Постанова від 13.07.2022 по справі 420/14724/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2022 року

м. Київ

справа №420/14724/20

адміністративне провадження № К/9901/27244/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Дашутіна І.В.,

суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 березня 2021 року у складі головуючого судді Єфіменка К.С. та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2021 року у складі колегії суддів: Шляхтицького О.І., Семенюка Г.В., Домусчі С.Д. у справі № 420/14724/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» (далі- позивач, ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ДПС в Одеській області, контролюючий орган, податковий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.08.2020 № 0014393203 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1 000 000 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 11.08.2020 № 0014393203.

Стягнуто на користь ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 15 000 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.06.2021 рішення суду першої інстанції змінено, виключено з його мотивувальної частини висновок про складення запиту про надання документів, направлений на адресу ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» з порушенням вимог, викладених у пункті 73.3 статті 73 Податкового кодексу України (далі - ПК України). В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 залишено без змін.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що згідно з довідкою про відвантаження до резервуару за період з 24.02.2020 по 15.07.2020 обсяг зберігання пального ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» складає 599 275 л, отриманого на умовах оптової торгівлі пальним, що не перевищує 1000 кубічних метрів пального. З огляду на те що обсяг зберігання пального позивачем у резервуарі не перевищував 1000 кубічних метрів, такий резервуар не підпадав під поняття «акцизний склад», а відтак у позивача відсутній обов'язок щодо реєстрації резервуара як акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:

ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» зареєстроване як юридична особа 22.02.2008, ідентифікаційний код 35775931, є платником податку на додану вартість. Видами діяльності за кодами КВЕД є: 49.41 вантажний автомобільний транспорт (основний); 46.39 неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 50.20 вантажний морський транспорт; 50.40 вантажний річковий транспорт; 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

07 липня 2020 року ГУ ДПС в Одеській області прийнято наказ № 2718 «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів, порядку здійснення готівкових розрахунків, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, на підставі пп. 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19-1, ст. 20, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст.80 ПК України.

Під час проведення перевірки 10.07.2020 службовими особами ГУ ДПС в Одеській області вручено відповідальній особі позивача запит про надання документів. У даному запиті зазначено, що на підставі наказу № 2718 від 07.07.2020 проводиться фактична перевірка суб'єкта господарювання TOB «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» за адресами: Одеська область, м. Біляївка, вул. Отамана Головатого, буд. 145 та Одеська область, м. Одеса, Суворовський район, вул. Балтська дорога, буд. 71 з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів, за період діяльності з 01.07.2019 по дату закінчення фактичної перевірки, та містилася вимога щодо надання документів за переліком, указаним у запиті.

15 липня 2020 року у відповідь на запит позивач надав запитувані документи.

За результатами фактичної перевірки складено акт від 20.07.2020 №1389/15-32-32-03- 35775931, згідно з яким контролюючим органом встановлено порушення ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» пункту "б" абзацу 2 пп. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 ПК України, за яке передбачена відповідальність пп. 128-1.2 ст. 128-1 цього Кодексу.

Не погодившись із актом перевірки позивач подав до ГУ ДПС в Одеській області заперечення від 30.07.2020, під час розгляду яких була виключена відповідальність ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» за порушення пункту "б" абзацу 2 пп. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 ПК України та змінена на порушення пункту "б" абзацу 6 пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.

Таким чином, ГУ ДПС в Одеській області встановлено отримання пального на території за адресою: Одеська область, Суворовський район, м. Одеса, вул. Балтська дорога, 71, яка використовується ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» для навантаження, розвантаження, зберігання пального в загальній кількості, що перевищує 1000 кубічних метрів, а саме 1 078 353 літрів на незареєстрований акцизний склад.

11 серпня 2020 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0014393203, згідно з яким до позивача застосовано суму штрафу в розмірі 1000000 грн на підставі п. 128-1.2 ст. 128-1 ПК України.

ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» оскаржило податкове повідомлення-рішення до ДПС України. Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 04.12.2020 № 34307/6/99-00-06-02-05-06 залишено без змін податкове повідомлення-рішення, а скаргу позивача - без задоволення.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

Не погодившись із судовими рішеннями, ГУ ДПС в Одеській області звернулося з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

На обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначає, що підставами касаційного оскарження судових рішень є пункти 3 та 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України у подібних правовідносинах; а також порушення судами норм процесуального права щодо неповного встановлення обставин справи.

У відзиві на касаційну скаргу позивач зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними, обґрунтованими та такими, що винесені з повним з'ясуванням судами обставин, які мають значення для справи, та правильним застосуванням норм матеріального права без порушень норм процесуального права. Натомість доводи ГУ ДПС в Одеській області є необґрунтованими та спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовані положеннями ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 14.1.6. пункту 14.1. статті 14 ПК України акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закону № 481/95-ВР), під місцем зберігання пального розуміється місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; під зберіганням пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Частиною першою статті 15 Закону № 481/95-ВР визначено, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Відповідно до пункту «б» абз. 6 пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Пунктом 128-1.2 статті 128-1 ПК України передбачена відповідальність за відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу у виді накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до довідки ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» на балансі підприємства обліковується 355 одиниць техніки (а.с.39-50, т.1).

