Рішення від 21.06.2022 по справі 480/14437/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2022 року Справа № 480/14437/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Сізової К.О.,

представника відповідача - Петрова Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/14437/21

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради,

третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_2

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі - відповідач), третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача, в особі Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо відмови в призначенні позивачу компенсації послуги «муніципальна няня» та скасувати відповідне рішення;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо підтвердження права на продовження отримання компенсації за надану послугу «муніципальна няня», на підставі раніше поданих документів, враховуючи правові висновки суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, позивач є матір'ю малолітньої дитини, 01.05.2020 нею укладено договір із ФОП ОСОБА_2 , яка є «муніципальною нянею». Позивач вважає, що має право отримати компенсацію вартості наданих послуг по догляду за дитиною. Відповідачем прийнято рішення від 12.01.2022, яким було відмовлено у наданні компенсації послуги «муніципальної няні» з 01.05.2020, оскільки позивач не підтвердила, що належить до категорії зайнятого населення, а також у зв'язку з тим, що муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми. Враховуючи те, що ФОП ОСОБА_2 уклала більше, ніж три договори з надання послуг «муніципальної няні», відповідач дійшов висновку, що позивач не має право на відповідну компенсацію отриманих послуг. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки нею було надано усі необхідні документи, а саме довідку про те, що вона є користувачем земельної ділянки, а отже є самозайнятою особою. Крім того, Порядком відшкодування вартості послуги з доглядом за дитиною до трьох років «муніципальна няня, не обмежено кількість укладених договорів муніципальною нянею. Відповідачем не враховано, що заборонено одночасно здійснювати догляд за трьома дітьми, що не було встановлено відповідачем, не підтверджується жодними доказами.

Позивач вважає дії відповідача протиправними, такими, що порушують діюче законодавство України, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 29.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вважає позовні позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Зазначає, що на підтвердження зайнятості позивачкою було надано довідку Тростянецької міської ради від 12.02.2021 № 433 про те, що остання є членом особистого селянського господарства.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про особисте селянське господарство» члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно і відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» належать до зайнятого населення за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною.

Пунктом 12 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» основне місце роботи - місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі.

Враховуючи попередньо надану копію наказу від 05.03.2019 № 30/В про надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, основним місцем роботи позивачки є комунальне некомерційне підприємство «Дитяча клінічна лікарня святої Зінаїди» Сумської міської ради.

Як наслідок, основною підставою для відмови позивачці у призначені компенсації послуги «муніципальна няня» було те, що позивачка фактично не підтвердила власну зайнятість.

Поряд з цим, причиною відмови було і те, що в спірний період ФОП ОСОБА_2 надавалися послуги з догляду за дітьми до трьох років більше ніж три дитини, що є порушенням абз. 3, 4 п. 4 Порядку.

Позивач подала до суду відповідь на відзив, в якій з аргументами, наведеними у відзиві, не погодилась, наполягала на задоволенні позовних вимог.

Від третьої особи ФОП ОСОБА_2 письмових пояснень щодо позову до суду не надходило.

Ухвалою суду від 22.02.2022 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивач і третя особа не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 укладено договір від 01.05.2020 про надання послуг догляду за дитиною до трьох років терміном дії до 26.12.2021 (а.с. 12-13). Між сторонами укладено додаткова угода від 29.06.2021 до договору про надання послуг догляду за дитиною до трьох років (а.с. 14).

Позивачем було направлено заяву до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради з питань призначення та виплати компенсації за отримані послуги «муніципальна няня» за період з 01.05.2020 по 25.12.2021.

Рішенням від 20.07.2021 було відмовлено у клопотанні позивача з питань призначення та виплати компенсації за отримані послуги «муніципальна няня» з 01.12.2020 відповідно до абз. 8 п. 11 Порядку, оскільки муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми (а.с. 38).

Розпорядженням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 12.01.2022 (а.с. 39) вищевказане рішення про відмову у наданні компенсації послуги "муніципальна няня" скасовано та прийнято нове рішення від 12.01.2022, яким відмовлено позивачці у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" з наступних підстав:

- компенсація послуги «муніципальна няня» надається за умови зайнятості кожного з батьків та не призначається отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (пункт 5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (надалі - Порядок), в редакції, що діяла до 02.10.2020). Згідно зі статтею 8 Закону України «Про особисте селянське господарство» члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно та згідно з Законом України «Про зайнятість населення» належать до зайнятого населення за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною (основним місцем роботи для ОСОБА_3 є КНП «Дитяча клінічна лікарня святої Зінаїди» СМР);

- муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем, може здійснювати догляд одночасно . не більше ніж за трьома дітьми (пункт 4 Порядку) (а.с. 40).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня визначений Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

послуга з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (далі - послуга “муніципальна няня”) - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років;

отримувач послуги “муніципальна няня” - батьки, опікуни дитини;

муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.

Відповідно до п. 3 Порядку відшкодування вартості послуги “муніципальна няня” є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги “муніципальна няня”) за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Згідно п. 4 Порядку Компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується отримувачу послуги “муніципальна няня” в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги “муніципальна няня”, сплаченої отримувачем послуги “муніципальна няня”.

