Рішення від 29.06.2022 по справі 127/2783/22

Справа № 127/2783/22

Провадження № 2/127/357/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.06.2022 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді - Антонюка В.В.,

за участі: секретаря - Жмудь Я.П.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання незаконним і скасування наказу, скасування рішення про реєстрацію права власності,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання незаконним і скасування наказу, скасування рішення про реєстрацію права власності.

Позов мотивовано тим, що позивачу було передано земельну ділянку у користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0270, розташованої на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області. ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області без відома позивача та будь-якого управлінського рішення змінено кадастровий номер вищезазначеної земельної ділянки на інший 0524380600:01:003:0303 та передано під зміненим кадастровим номером Тульчинський міській раді Вінницької області. Позивач зазначає, що в результаті таких дій ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області на одну і ту ж земельну ділянку, площею 8,4935 га., з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства, у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано два різних речових права з різними кадастровими номерами, що є порушенням прав і законних інтересів позивача.

Позивач зазначає, що 27.04.2017 року погоджено в екстериторіальному порядку згідно висновку від 20.11.2017 року і надано позивачем з відповідною заявою державному кадастровому реєстратору відділу у Тульчинському районі ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області, який вніс інформацію про земельні ділянки та провів їх державну реєстрацію у державному земельному кадастрі, зокрема це вбачається із витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.11.2017 року площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0270 з цільовим призначенням 01.02 для ведення фермерського господарства. На підставі відповідного клопотання ОСОБА_1 , погоджений проект землеустрою з доданим до клопотання Витягом державного земельного кадастру про земельні ділянки, ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області затвердило розроблений проект землеустрою в частині земельної ділянки, площею 8,4935 га., наказом від 25.04.2018року № 02-52-75/15-18-сг та передано в оренду згідно договору оренди землі 489 від 03.08.2018 року. Речове право оренди зареєстровано за заявою позивача згідно Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 27.08.2018 року індексний номер 35520460 із строком дії: 02.08.2025 року. З моменту реєстрації речового права оренди позивач обробляє земельну ділянку належним чином, сплачує орендну плату до місцевого бюджету щорічно в сумі 20 336,93 грн., згідно банківських квитанцій та податкових повідомлень-рішень.