Згідно з довідкою про кількість отриманого ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» дизельного пального за період з 01.01.2020 по 15.07.2020 в розрізі контрагентів, позивачем отримано 1 440 102,50 л, у тому числі реалізація до паливного бака (а.с.51-53, т.1).

Відповідно до договору купівлі - продажу нафтопродуктів № 94/01/19, укладеного з ПП «Укрпалетсистем», позивач забезпечується дизельним паливом для заправлення власного парку вантажних транспортних засобів (а.с.54-58, т.1).

Так, протягом січня - лютого 2020 року у ПП «Укрпапегсистем» придбано 287558,00 літрів дизельного пального, яке у зв'язку з відсутністю у вказаному періоді у ТОВ «ЛАМАН ТРАНС- ЕКСПРЕС» ємності для зберігання пального відвантажувалося безпосередньо в баки транспортних засобів позивача за адресою постачання: Одеська область, м. Одеса, Суворовський район, вул. Балтська дорога, буд. 71 (а.с.60-68, т.1).

18 лютого 2020 року ТОВ «ЛАМАН ТРАНС- ЕКСПРЕС» придбано ємність для зберігання пального, в яку було розпочато відвантаження дизельного пального, починаючи з 24.02.2020.

19 березня 2020 року позивач отримав ліцензію на право зберігання пального за №15540414202000854 терміном дії з 19.03.2020 по 19.03.2025, відповідно до якої місцем зберігання є Одеська область, м. Одеса, Суворовський район, вул. Балтська дорога, буд. 71; загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального, становить 52 235 літрів (52,235 Кубічних метрів).

Протягом травня - червня 2020 року ТОВ «ЛАМАН ТРАНС- ЕКСПРЕС» придбано дизельне пальне у ПП "Укрпалетсистем" у кількості 191520,00 літрів, яке також було відвантажено у паливні баки транспортних засобів у пункті розвантаження: Одеська область, м. Одеса, Суворовський район, вул. Балтська дорога, буд. 71, що підтверджується товарно-транспортними накладними та відомостями.

Аналіз змісту пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України свідчить про те, що не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої.

Отже, обсяг пального, що заправлений у паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої не враховується до обсягу отриманого пального в ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального у розумінні вказаної норми.

Як установлено судами першої та апеляційної інстанцій на підставі довідки про відвантаження дизельного пального до резервуару, за період з 24.02.2020 по 15.07.2020 обсяг зберігання пального ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» склав 599 275,00 л, отриманого на умовах оптової торгівлі пальним, що не перевищує 1 000 кубічних метрів пального.

За таких обставин, колегія суддів уважає правильним висновок судів, що резервуари ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» для зберігання пального не підпадають під поняття «акцизного складу» у розумінні пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, а відтак у позивача був відсутній обов'язок щодо реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Щодо посилання відповідача на те, що матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження відвантаження дизельного пального у паливні баки підприємства у травні - червні 2020 року, то колегія суддів не бере їх до уваги, оскільки ці обставини підтверджені наявними у матеріалах справи відповідними товарно-транспортними накладними та відомостями.

До того ж в самому акті перевірки контролюючий орган зазначив, що позивачем до перевірки надано ліцензію на право зберігання пального №15540414202000854 від 19.03.2020, супровідні документи на товар, книгу обліку придбання товарів (робіт, послуг), а також відповідно до п. 9 під час перевірки використанні договори оренди земельної ділянки, договори поставки нафтопродуктів, договір купівлі-продажу резервуару, оборотно-сальдові відомості по 203, 105, 104 рахунку, товарно-транспортні накладні, податкові накладні, акти списання пального.

Крім того, судами попередніх інстанцій також ураховано, що за результатами розгляду заперечення на акт перевірки ГУ ДПС в Одеській області, провівши аналіз бази даних Єдиного реєстру акцизних накладних 2019 за період з 01.01.2020 по 06.08.2020 встановив, що контрагент - постачальник ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» здійснив коригування акцизних накладних на зменшення обсягу реалізованого пального позивачу, зокрема АН № 12695 від 18.05.2020, АН № 26569 від 29.05.2020, АН № 729 від 04.06.2020, АН № 1626 від 09.06.2020. Загальний скоригований обсяг реалізованого пального з від'ємним значенням склав 127 432,08 літрів (а.с.23-31, т.1).

Однак, контролюючий орган залишив поза увагою відкориговані акцизні накладні, посилаючись у своїй відповіді на заперечення на невідкориговані постачальником первинні документи на постачання пального.

Таким чином, ураховуючи вищевикладене, відповідачем належним чином не доведено наявність у діях ТОВ «ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС» порушень вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, оскільки позивач у періоді, що перевірявся, не був розпорядником акцизного складу, з огляду на те що розміщена на його території ємність для зберігання пального не перевищує 200 куб.м, а обсяг отриманого пального не перевищує 1000 куб.м.

Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, враховуючи норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень, а тому касаційну скаргу ГУ ДПС в Одеській області слід залишити без задоволення.

Згідно з частиною першою статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення.

Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2021 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Cуддя-доповідач І.В. Дашутін

Судді О.О. Шишов

М.М. Яковенко