Постанова від 21.12.2009 по справі 2а-10128/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 грудня 2009 року 11:10 № 2а-10128/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі Бистрик О.С., за участю представника позивача - Новікової О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю "О'кей Україна"

про стягнення економічних санкцій та зобов'язання виконати вимоги припису

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 21 грудня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 28 грудня 2009 року.

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «О'кей Україна»(далі - ТОВ «О'кей Україна»)про стягнення економічних санкцій та зобов'язання виконати вимоги припису, посилаючись на те, що позивачем було прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25.06.2009 р. № 55 щодо вилучення в доход державного бюджету грошових коштів у розмірі 73144 грн. 75 коп. та накладення штрафу в сумі 146289 грн. 50 коп. за результатами проведення планової перевірки за правильністю встановлення і застосування цін. Крім того, позивачем було винесено припис № 62 від 25.06.2009 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву, заяву про розгляду справи за його відсутності не надіслав, хоча про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином. Поштова кореспонденція, направлена за фактичною адресою: 04050, м.Київ, вул. Довнар-Запольського, 9/10, та за юридичною адресою: 01032, м.Київ, бул. Тараса Шевченка, 33, пов.13, яка вказана у позовній заяві та збігається з довідками з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отриманими від Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві, повертається до суду у зв'язку з відсутністю адресата за зазначеними адресами.

У зв'язку з неявкою відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи неодноразово відкладався, відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 191 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV державні фіксовані та регульовані ціни встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, а також на продукцію та послуги, що мають суттєве соціальне значення для населення. Державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення фіксованих державних та комунальних цін, граничних рівнів цін, граничних рівнів торговельних надбавок і постачальницьких винагород, граничних нормативів рентабельності або шляхом запровадження обов'язкового декларування зміни цін.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про ціни та ціноутворення»від 3 грудня 1990 року № 507-XII (далі -Закон № 507-XII) вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. Згідно зі ст. 8 цього Закону, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення граничних рівнів цін (тарифів) або граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Частиною 2 статті 9 цього Закону передбачено, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі -Закон № 877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону державним наглядом (контролем) є діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій

Стаття 4 Закону № 877-V передбачає, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів.

У відповідності до ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. № 1819 затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, відповідно до п. 1 якого державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцінінспекція) є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Відповідно до п. 4 зазначеного положення Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює, зокрема, перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування, надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Також пунктом 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами передбачено, що Держцінінспекція має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін; вимагати відповідно до законодавства усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а також здійснення перерахунку вартості товарів, робіт і послуг, ціни (тарифи) на які сформовані, встановлені та/або застосовані з порушенням законодавства (якщо фактичну оплату товарів, робіт та послуг не проведено) для розрахунків із споживачами; приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання; звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення;

Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві з 26.05.2009 р. по 15.06.2009 р. та 23.06.2009 р. була проведена перевірка дотримання державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні цін на продукти, роботи, послуги, що підлягають державному регулюванню ТОВ «О'кей Україна», за результатами якої був складений акт від 23.06.2009 р. № 130, прийнято рішення від 25.06.2009 р. № 55 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 219343,25 грн., у тому числі: необґрунтовано одержана виручка у розмірі 73144 грн. 75 коп. та штраф у сумі 146289 грн. 50 коп. та винесено припис № 62 від 25.06.2009 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.

Під час перевірки за період діяльності відповідача з 26.05.2008 р. по 26.05.2009 р. позивачем були встановлені порушення ТОВ «О'кей Україна»розпорядження Київської міської державної адміністрації від 29.11.2007 р. «Про регулювання цін на основні продовольчі товари», чинного до 23.12.2008 р., та розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.10.2008 р. № 1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари», що призвело до завищення роздрібних цін на молоко, сир, масло, олію, ковбасні вироби варені у зв'язку із застосуванням торговельних надбавок вищих за встановлені граничні.

Згідно з п. 1 Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»(далі -Постанова № 1548) центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київською та Севастопольською міським державним адміністраціям надано повноваження щодо регулювання (встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торгівельних (постачальницько-збутових) надбавок, нормативів рентабельності, запровадження обов'язкового декларування зміни) цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг згідно з додатком.

У п. 12 додатку названої Постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють) граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.

На виконання Постанови № 1548 Київська міська державна адміністрація прийняла розпорядження від 29 листопада 2007 року № 1562 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари», яке зареєстровано в Головному управлінні юстиції у місті Києві 10 грудня 2007 р. за № 29/764 та було чинне у період, за який проводилась перевірка позивачем. Пунктом 1.2 зазначеного розпорядження встановлено, що граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію, м'ясо птиці - 10 відсотків, борошно, макаронні вироби, крупи, цукор - 12 відсотків, яловичину, свинину, хліб і хлібобулочні вироби - 15 відсотків.

Також Київською міською державною адміністрацією було прийнято розпорядження «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»від 27 жовтня 2008 року № 1464, яке зареєстровано в Головному управлінні юстиції у місті Києві 15 грудня 2008 р. за № 32/798. У пункті 1.2 зазначеного розпорядження встановлено, що граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне до 2,5 відсотків жиру, сир кисломолочний з масовою часткою жиру до 9 відсотків, сметану з масовою часткою жиру до 20 відсотків, масло вершкове з масовою часткою жиру до 72,5 відсотків, олію соняшникову, яйця курячі, м'ясо птиці - 10 відсотків, борошно, макаронні вироби (крім виробів швидкого приготування), крупи (крім виробів швидкого приготування), цукор-пісок - 12 відсотків, яловичину, свинину, хліб - 15 відсотків, без урахування витрат на їх транспортування у міжміському сполученні.

Як підтверджено матеріалами справи, за результатами перевірки встановлено, що ТОВ «О'кей Україна»у період з 26.05.08 р. по 26.05.09 р. було застосовано торговельні надбавки до оптової ціни виробника на ковбасні вироби варені, молоко, сир, масло, олію в розмірі від 11,46% до 58,56% замість граничної 10%, що призвело до завищення ціни від 0,07 грн. до 3,83 грн. за одиницю продукції.

На підставі вищезазначених норм законодавства України позивачем було складено припис № 62 від 25.06.2009 р., який було отримано представником відповідача та відповідно до якого ТОВ «О'кей Україна»зобов'язано в місячний термін усунути порушення державної дисципліни цін в частині застосування цін з порушенням порядку обов'язкового декларування їх зміни шляхом приведення цін на борошно та цукор у відповідність до вимог п. 1.2. розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.10.2008 р. № 1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари».

Ураховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «О'кей Україна»(код ЄДРПОУ 34356884) в доход державного бюджету суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 73 144 грн. 75 коп. (сімдесят три тисячі сто сорок чотири грн. 75 коп.) (р/р 3111710670011, код 21081100, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019).

Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «О'кей Україна»(код ЄДРПОУ 34356884) в доход державного бюджету (р/р 3111710670011, код 21081100, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) суму штрафу у розмірі 146 289 грн. 50 коп. (сто сорок шість тисяч двісті вісімдесят дев'ять грн. 50 коп.).

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «О'кей Україна»виконати вимоги припису № 62 від 25 червня 2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушення державної дисципліни цін.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур