Рішення від 29.07.2022 по справі 200/1174/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2022 року Справа№200/1174/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_3

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_3, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому у повній мірі суми індексації грошового забезпечення за період 2015 - 2018 роки;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу у повній мірі суму індексації грошового забезпечення за період 2015 - 2018 роки з урахуванням базового місяця - січня 2008 року.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що з 20 листопада 2009 року по 20 листопада 2019 року він перебував на військовій службі за контрактом. Його останнє місце служби було у складі Військової частини НОМЕР_3.

Наказом від 20 листопада 2019 року № 530-ОС позивача звільнено з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення та направлено на військовий облік до Маріупольського РВК Донецької області.

У червні 2020 року відповідачем позивачу було виплачено індексацію грошового забезпечення за період 2015-2019 роки у сумі 27 039,85 грн.

Зазначає, що відповідно до довідки № 11/13 від 10 січня 2022 року, наданої відповідачем, при розрахунку суми індексації грошового забезпечення було застовано базовий місяць вересень 2014 року, листопад 2016 року та березень 2018 року.

Позивач вважає протиправним застосування при проведенні розрахунку суми індексації його грошового забезпечення вказаних базових місяців.

Зазначає, що з урахуванням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, індексація його грошового забезпечення за період з 2015 року по 1 березня 2018 року мала відбуватись із застосуванням в якості базового місяця - січня 2008 року.

При цьому позивач вказує, що з березня 2018 року по вересень 2018 року встановлений законодавством поріг індексації в 103% не був перевищений, тому у цей період індексація грошового забезпечення не проводилась відповідачем правомірно.

Суд зазначає, що обґрунтувань позовних вимог в частині неправильності нарахування відповідачем індексації грошового забезпечення за період з жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року (враховуючи, що позовні вимоги позивач визначив як «… за 2015 - 2018 роки») та в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок індексації за цей період із застосуванням в якості базового місяця - січня 2008 року, - позивачем у позові не наведено.

Більш того, позивач вказує у позові, що Порядок 1078 пов'язує зміну базового місяця зі зміною окладів військовослужбовців, при цьому така зміна у зв'язку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 відбулась з 1 березня 2018 року.

Отже, позивач, заявляючи вимоги щодо перерахунку індексації за період з жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року із застосуванням в якості базового місяця січня 2008 року, наводить мотивування на підтвердження протилежного - на підтвердження н е застосування у ці місяці в якості базового місяця січня 2008 року (а.с. 1-6).

У відзиві на позов відповідач зазначає про безпідставність позовних вимог позивача, обґрунтовуючи це наступним.

Позивач проходив службу у Військовій частині НОМЕР_3 з 7 листопада 2016 року після прибуття з 31 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_4, м. Чернівці) та зарахування у списки особового складу відповідача.

Довідка № 11/13 від 10 січня 2022 року, видана позивачу Військовою частиною НОМЕР_3 на його запит, містить відомості (в тому числі) щодо базового місяця нарахування та виплати індексації за період з січня 2015 року по листопад 2016 року, наведені із урахуванням відомостей, отриманих з Чернівецького прикордонного загону (Військової частини НОМЕР_4), де у цей період позивач проходив службу, а саме - з урахуванням довідки, виданої Військовою частиною НОМЕР_4.

Отже, питання встановлення базового місяця для розрахунку індексації грошового забезпечення позивача в період з січня 2015 року по листопад 2016 року не повноваженням відповідача - це є дискреційними повноваженнями Військової частини НОМЕР_4, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині до Військової частини НОМЕР_3 є безпідставними.

Щодо позовних вимог позивача в частині правильності/неправильності проведення індексації за період проходження служби в Військовій частині НОМЕР_3, відповідач зазначив наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабміну України від 17 липня 2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Питання визначення базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення врегульовано п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабміну України від 17 липня 2003 № 1078, відповідно до якого (в редакції згідно постанови Кабміну України від 29 січня 2014 року № 36) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, […], а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, при цьому індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 (в редакції, яка діє з 1 грудня 2015 року) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), […], значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Правове регулювання п. 5 Порядку № 1078 у вищенаведених редакціях свідчить, що до 30 листопада 2015 року встановлення базового місяця індексації прив'язувалося в тому числі до факту зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, а з 1 грудня 2015 року - до факту підвищення тарифних ставок (окладів).

На момент виникнення оскаржуваних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294, якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців і яка згідно п. 13 набрала чинності з 1 січня 2008 року.

Вищевказана постанова діяла до 1 березня 2018 року - до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців

На виконання постанови № 704 з березня 2018 року позивачу підвищено посадовий оклад.

Як наслідок, з цього часу був визначений новий базовий місяць для розрахунку індексації - березень 2018 року.

Враховуючи зазначене, індексація грошового забезпечення у період проходження ним служби у Військовій частині НОМЕР_3 відбувалась відповідно до чинного законодавства (а.с. 29-31).

Ухвалою суду від 25 січня 2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні (а.с. 19).

Ухвалою суду від 3 червня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (а.с. 39).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 23 грудня 2015 року (а.с. 7-10).

Відповідач, Військова частина НОМЕР_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1), код ЄДРПОУ НОМЕР_5, зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_2, є державним органом влади та належним відповідачем у справі (а.с. 23).

Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач протягом спірного періоду (2015 - 2018 роки) проходив військову службу: у період з 1 січня 2015 року по 6 листопада 2016 року - у Військовій частині НОМЕР_4, з 7 листопада 2016 року по 31 грудня 2018 року - у Військовій частині НОМЕР_3 (відповідач по справі) (а.с. 11, 15, 32).

Відповідно до витягу з наказу начальника 17 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 7 листопада 2016 року № 447-ОС, сержанта ОСОБА_1 (Н-017948), який прибув з 31 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (м. Чернівці), зараховано на посаду інспектора прикордонного контролю 3категорії відділення інспекторів прикордонної служби «Рені» І категорії (тип Б), ВОС-108934З, з 7 листопада 2016 року (а.с. 32).

Згідно витягу з наказу начальника 17 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 20 листопада 2019 року № 530-ОС старшину ОСОБА_1 (Н-017948), інспектора прикордонного контролю 2 категорії 3 групи прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Рені» відділу прикордонної служби «Рені», звільненого у запас Збройних Сил України за пп. «а» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із закінченням строку контракту) виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 20 листопада 2019 року (а.с. 15).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме - довідки про нараховану та виплачену позивачу індексацію за 2015-2016 роки, виданої Чернівецьким прикордонним загоном Державної прикордонної служби, довідки відповідача про розмір не виплаченої позивачу індексації та пояснень відповідача, індексація його грошового забезпечення у спірні періоди нараховувалась із застосуванням базових місяців: з січня 2015 року по 5 листопада 2016 року - вересня 2014 року, з 7 листопада 2016 року по 28 лютого 2018 року - базовий місяць не зазначений (але як вбачається із нарахованої суми індексація за цей період - базовий місяць не змінений, тобто базовим місяцем у цей період також є вересень 2014 року), з 1 березня по 31 грудня 2018 року - березень 2018 року (а.с. 11, 33, 35, 29-30).

При цьому у період з 1 березня по 30 вересня 2018 року щомісячне нарахування складало 0,00 грн (а.с. 35).

Також у довідці, виданої Чернівецьким прикордонним загоном, зазначено, що заборгованість з виплати індексації за період з червня 2015 року по листопада 2016 року склала 12 911,77 грн, а згідно довідки відповідача від 10 січня 2022 року - загальна заборгованість за період з червня 2015 року по лютий 2018 року склала 27 039,85 грн (а.с. 33, 35).

3 січня 2022 року позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом щодо отримання довідки-розрахунку індексації його грошового забезпечення за 2015-2019 роки (а.с. 34).

11 січня 2022 року відповідачем були направлені позивачу копія довідки про нараховану та виплачену індексацію за 2015 - 2016 роки з Чернівецького ПЗ, довідка про розмір не виплаченої індексації за період 2015 - 2019 роки та розрахунковий лист за червень 2020 року (а.с. 11-14).

З розрахункового листа за червень 2020 року вбачається, що позивачу у червні 2022 року підрозділом ВІПС «Рені» інспектору ПК 2 кат ВІПС (тип А, Б, В) ВПС 1к сплачена заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з січня 2015 року по листопад 2019 рік у суммі 27 039,85 грн (а.с. 13).

Будучи не згодним із розміром індексації грошового забезпечення, нарахованим та сплаченим йому за 2015 - 2018 роки, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

У відповідності до положень ст.ст. 1 - 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

В силу абз. 2 ч. 3ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Індексація грошових доходів населення здійснюється відповідно до Закону України від 3 липня 1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 18 Закону України від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Згідно ст. 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. […] Індексація пенсій проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюється їх фінансування.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1282-ХІІ Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів, а згідно ч. 1 ст. 10 цього Закону індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Підпунктом 2 п. 6 Порядку № 1078 передбачено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи, суд дійшов висновку, що нарахування та виплата індексації грошових доходів (в тому числі грошового забезпечення військовослужбовців) здійснюється підприємствами, установами та організаціями, які сплачують цей дохід (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення позивача за період з 1 січня 2015 року по 6 листопада 2016 року мала здійснюватись Військової частиною НОМЕР_4, де він проходив службу.

Згідно ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги позивача в частині оскарження розміру індексації за період з 1 січня 2015 року по 6 листопада 2016 року скеровані до неналежного відповідача.

