апеляційних вимог покликається на те, що підприємство створене за рішенням органу місцевого самоврядування у повній відповідності до вимог законодавства, здійснює діяльність, яка не заборонена законом.

Позивач заперечень на апеляційну скаргу не надіслав. В судовому засіданні представник просив залишити апеляційні скарги без задоволення, постанову господарського суду без змін.

Третя особа - Міністерство юстиції України заперечень на апеляційну скаргу не надіслало, явку представника в судове засідання не забезпечило, причин неявки не повідомило, неодноразово належним чином повідомлялось про час розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення ухвали, тому колегія дійшла висновку про розгляд справи без його участі за наявними доказами.

Представник відповідача 3 в судове засідання 25.09.07р. не з'явився, при цьому, подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Справа слуханням відкладалася з 26.04.07р. на 16.08.07р., 13.09.07р. та на 25.09.07р.

Розглянувши апеляційні скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, заслухавши пояснення предстаників сторін, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що постанову господарського суду Чернівецької області від 15.02.2007 року та додаткову постанову від 2.03.07р. слід залишити без змін, а апеляційні скарги без задоволення. При цьому колегія виходила з наступного :

Рішенням V сесії XXIII скликання Чернівецької обласної ради №8-6/99 від 10.03.1999року "Про впорядкування обліку та реєстрації нерухомого майна, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст області "Чернівецьке державне обласне бюро технічної інвентаризації" було перетворене у Чернівецьке комунальне обласне бюро технічної інвентаризації.

Згідно із п. 2.2.3 Статуту Чернівецького КОБТІ, затвердженого розпорядженням голови Чернівецької обласної ради №225 від 15.11.2000р. та зареєстрованого 11.12.2000р. за №Ю1110364 Ліцензійно-реєстраційною палатою, Чернівецьке КО БТІ здійснює державну реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомості майна, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб по Чернівецькій області та місту Чернівці.

Наказом по Чернівецькому КОБТІ №4 від 15.02.2001 року, погодженим з головою Чернівецької обласної ради, затверджено Положення про Сокирянську Філію Чернівецького КОБТІ, пунктами 2.1 та 2.2 якого надано філії повноваження по здійсненню державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб по Сокирянському районі.

1.11.02р. V сесією XXIV скликання Новодністровської міської Ради, прийнято рішення №55 «Про створення комунального підприємства «Новодністровське бюро технічної інвентаризації», п. 7 якого новоствореному у м. Новодністровськ Чернівецької області, комунальному підприємству «Новодністровське комунальне бюро технічної інвентаризації" надано виключне право здійснювати реєстрацію прав власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб на території міста Новодністровська. Пунктом 8 визначено: Новодністровському МКБТІ здійснювати перереєстрацію прав власності фізичних та юридичних осіб на об'єкти нерухомості, що розташовані на території м. Новодністровськ.

До прийняття Закону України про державну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Україні регулюється Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 2.02.2002р. Згідно п. 1.3 Тимчасового положення (в редакції, яка діяла на день прийняття оскаржуваного рішення) реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Жодного виключного права тимчасовим положенням не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин п. 7, 8 рішення Новодністровської міської Ради №55 від 1.11.02р. є такими, що суперечать чинному на момент його прийняття законодавству, порушують права та інтереси позивача, а тому колегія вважає, що прийняття цих пунктів рішення обгрунтовано визнано господарським судом незаконними.

28.05.2004 року набув чинності Наказ Міністерства юстиції України від 17.05.2004 року N36/5 "Про затвердження змін до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", яким пункт 1.3 Тимчасового положення викладено в такій редакції: "Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування. Здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в межах одного населеного пункту кількома БТІ не допускається".

Рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 23.06.2004року №165/7 "Про надання Новодністровському бюро технічної інвентаризації виключного права на реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна" надано Новодністровському МБТІ виключне право здійснювати реєстрацію прав власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування, що розташовані на території міста Новодністровськ.

Відповідно до п. 10 ч. "б" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, а не державна реєстрація права власності.