Пунктом 5 Порядку № 68 визначено, що право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

До 1 січня 2021 р. заява разом з документами, необхідними для отримання компенсації послуги "муніципальна няня", приймається від отримувачів послуги "муніципальна няня" місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно пункті 8, 11 Порядку №68, у паперовій формі отримувач послуги "муніципальна няня" подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня": заяву про перерахування коштів для компенсації послуги "муніципальна няня" із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги "муніципальна няня" відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596; копію договору між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня" (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, оформлені відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21 січня 2016 р. № 13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24 травня 1995 р. № 88, за місяць, в якому подано заяву.

До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; паспорта отримувача компенсації послуги "муніципальна няня" з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги "муніципальна няня"; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною); довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби); медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю); трудової книжки отримувача послуги "муніципальна няня" та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців); довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).

Місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення:

розглядають подані документи;

перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня";

протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення.

Отримувачу послуги "муніципальна няня" може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення:

муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;

отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

Із процитованого видно, що компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".

В свою чергу, в розумінні статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Згідно частини першої статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

Так, звертаючись до відповідача із заявою про призначення компенсації послуги "муніципальна няня" позивачка додала довідку Тростянецької міської ради від 12.02.2021 № 433, якою підтверджується те, що ОСОБА_1 є членом особистого селянського господарства і є зайнятою особою відповідно до вимог Закону України "Про зайнятість населення" (а.с. 37).

На користь вищевказаного висновку свідчать, також, і наявні в матеріалах справи довідка старости Боголюбівського старостинського округу Тростянецької міської ради Сумської області від 28.12.2021 № 17 про те, що ОСОБА_1 користується земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства в розмірі 2,3163 га та сінокосом в розмірі 0,2683 га (а.с. 48), витяги з Державного земельного кадастру від 17.12.2020 щодо зазначених земельних ділянок (а.с. 46, 47).

Суд акцентує увагу на тому, що компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується для підтримки батьків у зв'язку із їх зайнятістю.

При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно того, що позивачка перебуває в відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за основним місцем роботи, відтак компенсація не має виплачуватись, оскільки законодавець не визначив, що особа має бути зайнята саме за основним місцем роботи, лише вказав, що компенсація виплачується за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".

Отже, на думку суду, відмова Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради у призначенні ОСОБА_1 компенсації послуги "муніципальна няня" з посиланням на непідтвердженість зайнятості позивачки, є протиправною.

Стосовно доводів відповідача про те, що ФОП ОСОБА_2 здійснювала догляд одночасно більше ніж за трьома дітьми, а тому позивачка не має права на компенсацію послуги, суд зазначає наступне.

Абзацом третім пункту 4 Порядку визначено, що муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що право на отримання компенсації послуги “муніципальна няня” мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги “муніципальна няня” надається отримувачам послуги “муніципальна няня” за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”, за винятком отримувачів послуги “муніципальна няня”, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги “муніципальна няня”, у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Згідно п. 6 Порядку договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею.

У договорі має бути зазначено, зокрема, назву послуги, її обсяг з визначенням конкретних заходів, інформацію про дітей, за якими здійснюється догляд, та інформацію про особу, яка здійснює догляд за такими дітьми, умови та строк надання послуги, її вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін, місце проживання отримувача послуги “муніципальна няня”, місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб - підприємців)/місцезнаходження муніципальної няні (для юридичних осіб).

Згідно з положеннями п.7 Порядку для отримання компенсації послуги муніципальна няня отримувач послуги муніципальна няня подає заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

Алгоритм дій місцевих структурних підрозділів з питань соціального захисту населення визначений пунктом 11 Порядку, а саме:

1) розглядають подані документи;

2) перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

3) протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги муніципальна няня;

4) протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги муніципальна няня письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги муніципальна няня про прийняте рішення.

Згідно п.11 Порядку отримувачу послуги муніципальна няня може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги муніципальна няня:

- у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку,

- відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань,

- та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги муніципальна няня є також установлення факту порушення:

- муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;

- отримувачем послуги муніципальна няня - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

Відповідно до п.12 Порядку Компенсація послуги “муніципальна няня” призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею.

У разі продовження строку дії цього договору виплата компенсації послуги “муніципальна няня” продовжується за заявою отримувача послуги “муніципальна няня” з місяця подання заяви.

Виплата компенсації послуги “муніципальна няня” здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги “муніципальна няня” документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги “муніципальна няня”.

Згідно рішення від 12.01.2022 однією з підстав для відмови позивачу у відшкодуванні відповідної компенсації стала та обставина, що фізична особа, яка надає послуги "муніципальна няня" (ФОП ОСОБА_2 ) здійснювала догляд одночасно більше ніж за десятьма дітьми, що є порушенням вимог п. 4 Порядку. Зокрема, відповідач зазначає, що ФОП ОСОБА_2 уклала з отримувачами послуг більше ніж три договори про надання послуг «муніципальна няня», що і стало підставою для відмови позивачу у відповідному відшкодуванні отриманих послуг.