Також, позивач зазначає, що в подальшому, на підставі його заяви та вищезазначених документів права на оренду він створив фермерське господарство згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.03.2020 року . В листопаді 2018 року, при огляді Публічної кадастрової карти позивачу стало відомо, що земельна ділянка площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0270 відсутня, натомість, на її місці розташування розташовано дві нові земельні ділянки з відповідними площами 2,00 га., та 6,4935 га., із різним цільовим призначенням: «для ведення особистого селянського господарства» і «землі запасу» відповідно. На підставі заяви ОСОБА_1 про злочин, Немирівська міська прокуратура внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 19.11.2018 року з правовою кваліфікацією КК України ст. 362 ч. 2 - несанкціоноване втручання, зміна інформації, яка обробляється в автоматизованій системі державного земельного кадастру, розслідування поновлював суд. Неодноразові звернення позивача до керівництва ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області з проханням усунути порушення його прав і законних інтересів у досудовому порядку проігноровані. ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області, в порушення статті 362 КК України в черговий раз несанкціоновано втрутилося в автоматизовану систему державного земельного кадастру та вчинило об'єднання новоутворених земельних ділянок у земельну ділянку площею 8,4935 га., але із новим кадастровим номером 0524380600:01:003:0303. У зв'язку із бездіяльністю місцевих правоохоронних органів та ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області позивач звернувся до Тульчинського районного суду Вінницької області із позовною заявою від 23.03.2021 року про визнання незаконними дій ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області щодо скасування кадастрового номера 0524380600:01:003:0270 земельної ділянки площею 8,4935 га., і скасування новоутвореного кадастрового номера 0524380600:01:003:0303 земельної ділянки площею 8,4935 га., та поновлення запису у Поземельній книзі про земельну ділянку, площею 8,4935 га., з кадастровим номером 0524380600:01:003:0270 сформовану на підставі проекту землеустрою щодо відведення йому земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області. Ухвалою Тульчинського районного суду від 29.03.2021 року по справі № 148/543/21 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до провадження. Окрім позовної заяви, позивач звернувся із відповідною скаргою до вищих правоохоронних органів, зокрема, до Національного антикорупційного бюро України стосовно ситуації, що склалася із земельними ділянками внаслідок неправомірних дій ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області. Національне антикорупційне бюро України направило зазначену скаргу позивача Держгеокадастру України, який ніяким чином не вжив ніяких заходів, а лише надіслав йому відповідь, у якій зазначив, що наказом ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 04.12.2020 року № 13-ОТГ передано в комунальну власність Тульчинській міській раді Вінницької області земельні ділянки, у тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 0524380600:01:003:0303 (архівний кадастровий номер 0524380600:01:003:0270), прийняту 14.04.2021 року. Саме з цієї відповіді Держгеокадастру України позивачу стало відомо про передачу земельної ділянки, площею 8,4935 га., із зміненим кадастровим номером 0524380600:01:003:0303 Тульчинській міській раді, що підтвердилося інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку долучену представником ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області до відзиву про справі № 148/543/21 та даними Публічної кадастрової карти України. У зв'язку із такими нововиявленими обставинами, позивач звернувся із заявою про забезпечення позову по справі № 148/543/21, яку в подальшому було задоволено та ухвалою суду від 21.05.2021 року заборонено вчиняти будь-які дії із земельною ділянкою, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0303, в тому числі відчужувати, передавати у власність та передавати у користування. Ухвалою від 08.06.2021р. по справі № 148/543/21 за клопотанням представника ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Тульчинську міську раду. ОСОБА_1 звернувся до Тульчинського районного суду Вінницької області із заявою про збільшення позовних вимог від 17.06.2021 р., в якій просив визнати незаконним і скасувати наказ ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області № 13-ОТГ від 04.12.2020 року в частині земельної ділянки, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0303 про передачу її в комунальну власність Тульчинській міській раді Вінницької області та скасувати рішення Тульчинської міської ради Вінницької області індексний номер 4078680 від 24.02.2021 року про реєстрацію права власності Тульчинській міській раді на земельну ділянку, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0303. Ухвалою Тульчинського районного суду Вінницької області від 26.08.2021 р. по справі № 148/543/21 відмовлено у прийнятті зави про збільшення позовних вимог, поданої до суду 17.06.2021 року та повернуто йому, крім того роз'яснено, що позивач має право на звернення до суду з новим позовом в загальному порядку згідно положень статті 175-177 ЦПК України. 08.09.2021 року ОСОБА_1 подав до Тульчинського районного суду Вінницької області новий позов, в якому просив визнати незаконним і скасувати наказ ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області № 13-ОТГ від 04.12.2020 року в частині земельної ділянки, площею 8,4935 га., кадастровий № 0524380600:01:003:0303 про передачу її в комунальну власність Тульчинській міській раді Вінницької області та скасувати рішення Тульчинської міської ради Вінницької області індексний номер 4078680 від 24.02.2021 року про реєстрацію права власності в Тульчинській міській раді на земельну ділянку площею 8,4935 га, кадастровий номер 0524380600:01:003:0303. Ухвалою Тульчинського районного суду Вінницької області від 13.09.2021 р. по справі 148/1615/21 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 від 08.09.2021 року передано на розгляд за підсудністю до Вінницького міського суду Вінницької області. Позивач в свою чергу не погодився із зазначеною ухвалою та звернувся з апеляційною скаргою від 16.09.2021 року до Вінницького апеляційного суду. Постановою Вінницького апеляційного суду від 16.11.2021 року по справі № 148/1615/21 апеляційну скаргу не задоволено, а ухвалу Тульчинського районного суду Вінницької області від 13.09.2021 року залишено без змін. Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 25.11.2021 року справу № 148/1615/21 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. Усунути недоліки зазначені в ухвалі позивач не зміг у зв'язку із наслідками пандемії коронавірусу. Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 30.12.2021 року по справі № 148/1615/21 позовну заяву від 08.09.2021 року повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами. Позивач вважає, що заново подана дана позовна заява взаємопов'язана із справою № 148/543/21, яка розглядається Тульчинським районним судом Вінницької області, має розглядатися першочергово з метою усунення перешкод спричинених діями ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області щодо користування земельною ділянкою площею 8,4935 га, кадастровий номер 0524380600:01:003:0270, коли ця земельна ділянка сформована належним чином за заявою ОСОБА_1 , а речове право оренди на неї належним чином зареєстроване на позивача і ніколи не скасоване, тобто на даний момент є дійсним, при чому будь-яких причин по його скасуванню не існує. Окрім того позивач зазначає, що при передачі земельної ділянки, площею 8,4935 га., Тульчинській міській раді, ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області повністю володіло інформацією про свої правові відносини із позивачем, а саме: про наказ про затвердження йому проекту землеустрою, про підписання договору оренди землі, тому було зобов'язане врахувати такі власні документи та передати земельну ділянку, площею 8, 4935 га., Тульчинській міській раді із врахуванням її обтяжень, тобто, що вона не є вільною, а є зайнятою ОСОБА_1 , передавши зазначені документи новому розпоряднику земель, але цього не було виконано, чим введено в оману Тульчинську міську раду, яка в свою чергу не перевірила в натурі стан земельної ділянки, яка визначена межовими знаками позивача. Відповідно вищевикладені обставини стали підставою для звернення позивачем до суду із даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 03.02.2022 року позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення виявлених недоліків.

