ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
14 січня 2010 року 10:42 № 2а-4179/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі судового засідання Бистрик О.С., за участю представника позивача -Головань Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКиївського міського центру зайнятості
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Данзас Київ, ЛТД»
простягнення штрафу у сумі 37 808 грн. 55 коп.
Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Данзас Київ, ЛТД»(далі -ТОВ «Данзас Київ, ЛТД») про стягнення штрафу у сумі 37 808 грн. 55 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на те, що всупереч вимогам Закону України «Про зайнятість населення»відповідачем не було подано Звіт про заплановане вивільнення працівника по формі 4-ПН (план), а Звіт про фактичне вивільнення працівника по формі 4-ПН (факт) поданий з порушенням законодавчо встановленого 10-денного строку.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, явку представників у судове засідання не забезпечив, хоча про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчать відповідні повідомлення про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з неявкою представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи неодноразово відкладався, відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.
Закон України «Про зайнятість населення»від 1 березня 1991 року № 803-XII (далі -Закон № 803-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Відповідно до п. 5 ст. 20 Закону № 803-XII при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
У контексті Закону № 803-XII під «вивільненням»слід розуміти припинення строкового або безстрокового трудового договору з працівником за ініціативи роботодавця (звільнення працівника) на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року (далі -КЗпП України), а саме: у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Міністерство праці та соціальної політики України наказом від 19 грудня 2005 року № 420 затвердило форми звітності та інструкцій щодо їх заповнення. Зокрема, були затверджені форми звітності № 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників»та № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників».
Відповідно до п. 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. № 47, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, зокрема щодо подання державній службі зайнятості інформації про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників.
За результатами перевірки Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Київського міського центру зайнятості складено Акт № 12/06-ш про порушення законодавства України про зайнятість населення від 27.02.09р., відповідно до якого встановлено порушення ТОВ «Данзас Київ, ЛТД»п.5 ст. 20 Закону № 803-XII, а саме:
Наказом № ВК-3 від 12.01.09р. був звільнений ОСОБА_3 з посади старшого адміністратора проекту ТОВ «Данзас Київ, ЛТД»з 12.01.2009 року у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (п.1 ст.40 КЗпП України);
«Звіт про заплановане вивільнення працівників»за формою № 4-ПН (план) відповідач до Київського центру зайнятості не подав взагалі, а «Звіт про фактичне вивільнення працівників»за формою № 4-ПН (факт) про фактичне вивільнення працівника подано 23.01.2009 року, тобто з порушенням встановленого законом 10-денного строку.
Згідно з Довідкою про річну заробітну плату ОСОБА_3, звільненого згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України, вих. № 26 від 10.02.09 р. загальна сума, нарахованої заробітної плати, становить 37808,55 грн.
Позивачем було надіслано на адресу відповідача претензію від 16.03.2009 р. № 11-2472 з проханням перерахувати штраф у розмірі 37808 грн. 55 коп. на рахунок Київського міського центру зайнятості у добровільному порядку.
Відповідачем були оскаржені дії позивача щодо застосування штрафних санкцій. Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Державного центру зайнятості розглянула скаргу ТОВ «Данзас Київ, ЛТД»від 06.03.2009 р. № 261 та прийшла до висновку, що правові підстави для задоволення прохання позивача щодо перегляду акту інспекції Київського міського центру зайнятості про порушення законодавства України про зайнятість населення № 12/06-ш від 27.02.2009 р. відсутні.
Таким чином, позивачем було встановлено порушення відповідачем вимог п. 5 ст. 20 Закону № 803-XII, виконанням яких є обов'язковим для роботодавців у випадку, коли звільнення працівників відбувається на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України. Винятків чинним законодавством України не передбачено.
Ураховуючи викладене, а також те, що відповідачем не було надано доказів сплати штрафу або його оскарження, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Данзас Київ, ЛТД»(код ЄДРПОУ 31027127) на користь Київського міського центру зайнятості (р/р 37179301900001 в УДК м.Києва МФО 820019, код 03491091) штраф у сумі 37808 грн. 55 коп. (тридцять сім тисяч вісімсот вісім гривень 55 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 19 січня 2010 року.
Суддя А.С. Мазур