Абзацом 4 пункту 4 Порядку передбачено, що муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.

Буквальне тлумачення даної норми дає підстави для висновку, що за однією адресою, визначеною муніципальною нянею, одночасно може здійснюватися догляд не більше ніж за трьома дітьми з різних сімей.

Тобто, пункт 4 Порядку не містить обмеження щодо кількості отримувачів послуги "муніципальна няня", з якими фізична особа - підприємець, яка надає цю послугу, може мати договірні відносини в один період та/або кількості договорів між муніципальною нянею та отримувачами цієї послуги, діючих одночасно.

Отже, обмеження, визначені пунктом 4 Порядку, встановлюють кількість дітей (не більше 3), за якими муніципальною нянею здійснюється догляд одночасно за однією визначеною адресою. Практична доцільність такої редакції пункту 4 Порядку зводиться до необхідності розмежування функціоналу муніципальних нянь та закладів дошкільної освіти/дитячих закладів.

Як вбачається з договору від 01.05.2020 та додаткової угоди від 29.06.2021, між позивачем та муніципальною нянею (ФОП ОСОБА_2 ) визначена адреса, за якою повинно бути здійснений догляд за дитиною позивача, зазначено, що послуга надається не більше ніж трьом дітям одночасно, між сторонами визначено місце надання таких послуг.

Відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу того, що ФОП ОСОБА_2 надавала послуги «муніципальна няня» в час здійснення догляду за дитиною позивача, одночасно більше ніж три дитини за однією адресою, а тому у відповідача були відсутні будь-які правові підстави для висновку, як про порушення ФОП ОСОБА_2 вимог абзацу 4 п.4 Порядку, так і для відмови позивачу у виплаті компенсації послуги муніципальна няня з листопада 2020 року, із зазначених підстав, про що зазначено в спірному рішенні.

Таким чином, суд вважає, що відповідач безпідставно прийняв рішення про відмову в призначенні та виплаті компенсації за отримані послуги «муніципальна няня» за період з 01.05.2020.

Згідно п. 14 Порядку кошти компенсації послуги «муніципальна няня», не одержані отримувачем послуги «муніципальна няня» з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При розгляді даної справи судом враховується, що на час розгляду справи, розпорядженням від 12.01.2022 відповідач скасував рішення від 20.07.2021 щодо відмови в наданні компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.12.2020 у зв'язку з додатковою перевіркою обґрунтованості прийнятого раніше рішення, пов'язаною з позовом заявниці, та прийняттям рішення в підсистемі Електронна соціальна послуга відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», яка дозволяє визначити факт одночасного догляду муніципальною нянею за дітьми.

Статтею 245 КАС України визначено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправними та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Так як відповідачем розпорядженням від 12.01.2022 скасовано рішення від 20.07.2021, підстави для скасування рішення від 20.07.2021 у суду відсутні, з огляду на те, що воно втратило чинність.

Крім того, вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови призначити позивачу компенсації послуги «муніципальна няня», задоволенню не підлягають, оскільки позивачем обрано неналежний захист порушеного права. В даному випадку, право позивача порушено саме прийнятими відповідачем рішенням, що впливає на право позивача на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.05.2020.

Як встановлено судом, діючим законодавством, а саме Порядком заборонено здійснювати догляд за трьома дітьми одночасно, а не укладати одночасно більше ніж три відповідних договорів фізичними особами-підприємцями із отримувачами послуг муніципальної няні. При цьому, суд зазначає, що нормами Порядку не передбачено обов'язку для отримувача послуги «муніципальна няня» встановлювати під час укладання договору кількість укладених таких договорів між муніципальною нянею та іншими отримувачами таких послуг.

Враховуючи наведене вище, суд зазначає, що у відповідача були відсутні будь-які правові підстави для висновку як під час прийняття рішення від 20.07.2021, так і під час прийняття рішення від 12.01.2022 про порушення ФОП ОСОБА_2 вимог абз. 8 п. 11 Порядку та у зв'язку із цим відмовою позивачу в отриманні компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.05.2020.

В даному випадку, у відповідності до ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та обрати належний спосіб порушеного права позивача шляхом скасування рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 12.01.2022.

Також враховуючи те, що на час розгляду справи питання відшкодування ОСОБА_1 відповідної компенсації за отримані послуги «муніципальна няня» з 01.05.2020 не вирішено Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, висновки щодо відсутності такого права, які зазначені в рішенні від 12.01.2022 судом визнані безпідставними та необґрунтованими, суд вважає за необхідне у відповідності до ст.9 КАС України обрати належний спосіб порушеного права позивача шляхом зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради повторно розглянути питання надання компенсації ОСОБА_1 послуги «муніципальна няня» на підставі раніше поданих документів, із врахуванням правових висновків суду по даній справі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 12.01.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня».

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Харківська, 35, ідентифікаційний код 26440890) повторно розглянути питання надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) компенсації послуги «муніципальна няня» на підставі раніше поданих документів ОСОБА_1 , із врахуванням правових висновків суду по даній справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 30.06.2021.