"01" серпня 2022 р. Справа № 596/779/22
Провадження № 2-о/596/57/2022
Гусятинський районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Лисюк І.О., за участю секретаря судового засідання Федорів О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Гусятині цивільну справу за ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Демченко Катерина Андріївна, заінтересована особа: Гусятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
29 липня 2022 року до Гусятинського районного суду Тернопільської області надійшла заява ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Демченко Катерина Андріївна, заінтересована особа: Гусятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування вимог, заявник зазначив, що отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, де неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті матері йому необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразку.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29 липня 2022 року о 15:39 год. головуючим по справі визначено суддю Лисюк І.О.
Ухвалою суду від 29 липня 2022 року, заяву прийняти до розгляду по суті на 1 серпня 2022 року.
Учасники справи в судове засідання не з'явились, про час розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Від представника заявника ОСОБА_1 адвоката Демченко К.А. через систему «Електронний суд» подано заяву про розгляд справи у відсутності заявника та його представника.
За вказаних обставин відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, приходить до наступного.
Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
Як встановлено, заявник зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.9).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 , що видане повторно 17.05.2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Лисичанського міського управління юстиції у Луганській області. (а.с.8).
Як встановлено, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на стаціонарному лікуванні у КНП Лисичанська багатопрофільна лікарня померла від туберкульозу легенів, жирового гепатозу у віці 38 років 12 березня 2022 року, що підтверджується фотокопіями лікарського свідоцтва про смерть №208 від 12 березня 2022 року, довідки про причини смерті від 12 березня 2022 року №208. (а.с. 12-13, 14-15).
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування ЗУ від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно п.8 ч.1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно до ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч.1 ст.18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», у редакції від 18 грудня 2021 року, згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2022 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 1 Закону Україну «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 травня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 01 червня 2022 року №105) та Переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18 травня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20 травня 2022 року №98) у п.п. 6 зазначено Сєвєродонецьку міську територіальну громаду (п. 6 «Сєвєродонецький район» розділу IV «Луганська область»).
Таким чином, місто Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області визначено тимчасово окупованою територією відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», та в порядку ст. 1 цього Закону воно є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Оскільки ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій території, суд вважає, що для проведення державної реєстрації її смерті в позасудовому порядку існують об'єктивні перешкоди, а тому заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті у м. Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області.
Відповідно до правил статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті слід допустити до негайного виконання.
З цих підстав заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, підлягає до задоволення.
Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 81, 315, 317, 354, 355, 430 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Демченко Катерина Андріївна, заінтересована особа: Гусятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: місто Лисичанськ Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України у місті Лисичанськ Луганської області, Україна.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до Гусятинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Гусятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чорківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), вул. Шевченка, 4, селище міського типу Гусятин, ЄДРПОУ 21161500.
Повний текст рішення складено 01 серпня 2022 року.
Головуючий суддя Ірина ЛИСЮК