10.02.2022 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 14.02.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за загальними правилами позовного провадження та призначено до підготовчого засідання.

04.05.2022 року на адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву в якому відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.

11.05.2022 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій позивач підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Ухвалою суду від 08.06.2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі за обставин, викладених в позовній заяві, просив суд їх задовольнити. Судові витрати просив стягнути з відповідача.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні позову відмовити з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Заслухавши пояснення сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що в задоволені позовних вимог слід відмовити з наступних міркувань.

Так, судом встановлено, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області: на загальну площу 24,5248 га., розроблений ДП «Вінницький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою згідно пояснювальної записки (а.с.14-17).

Відповідно до акту приймання-передачі межових знаків на зберігання від 27.04.2017 р. межі земельної ділянки, яка знаходиться на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області, площею 8,4935 га., наданої власнику (користувачу) земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, встановлені. Межові знаки пред'явлені та передані на зберігання ОСОБА_1 (а.с. 18).

Як вбачається із висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 20.11.2017 р. №16160/82-17 погоджено представлений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства із земель державної власності сількогосподарського призначення (землі запасу) на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області (а.с.20).

Із Витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.11.2017 р. вбачається, що відповідно до загальних відомостей про земельну ділянку, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0270 з цільовим призначенням 01.02 для ведення фермерського господарства, вона перебуває у державній власності. Державна реєстрація здійснена на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 12.06.2017 р.; ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою". Реєстрація земельної ділянки здійснена віддлом Держземагентства у Тульчинському районі Вінницької області 08.11.2013 р. (а.с. 21).

Відповідно до Наказу ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду від 25.04.2018 р. №2-5275/15-18-СГ затверджено розроблений проект землеустрою щодо відведення в частині земельної ділянки, площею 8,4935 га., в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області. Надано в оренду терміном на 7 років гр. ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 8,4935 га., з кадастровим номером 0524380600:01:003:0270 із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області, для ведення фермерського господарства (а.с.24).

03.08.2018 р. відповідно до договору оренди №489 ГУ Держгеокадастр у Вінницькій області передав в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 8,4935 га., з кадастровим номером 0524380600:01:003:0270. Дата закінчення терміну договору 02.08.2025 р. (а.с. 25-30).

Речове право оренди зареєстровано за заявою позивача, що підтверджується Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 27.08.2018 р., індексний номер 135520460 зі строком дії до 02.08.2025 р. (а.с. 34).