Аналізом доказів у справі та чинного законодавства колегія прийшла до висновку, що фактично рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської Ради від 23 червня 2004 року № 165/7 порушено права та законі інтереси Чернівецького КО БТІ, оскільки рішенням V сесії ХХШ скликання Чернівецької обласної ради № 8-6/99 від 10 березня 1999 року визначено, що Чернівецьке КО БТІ здійснює державну реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомості майна, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб по Чернівецькій області та місту Чернівці, а оскільки м. Новодністровськ входить в адміністративно-територіальні межі Чернівецької області, тому рішення №165/7 підставно визнано судом незаконним.

З огляду на вище викладене посилання відповідачів на те що м. Новодністровськ є містом обласного значення не спростовує доказів щодо порушеного права позивача.

3.01.2003 року, між Сокирянською філією Чернівецького КОБТІ, яка діяла на підставі Статуту про Чернівецьке КОБТІ та на підставі Положення про Сокирянську філію Чернівецького КОБТІ і Державним підприємством «Інформаційний центр" Міністерства юстиції України було укладено договір №95 «Про організацію доступу БТІ на користування автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно", за умовами якого Інформаційний центр зобов'язався надати БТІ доступ до цієї системи.

Листами ДП "Інформаційний центр" №1-25/217 від 16.02.2004р. та №1-25/81 від 16.01.2004р. повідомив Чернівецьке КОБТІ та Сокирянську філію ЧКОБТІ про припинення доступу до реєстрації прав власності на нерухоме майно по м. Новодністровську, з посиланням на рішення V сесії XXIV скликання Новодністровської міської ради від 01.11.02року №55.

Припинення ДП «Інформаційний центр»в односторонньому порядку дії договору в частині надання Сокирянській філії Чернівецького КОБТІ доступу до реєстрації прав власності у реєстрі по м. Новодністровську є незаконним, оскільки суперчить умовам самого договору так і положенням ЦК України.

Припинення доступу здійснено до набуття чинності наказом Міністерства юстиції України від 17 травня 2004 року N 36/5 "Про затвердження змін до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", яким внесено зміни до пункту 1.3 Тимчасового положення, щодо здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно БТІ у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування та заборони здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в межах одного населеного пункту кількома БТІ.

Також, такими діями ДП «Інформаційний центр»було порушено ч. 3 п.п. 1.3 п. 1 Порядку ведення реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту від 28.01.03р. №7/5 у відповідності до якого Розділ Реєстру прав, відкритий одним БТІ, може бути змінений, закритий лише тим БТІ, яким він був відкритий.

А тому, припинення ДП «Інформаційний центр»доступу Сокирянської філії Чернівецького КОБТІ до Реєстру прав по м. Новодністровську обгрунтовано визнано місцевим господарським судом незаконним.

Додатковою постановою від 2.03.07р. господарський суд визначив спосіб виконання судового рішення згідно вимог п. 2 ч. 1 ст. 168 КАС України, розглянувши клопотання позивача від 7.02.07р. Постановою господарського суду від 15.02.07р. позовні вимоги Чернівецького КОБТІ визнані повністю підставними та задоволені судом, однак не вирішено питання щодо способу виконання постанови. А тому колегія вважає, що додаткова постанова *відповідає нормам діючого законодавства та забезпеченню прав позивача, порушених відповідачами.

Отже, з огляду на вище викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що постанова господарського суду Чернівецької області від 15.02.07р. та додаткова постанова від 02.03.07р. відповідають матеріалам справи, грунтуються на чинному законодавстві і підстав для їх скасування немає, зазначені в апеляційних скаргах інші доводи скаржників не відповідають матеріалам справи, документально необґрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює дані правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою для скасування оспорюваних постанов суду.

Керуючись ст. ст. 86, 185, 195, 196, 198, 200, п. 1. ст. 205, 206 КАС України , суд

УХВАЛИВ:

1.Постанову господарського суду Чернівецької області від 15.02.2007 року та додаткову постанову від 02.03.07р. по справі за №7/43 залишити без змін.

2.В задоволенні апеляційних скарг відмовити.

3.Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку.

4.Матеріали справи скеровуються в господарський суд Чернівецької області.

Головуючий-суддя Мельник Г.І.

Судді Новосад Д.Ф.

Михалюк О.В.