Рішення від 23.06.2022 по справі 260/7665/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2022 року м. Ужгород№ 260/7665/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа: Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови.

17 лютого 2022 року Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.

Позиції сторін.

В обґрунтування позовної заяви зазначає, що 01 грудня 2021 заступником начальника Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки-начальником ВДК за безпекою на транспорті у Закарпатській області Кейс Сергієм було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу АО №323381. Відповідно до винесеної постанови ОСОБА_1 визнаний винним у порушенні законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена статтею 60 ч.1 абзац 3 Закону України «Про автомобільний транспорт». Йому поставлено в обов'язок сплатити адміністративно - господарський штраф у сумі 17000 гривень, однак позивач не порушив законодавства України, та не мав наміру його порушувати, а постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу АО № 323381 від 01.12.2021 року була внесена однобічно , упереджено та незаконно , з порушенням конституційного права на захист.

22 лютого 2022 року від Державної служби України з безпеки на транспорті надійшли пояснення, в яких зазначає, що на момент перевірки у ФОП ОСОБА_1 була відсутня сервісна книжка, у звязку з чим за результатами розгляду справи було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 323381 від 01.12.2021 за порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Таким чином допущене Позивачем порушення законодавства про автомобільний транспорт підпадає під дію абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». На підставі наведеного просить суд в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

В судове засідання сторони не зявилися , хоча були належним чином повідомлені про судовий розгляд. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у відсутності позивача.

Обставини встановлені судом.

Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком №1567, на підставі Щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Закарпатській області у період з 15.11.2021 по 21.11.2021 та направлення на перевірку від 12.11.2021 № 010680, 16.11.2021 співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Закарпатській області проводилась рейдова перевірка у м. Берегові по вул. Мужайській.

Під час зазначеної перевірки було виявлено транспортний засіб FORD-ТRАNSIТ д/н НОМЕР_1 , який здійснював перевезення пасажирів на таксі в кількості 11 пасажирів.

В ході перевірки зазначеного транспортного засобу було встановлено, що він належить Водій ОСОБА_1 , який є самозайнятим перевізником.

Під час перевірки у водія була відсутня сервісна книжка.

Даний транспортний засіб, згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 виданого 22.02.2018 року ТСЦ 2142 відноситься до категорії легковий пасажирський - В, з кількістю місць для сидіння 9 пасажирів з водієм, на момент перевірки в транспортному засобі перебувало 11 пасажирів.

В зв'язку з виявленням вищезазначених порушень, державними інспекторами було складено акт № 283776 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.11.2021 р.

ОСОБА_1 зі змістом акту № 283776 від 16.11.2019 був ознайомлений, однак від підпису та надання пояснень відмовився, у зв'язку з чим інспекторами внесено відповідний запис.

Водію ОСОБА_1 під розпис було вручено повідомлення про розгляд справи, яка відбудеться 24.11.2021 року.

Враховуючи те, що на момент перевірки у ФОП ОСОБА_1 , була відсутня сервісна книжка, то за результатами розгляду справи було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 323381 від 01.12.2021 за порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, та відповідно до абзацу другого пункту 27 Порядку № 1567, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

Копію постанови № 323381 від 01.12.2021 було надіслано рекомендованим листом з повідомленням № 101801/25.2/24-21 від 01.12.2021 року, який було отримано Позивачем 07.12.2021 року.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

У відповідності до п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Закарпатській області.

Пунктом 4 Положення передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.

Розпорядженням КМУ №1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.

Закон України "Про автомобільний транспорт"(№ 2344-III) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 14 Порядку №1567 визначено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання, зокрема іноземним, вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. (пункт 12 Порядку №1567)

Вичерпний перелік питань, які перевіряються під час рейдової перевірки, встановлюється п. 15 Порядку № 1567, а саме:

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

оснащення таксі справним таксометром;

відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено перелік обов'язкових документів, на підставі яких виконуються перевезення автомобільним самозайнятим перевізником, а саме: ліцензія, посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сервісна книжка, медична довідка.

Відповідно до ст. 1 Закону № 2344-III сервісна книжка - документ установленого зразка для обліку проходження обов'язкового технічного контролю транспортних засобів автомобільних самозайнятих перевізників.

Пунктом 21 Порядку №1567 передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. (пункт 21 Порядку №1567)

Згідно пункту 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктом 26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: абзац 3 - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами перевірки транспортного засобу FORD-ТRАNSIТ д/н НОМЕР_1 було встановлено, що у водія відсутня сервісна книжка, що зафіксовано в акті № 283776 від 16.11.2021 року, що позивач не оспорює.

Таким чином допущене Позивачем порушення законодавства про автомобільний транспорт підпадає під дію абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Щодо ненадання Акту перевірки позивачу, то вищевказаним законодавством надання примірника акту перевірки перевізнику не передбачено. Позивач був присутній при перевірці, однак відмовився від підписання акту, який йому надавався для ознайомлення , про що відповідачем згідно п. 21 Порядку № 1567 зроблено відповідний запис.

Суд піддає критичній оцінці посилання позивача на порушення його прав у звязку з розглядом 24.11.2021 року справи за актом перевірки у його відсутності, оскільки його було повідомлено належним чином під розписку 16.11.2021 року.

Крім того ,суд вважає помилковою підставою для визнання оскаржуваної постанови незаконної у звязку з ненаданням позивачу можливості скористатися правовою допомогою під час розгляду справи за актом перевірки, про що ним було подано клопотання 22.11.2021 року, оскільки розгляд справи відбувався у відповідності до Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затверджених ПКМУ від 8 листопада 2006 р. № 1567, де п. 27 встановлено, що у разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі, а не згідно КУпАП України, на який позивач посилається у клопотанні від 22.11.2021 року.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини крізь призму встановлених обставин даної адміністративної справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб визначений законодавством України, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа: Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови- відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст постанови виготовлено та підписано 01.07.22 року.