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.03.2020 р. ОСОБА_1 створив фермерське господарство «АГРО Г.Т.Н» (а.с. 37).

В листопаді 2018 року при огляді Публічної кадастрової карти позивачу стало відомо, що земельна ділянка, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0270 - відсутня, натомість, на її місці розташування, розташовано дві нові земельні ділянки з відповідними площами 2,00 га., та 6,4935 га., із різним цільовим призначенням: «для ведення особистого селянського господарства» і «землі запасу» (а.с. 38-40).

На підставі заяви ОСОБА_1 про злочин, Немирівська міська прокуратура внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 19.11.2018 року з правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 362 КК України (а.с.41).

Звернення ОСОБА_1 до керівництва ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області з проханням усунути порушення прав і законних інтересів у досудовому порядку підтвержуются скаргою на злочинну діяльність посадових осіб ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області (а.с. 42).

Як вбачається із матеріалів справи, 23.03.2021 р. на звернення ОСОБА_1 відділ у Тульчинському районі ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області повідомив, що кадастровим реєстратором помилково було зареєстровано земельну ділянку, яку планували надати учаснику АТО ОСОБА_3 при цьому було здійснено поділ земельної ділянки з кадастровим номером 0524380600:01:003:0270, яка надана ОСОБА_1 на праві оренди. За зверненням ОСОБА_1 , 04.12.2018 р. помилку було виправлено. Земельну ділянку об'єднано, присвоєно кадастровий номер 0524380600:01:003:0303, так як технічної можливості надати той самий кадастровий номер земельній ділянці немає (а.с. 45).

Відповідно до листа Держгеокадастру від 14.04.2021 р. №К-923/0-0.13-2853/6-21 про розгляд звернення ОСОБА_1 , щодо земельної ділянки, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0270 зазначено, що наказом ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 04.12.2020 р. №13-ОТГ передано в комунальну власність Тульчинській міській раді Вінницької області земельні ділянки, у тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 0524380600:01:003:0303 (архівний кадастровий номер 0524380600:01:003:0270). Згідно відомостей Державного земельного кадастру право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0524380600:01:003:0303 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано 24.02.2021 р. за № 40786801. Щодо дій кадастрового реєстратора під час поділу та об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 0524380600:01:003:0270, зазначено, що здійснення державної реєстрації земельних ділянок регулюються ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою КМУ від 17.10.2012 р. №1051 (а.с. 48-49).

Як вбачається із інформаційної довідки Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку кадастровий номер 0524380600:01:003:0303, площа 8,4935 га., вказано тип власності зазначеної земельної ділянки - комунальна, суб'єктом права власності на земельну ділянку вказано Тульчинську міську раду (а.с. 50).

Наказом Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру № 485 про «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність» від 17.11.2020, наказано керівникам головних управлінь Держгеокадастру у областях - передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України з 17.11.2020р.; передати у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, включені до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (амфітевзису) таких земельних ділянок відповідно до ст. 117 ЗК України..... (а.с. 137-138).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 04.12.2020 р. №13-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності в комунальну власність» передано Тульчинській міській раді (Тульчинській міській територіальній громаді) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 4388,2712 га., які розташовані на території Тульчинської міської територіальної громади Тульчинського району Вінницької області, згідно з актом приймання-передачі, що додається (а.с.140).

Відповідно до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 04.12.2020 р. ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області передає із державної власності, а Тульчинська міська рада (Тульчинська міська територіальна громада) приймає у комунальну власність Тульчинської міської ради (Тульчинської міської територіальної громади) земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності згідно з додатком (а.с.141-146).