Як наслідок, позовні вимоги позивача до Військової частини НОМЕР_3 з приводу вказаного періоду є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно ч. 5 цієї ж статті під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, що позивач у період з 1 січня 2015 року по 6 листопада 2016 року проходив службу у Військовій частині НОМЕР_4, отже, був обізнаний щодо належного відповідача у справі в цій частині позовних вимог, але у позовній заяві не зазначив Військову частину НОМЕР_4 в якості другого відповідача.

Крім цього, після отримання відзиву на позов від Військової частини НОМЕР_3, в якому відповідач зазначає про те, що не є належним відповідачем в частині позовних вимог за період з 1 січня 2015 року по 6 листопада 2016 року, - позивач із заявою про залучення до справи в якості співвідповідача Військової частини НОМЕР_4 до суду не звертався.

Як наслідок, суд не вбачає підстав для залучення до участі у справі в якості співвідповідача Військової частини НОМЕР_4.

Розглядаючи позовні вимоги позивача в частині нарахування відповідачем індексації за період з 7 листопада 2016 року 30 вересня 2018 року, суд виходить з наступного.

У ч. 5 ст. 2 Закону № 1282-XII вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно зі ст. 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 1 січня 2016 року - 101 відсоток).

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, при визначені розміру індексації визначальним є встановлення «базового» місяця.

Щодо питання визначення базового місяця за вказаний період, суд зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, позивача прийнято на військову службу у Військову частину НОМЕР_3 з 7 листопада 2016 року.

Відповідно до п. 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078) (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, яка буда чинною до 1 квітня 2021 року) для новоприйнятих працівників […] обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у спірний період здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Згідно з п. 14 Порядку № 1078 роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

У листі від 28 квітня 2016 року № 201/10/1.37-16 Мінсоцполітики в надало роз'яснення щодо індексації заробітної плати, відповідно до якого: "…Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. […] Для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року".

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів № 1013 від 9 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 1 січня 2008 року та діяла на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено в тому числі схему посадових окладів осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.

Отже, базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача в за період з 7 листопада 2016 року по 28 лютого 2018 року є січень 2008 року.

Враховуючи наведене суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно була проведена індексація грошового забезпечення позивача у період з 7 листопада 2016 по 28 лютого 2018 року без застосування в якості базового місяця січня 2008 року.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2018 року, суд зазначає наступне.

З 1 березня 2018 року у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, - відбулась зміна грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 Постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Отже, Постановою № 704 визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Таким чином, враховуючи те, що підвищення посадового окладу позивача з березня 2018 року відбулося у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців саме березень 2018 року в контексті застосування у спірних правовідносинах норми абз. 1 п. 5 Порядку № 1078 є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем), а тому значення індексу споживчих цін у цьому місяці приймається за 1 або 100 відсотків.

Згідно із абз. 2 п. 5 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року по жовтень 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103 % (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2006/ct/cn_rik/isc/isc_u/isc_m_u.htm): індекс споживчих цін у березні 2018 склав 101,1; у квітні 2018 року склав 100,8, у травні 2018 року - 100,0; у червні 2018 року - 100,0; у липні 2018 року - 99,3; у серпні 2018 року - 100,0; у вересні 2018 року - 101,9, у жовтні 2018 року - 101,7. Оскільки березень 2018 року с базовим місяцем, а відповідно до положень Порядку № 1078 розрахунок індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з місяця наступного за базовим, - індекс споживчих цін у листопаді 2018 року склав 103,7.

Отже, лише у жовтні 2018 року перевищено поріг індексації 103 %.

А оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексація відповідно до п. 1-1 Порядку № 1078 мала проводитись з грудня 2018 року.

Як вбачається з довідки відповідача № 11/13 та пояснень у відзиві, у період з 1 березня по 31 грудня 2018 року позивачу нараховувалась індексація грошового забезпечення з врахуванням в якості базового місяця березня 2018 року в розмірі: з січня по листопада 2018 року - по 0,00 грн щомісячно, у грудні - 71,08 грн (а.с. 12).

Отже, нарахування індексації грошового забезпечення позивача у період з 1 березня по 31 грудня відбувалось відповідно до приписів чинного законодавства.

Судом встановлено, що нарахована позивачу у грудні 2018 року індексації в розмірі 71,08 грн своєчасно не була сплачена, але у червні 2021 року зазначене нарахування була виплачено ОСОБА_1 (а.с. 1, 13).

Як наслідок, позовні вимоги позивача в частині оскарження бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати в належному розмірі індексації його грошового забезпечення за період з 1 березня по 31 грудня 2018 року - задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач є звільнений від сплати судового збору за подання даного позову, про що зазначено в ухвалі суду про відкриття провадження (а.с. 19).

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення позивачем судових витрат, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5, зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_3 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 7 листопада 2016 року по 28 лютого 2018 року без застосування в якості базового місяця січня 2008 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 здійснити перерахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди з 7 листопада 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням при перерахунку в якості базового місяця січня 2008 року та виплатити йому різницю між перерахованим розміром та раніше сплаченим.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна