ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 380/8800/21
про витребування доказів
07 липня 2022 р.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Сидор Н.Т.,
за участю секретаря судового засідання Гавінської М.В.,
позивач та представник позивача не прибули,
представника відповідача Бігун М.В.,
представник третьої особи не прибув,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження клопотання представника відповідача про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання протиправними та скасування наказів,
у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державного підприємства "Національні інформаційні системи», у якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 23.04.2021 № 1252/7 «Про проведення камеральної перевірки державного реєстратора Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області ОСОБА_1 »;
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 17.05.2021 № 1734/5 «Про результати проведення камеральної перевірки державного реєстратора Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області ОСОБА_1 ».
У підготовчому судовому засіданні представник відповідача подала клопотання, у якому просить витребувати в Управління державної реєстрації юридичного Департаменту Львівської міської ради належним чином завірену копію реєстраційної справи у електронній формі щодо багатоквартирного будинку загальною площею 2722 кв.м, житловою площею 1113,9 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 (розділ № 207597393946221), запис про право власності № 36396829.
Позивач та його представник у підготовче судове засідання не з'явився, позивач подав заяву про розгляд справи без його участі.
Третя особа не забезпечила участі в підготовчому судовому засіданні уповноваженого представника, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання.
Представник відповідача клопотання підтримала, просила таке задовольнити.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з такого.
Згідно зі ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи.
У силу ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає передбачені законом заходи необхідні для з'ясування обставин справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
У свою чергу, відповідно до ч. 6 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Предметом доказування згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Оскаржуваний наказ Міністерства юстиції України від 17.05.2021 № 1734/5 «Про результатами проведення камеральної перевірки державного реєстратора Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області ОСОБА_1 » прийнятий на підставі акту від 17.05.2021 за результати проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстратора Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Павлишина Назара-Павла Андрійовича.
Згідно з вказаним актом встановлено, що позивачем реєстраційні дії щодо багатоквартирного будинку загальною площею 2722 кв.м, житловою площею 1113,9 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (розділ № 207597393946221), запис про право власності № 36396829 проведено з порушенням вимог пунктів 12, 41 Порядку здійснення Міністерством юстиції контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 р. № 990 та ч. 3 ст. 10, п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстраційна справа ведеться в електронній формі та формується автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, до якої за результатом проведення кожної реєстраційної дії щодо об'єкта нерухомого майна автоматично включаються заяви, сформовані або подані в електронній формі, електронні копії документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, поданих у паперовій формі, документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії, подані в електронній формі, документи в електронній формі, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, а також відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав, електронні копії запитів державного реєстратора в паперовій формі та документів, отриманих із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року.
Згідно з п. п. 1-3 Розділу VІІ Порядку формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 18.11.2016 № 3267/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.11.2016 за № 1499/29629, доступ до документів реєстраційної справи відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та статті 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, шляхом друку таких документів за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру з проставлянням власного підпису та печатки (за наявності) на кожній сторінці документа.
У разі коли доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ, яка не є державним реєстратором, на документах, роздрукованих за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру, проставляється печатка суб'єкта (за наявності), що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Суд в ухвалах про витребування доказів від 08.07.2022 та від 16.08.2022 вжив заходів для витребування у Львівської районної державної адміністрації завіреної копії реєстраційної справи у електронній та паперовій формі щодо багатоквартирного будинку загальною площею 2722 кв.м, житловою площею 1113,9 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (розділ № 207597393946221), запис про право власності № 36396829.
Львівська районна державна адміністрація на виконання вказаних ухвал повідомила, що реєстраційна справа у паперовій формі на об'єкти нерухомого майна, державна реєстрація яких відбулась після 16.01.2020, зберігається у державного реєстратора, яким проведено реєстраційну дію, відтак надати таку не може. Належним чином засвідчену копію реєстраційної справи у електронній формі райдержадміністрація не має можливості надати, оскільки у Львівській районній державній адміністрації відсутній державний реєстратор речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно з наданими позивачем поясненнями, документи, подані заявником для проведення реєстраційних дій в паперовій формі, згідно з ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» повернуті заявнику.
Суд звертає увагу, що відповідно до п. 1.1. Положення про Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (далі - Положення), Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (надалі - управління) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 04.02.2021 № 32 “Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів“, утвореним відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні“.
Згідно з п. 2.1.3 Положення, одним із основних завдань управління є Забезпечення відповідно до законодавства України надання інформації про державну реєстрацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п. 4.1. Положення, до компетенції управління належать такі повноваження:
- Ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, надання відомостей та інформації з них відповідно до законодавства;
- Забезпечення формування та зберігання у встановленому чинним законодавством порядку реєстраційних справ та інших документів, отриманих та створених державним реєстратором під час проведення реєстраційної дії;
- Забезпечення підготовки документів з реєстраційних справ для виїмки та витребування судовими та правоохоронними органами.
Зважаючи на неможливість отримання доказів від позивача та Львівської районної державної адміністрації, з метою перевірки правомірності оскаржуваного рішення, з врахуванням повноважень Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, визначених Положенням, суд вважає за доцільне витребувати у цього Управління реєстраційну справу у електронній формі щодо багатоквартирного будинку загальною площею 2722 кв.м, житловою площею 1113,9 кв.м, що знаходиться за адресою: вул. Сковороди Григорія, буд. 1, секція 1, 2 в с. Ременів Кам'янка-Бузького району Львівської області (розділ № 207597393946221), запис про право власності № 36396829.
Керуючись ст. 72-77, 80, 243, 248, 256 КАС України, суд
клопотання представника відповідача про витребування доказів - задовольнити.
Витребувати в Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 299) належним чином завірену копію реєстраційної справи у електронній формі щодо багатоквартирного будинку загальною площею 2722 кв.м, житловою площею 1113,9 кв.м, що знаходиться за адресою: вул. Сковороди Григорія, буд. 1, секція 1, 2 в с. Ременів Кам'янка-Бузького району Львівської області (розділ № 207597393946221), запис про право власності № 36396829.
Витребувані докази надіслати на адресу суду у п'ятиденний строк з дня вручення ухвали суду.
У випадку неможливості надання витребуваних доказів слід завчасно повідомити про це суд у письмовій формі, зазначивши причин неможливості подання таких доказів.
Попередити, що у випадку невиконання ухвали суду без поважних причин суд застосує передбачені ст. 149 КАС України заходи процесуального примусу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала суду оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 12.07.2022
Суддя Сидор Н.Т.