З відповіді Відділу №6 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держеокадастру у Вінницькій області від 02.05.2022 р. №0-2-0.12-1280/2-22 вбачається, що на звернення ОСОБА_1 від 04.12.2018 р. допущену помилку було виправлено та земельну ділянку об'єднано, присвоєно кадастровий номер 0524380600:01:003:0303. Разом з тим, роз'яснено, що присвоєно інший номер, оскільки надати кадастровий номер 0524380600:01:003:0270 немає технічної можливості. Відповідно з метою уникнення конфліктних ситуацій та приведення документації у відповідність до вимог чинного законодавства ОСОБА_1 було роз'яснено про необхідність звернення ним із клопотанням щодо внесення змін до договору оренди землі, в частині кадастрового номеру земельної ділянки (а.с.139).

Положеннями статті 15 Земельного кодексу України (тут і далі в редакції кодексу чинного на момент прийняття оскаржуваного наказу) передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, належать - забезпечення проведення земельної реформи.

Відповідно до частини 1 статті 117 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Указом Президента України № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» від 15.10.2020 постановлено Кабінету Міністрів України - активізувати діяльність із передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» 16.11.2020 передбачено, Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити:

1) прискорення проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності;

2) передачу з 17 листопада 2020 р. земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;

3) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (емфітевзису) таких земельних ділянок відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;

4) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 р. документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;

5) у разі відмови органів місцевого самоврядування від підписання акта приймання-передачі земельних ділянок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, вжиття заходів до включення відповідних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги з урахуванням вимог Земельного кодексу України.

Також, відповідно до пунктів «б», «в» частини першої статті 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є:

територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;

держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Пункт «а» статті 12 даного Кодексу передбачає, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Пунктом «є-1» статті 15-1 даного Кодексу визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Частини 1, 4 статті 122 даного Кодексу передбачають, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу з питань геодезії картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до пункту 13 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 20.02.2020 року №53, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Вінницької області.

Оскільки відбувся процес переходу ділянки з державної власності в комунальну власність (відповідно до статті 117 Земельного кодексу України), відповідно правонаступником повноваження щодо розпорядження землями є орган місцевого самоврядування.

Враховуючи вище зазначене, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, як розпорядник державних земель сільськогосподарського призначення, не є власником даної ділянки, відповідно не може приймати жодних рішень стосовно розпорядження земельною ділянкою, у тому числі вносити зміни до договору оренди землі.

Крім того, суд зазначає, що з жовтня 2012 року та по даний час діє Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. № 1051.

За приписами ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер це індивідуальна, що не повторюється на всій території України послідовність цифр і знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування земельної ділянки, тому відновлення такого кадастрового номеру земельної ділянки нормами чинного законодавства не передбачено, оскільки він набув статусу архівний.

До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та Порядком.

Пунктом 114 Порядку визначено чіткі підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання.

2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.

Інформація про власників, користувачів земельних ділянок вноситься до Державного земельного кадастру після реєстрації речового права на нерухоме майно відповідно п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру».

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» розділ Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, відповідно до якого визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Враховуючи вище зазначене, суд вбачає, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області №13-ОТГ від 04.12.2020 р. є законним та не підлягає скасуванню, а тому в цій частині заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Щодо заявлених позовних вимог в частині скасування рішення Тульчинської міської ради Вінницької області, індексний номер 40786801 від 24.02.2021 р. про реєстрацію права власності Тульчинській міській раді Вінницької області на земельну ділянку, площею 8,4935 га., кадастровий номер 0524380600:01:003:0303, то суд зазначає наступне, що разом із позовною заявою позивачем зазначене рішення не надано, в ході розгляду справи позивачем не заявлялось клопотання про його витребування та долучення до матеріалів справи, як доказу, що позбавляє суд можливості встановити його зміст та прийняти рішення щодо його скасування.

Положеннями ст. 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. ч.1-3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно з ч.ч. 1, 5-7 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в цілому.

Згідно ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що судом прийнято рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, понесені позивачем судові витрати підлягають залишенню за ним.

Керуючись ст. ст. 15,117, 125 ЗК України, Постановою КМУ № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», ст. ст. 4,10,12-13, 81, 141, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання незаконним і скасування наказу, скасування рішення про реєстрацію права власності - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 01.07.2022 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, код ЄРДПОУ 39767547, адреса місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Келецька, буд. 63.

Суддя: