Рішення від 24.06.2022 по справі 260/397/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2022 рокум. Ужгород№ 260/397/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Калинич Я.М.

при секретарі судового засідання - Кутрьо В.М.

за участю:

представник позивача: Андрейчик А.М.,

представник відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою заступника керівника Ужгородської окружної прокуратури до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Ужгородської окружної прокуратури звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради, в якому просить суд: 1. Визнати протиправними дії виконавчого комітету Ужгородської міської ради щодо включення до переліку документів, які мають надати суб'єкти звернення для отримання відповідних адміністративних послуг адресних карток (форми Б) відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.3 "Тимчасового порядку видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них", затвердженого п.1 рішення виконкому Ужгородської міської ради від 25.09.2019 №332. 2. Визнати протиправними та нечинними п. 2.1, 2.2, 2.3 "Тимчасового порядку видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них", затвердженого п.1 рішення виконкому Ужгородської міської ради від 25.09.2019 №332 у частині надання суб'єктами звернень адресних карток (форми Б).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Ужгородської міської ради від 25 вересня 2019 року № 332 затверджено "Тимчасовий порядок видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них". Вказаним порядком вимагається подання суб'єктом звернення для отримання відповідних адміністративних послуг адресних карток (форми Б), інформацією про які володіє орган реєстрації, що суперечить вимогам законодавства.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що оскаржені пункти Тимчасового порядку носять тимчасовий характер, а викладені в них вимоги щодо надання адресної картки (форми Б)/ будинкової книги застосовуються виключно у випадках відсутності даних в реєстрі територіальної громади. З метою забезпечення достовірності та повноти даних в реєстрі територіальної громади, виконавчим комітетом Ужгородської міської ради і було затверджено Тимчасовий порядок, яким зокрема вимагається надання підтверджуючих документів для отримання адміністративної послуги.

Представником позивача 29 квітня 2022 року до суду було подано відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 05 травня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви, з підстав наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

24 червня 2022 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Ужгородської міської ради від 25 вересня 2019 року № 332 затверджено Тимчасовий порядок видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них.

Відповідно до п. 2.1 вказаного Тимчасового порядку для отримання довідки про кількість зареєстрованих осіб, особа подає до Центру надання адміністративних послуг зокрема адресну картку (форми Б), або будинкову книгу (в разі відсутності даних в Реєстрі).

Відповідно до п. 2.2 Тимчасового порядку для отримання довідки про відсутність зареєстрованих осіб, особа подає до Центру надання адміністративних послуг зокрема адресну картку (форми Б), або будинкову книгу (в разі відсутності даних в Реєстрі).

Згідно з п. 2.3 Тимчасового порядку для отримання довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб на день смерті одного з них, особа подає до Центру надання адміністративних послуг, зокрема адресну картку (форми Б), або будинкову книгу (в разі відсутності даних в Реєстрі).

18 серпня 2021 року Закарпатська обласна прокуратура звернулася до Ужгородської міської ради із запитом, в якому просила надати перелік адміністративних послуг для отримання яких від суб'єктів звернення вимагається подання адресних карток (форми Б), підстав для встановлення таких вимог.

Виконавчий комітет Ужгородської міської ради листом від 31 серпня 2021 року № 3049/03-18 надав відповідь на вищевказаний запит, у якому зазначив, що адресна картка (форма Б) вимагається у разі відсутності відомостей у реєстрі територіальної громади для наступних адміністративних послуг: довідка про кількість зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб; довідка про відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб; довідка про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб на день смерті одного з них.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 КАС України.

Частиною другою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною четвертою статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Відповідно до частини п'ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Враховуючи вищевказане, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом про визнання протиправними дій Виконавчого комітету Ужгородської міської ради щодо включення до переліку документів, які мають надати суб'єкти звернення для отримання відповідних адміністративних послуг адресних карток (форми Б).

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про адміністративні послуги" адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов'язків такої особи відповідно до закону.

Згідно з ст. 4 Закону України "Про адміністративні послуги" державна політика у сфері надання адміністративних послуг базується зокрема на принципі верховенства права, у тому числі законності та юридичної визначеності; доступності та зручності для суб'єктів звернень.

Зі змісту ч. 1 п. 3 ст. 5 Закону України "Про адміністративні послуги" вбачається, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються зокрема перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги.

Як вже встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Ужгородської міської ради від 25.09.2019 № 332 затверджено Тимчасовий порядок видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них та форми довідок згідно із додатком.

Пунктом 1.1 Тимчасового порядку (далі - Порядок) передбачено, що Порядком визначається процедура надання відділом реєстрації місця проживання довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, про зареєстрованих осіб на день смерті одного з них (далі - Довідки).

Уповноваженим виконавчим органом з надання довідок є відділ реєстрації місця проживання виконавчого комітету міської ради ( п. 1.3 Порядку).

Згідно із приписами ч.ч. 5, 6 ст. 9 Закону України "Про адміністративні послуги" перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом. Забороняється вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.

При цьому, відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України "Про адміністративні послуги" суб'єкт надання адміністративної послуги не може вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію, що перебувають у володінні суб'єкта надання адміністративних послуг або у володінні державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління.

Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" від 10.12.2015 № 888-VIII, який набрав чинності 29.12.2015, доповнено Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" статтею 37-1 "Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб", якою встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження, як формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Тобто, з метою доступності, зручності та спрощення надання адміністративних послуг, оптимізації та підвищення ефективності роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування державою передбачено запровадження реєстру територіальної громади. Саме реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

В той же час, Тимчасовим порядком встановлено вимогу подання суб'єктом звернення для отримання відповідних адміністративних послуг адресних карток (форми Б), інформацією про які володіє орган реєстрації, що у свою чергу грубо суперечить вимогам Закону.

Так, пунктами 2.1, 2.2, 2.3 Тимчасового порядку передбачено надання суб'єктом звернення при отриманні відповідних довідок адресних карток (форми Б) (у разі відсутності даних в Реєстрі).

Разом з тим, із змісту п. 1.8 Порядку випливає, що довідки формуються за відомостями Реєстру територіальної громади (далі - Реєстр). У разі відсутності відомостей у Реєстрі довідки можуть формуватися на підставі відомостей картотеки реєстраційного обліку (після перенесення їх до Реєстру).

При цьому варто зауважити, що відповідно до п. 3 розділу 11 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" від 10 грудня 2015 року № 888-VIII житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх до 04.04.2016 відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру" передбачено, що функції реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування покладено на виконавчі органи сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до положень п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207 після початку ведення органом реєстрації реєстру територіальної громади в електронній формі картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, що були отримані відповідним органом реєстрації від Державної міграційної служби, житлово-експлуатаційних організацій та інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, а також картки реєстрації особи та адресні картки, ведення яких забезпечується органами реєстрації з 04.04.2016, зберігаються органом реєстрації у формі картотеки протягом строку, встановленого законодавством.

Слід зазначити, що у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 № 1362 ведення органами реєстрації реєстрів територіальних громад виключно в електронній формі здійснюється з 01.04.2021.

Отже враховуючи вищенаведене та законодавчі вимоги, що регулюють спірні відносини, орган реєстрації є розпорядником реєстру територіальної громади та картотек з питань реєстрації фізичних осіб, ведення яких забезпечувалося житлово-експлуатаційними організаціями, підприємствами, установами.

Однак, виконавчим комітетом Ужгородської міської ради включено до переліку документів отримання яких законодавством не передбачено та прийнято рішення, яким від суб'єктів звернення за адміністративною послугою вимагається документ, збереження якого повинно забезпечуватись органом реєстрації, яке попередньо забезпечувалось комунальними житлово-експлуатаційними організаціями.

Зокрема, відповідно до інформації виконавчого комітету Ужгородської міської ради № 3049/03-18 від 31.08.2021 підставами для встановлення вимог щодо подання адресних карток (форми Б) є рішення виконкому Ужгородської міської ради від 25.09.2019 № 332. Подання адресних карток вимагається у суб'єктів звернення у разі відсутності відомостей у реєстрі територіальної громади.

При цьому, відповідно до листа виконавчого комітету Ужгородської міської ради від 31.08.2021 року № 3049/03-18 реєстр територіальної громади в електронній формі ведеться відділом реєстрації місця проживання вже з липня 2016 року. Поряд з тим, відділом з 01.04.2021 та на момент отримання відповіді видано 1587 зазначених вище довідок.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку про протиправність дій відповідача щодо включення до переліку документів, які мають надати суб'єкти звернення для отримання відповідних адміністративних послуг адресних карток (форми Б) відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.3 "Тимчасового порядку видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них", затвердженого п.1 рішення виконкому Ужгородської міської ради від 25.09.2019 №332.

Згідно з частиною 9 статті 264 КАС України суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.

Відповідно до частиною 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Враховуючи вищенаведене, наявні підстави для визнання протиправним та нечинним п. 2.1, 2.2, 2.3 "Тимчасового порядку видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них", затвердженого п.1 рішення виконкому Ужгородської міської ради від 25.09.2019 №332 у частині надання суб'єктами звернень адресних карток (форми Б).

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 265 КАС України резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання протиправними та нечинними пунктів нормативно-правового акту у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішення законної сили.

У відповідності до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для задоволення позовних вимог.

У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. З огляду на вищенаведене положення ч. 2 ст. 139 КАС України, судовий збір у даній справі з відповідача стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов заступника керівника Ужгородської окружної прокуратури (вул. Небесної Сотні, буд. 6, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 02909967) до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради (пл. Поштова, буд. 3, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 04053699) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії виконавчого комітету Ужгородської міської ради щодо включення до переліку документів, які мають надати суб'єкти звернення для отримання відповідних адміністративних послуг адресних карток (форми Б) відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.3 "Тимчасового порядку видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них", затвердженого п.1 рішення виконкому Ужгородської міської ради від 25.09.2019 №332.

Визнати протиправними та нечинними п. 2.1, 2.2, 2.3 "Тимчасового порядку видачі довідок про зареєстрованих, відсутність зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, зареєстрованих осіб на день смерті одного з них", затвердженого п.1 рішення виконкому Ужгородської міської ради від 25.09.2019 №332 у частині надання суб'єктами звернень адресних карток (форми Б).

Зобов'язати Виконавчий комітет Ужгородської міської ради у відповідності до ч. 1 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України невідкладно опублікувати резолютивну частину даного рішення суду про визнання протиправними та нечинними пунктів нормативно-правового акту у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішення законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01 липня 2022 року.

СуддяЯ. М. Калинич