м. Вінниця
28 червня 2022 р. Справа № 120/3836/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У травні 2022 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 90% на 70% та обмеження пенсії максимальним розміром позивачу при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення № ХЛ 61364 від 13.05.2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1, станом на 05.03.2019 року ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу в розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки про грошове забезпечення № ХЛ61364 від 13.05.2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1, станом на 05.03.2019 року без обмеження її максимальним розміром пенсії, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 року по день проведення перерахунку.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% та обмеження пенсії максимальним розміром позивачу при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ХЛ61364 від 13.05.2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 05.03.2019 року, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 16.05.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
24.05.2022 року відповідач подав відзив, у якому зазначає, що п. 1, 2 Постанови № 103 визнані нечинними з 05.03.2019 на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018. Разом з тим, інших нормативно правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії, призначених згідно Закону від 09.04.1992 № 2262-ХІІ не приймалось.
Відповідач зазначає, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку змін до п. 5 та Додатку 2 Порядку № 45 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення права на перерахунок пенсії були чинними. Тому у Головного управління відсутні правові підстави для перерахунку пенсії.
Враховуючи наведене, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
З 2005 року позивачу призначена пенсія за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ зі змінами у розмірі 90% грошового забезпечення.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01 2018 року, у зв'язку з чим основний розмір пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25.09.2018 року у справі № 0240/2954/18-а адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 в розмірі 90 % від відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25.09.2018 року у справі № 120/6579/21-а адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.05.2021 року № ХЛ61364.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.05.2021 року № ХЛ61364, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25.09.2018 року у справі № 120/6579/21-а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ХЛ61364 від 13.05.2021 року, при цьому розмір пенсії знижено на 70% та пенсія обмежена максимальним розміром.
З огляду на вказане, позивач звернувся з відповідною заявою до відповідача, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1, застосувавши при цьому визначений розмірпенсії та без обмеження максимальним розміром пенсії.
Листом від 23.03.2022 відповідач повідомив про те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, якими було визнано протиправними та нечинними, зокрема пункти 1, 2 Постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осі, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тому числі і у зв'язку з уточненням грошового забезпечення, після дати набрання вказаним рішенням суду законної сили не приймалось.
Тому на думку відповідача, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії, оскільки Урядом України іншого порядку, після скасування судом пункту 1,2 Постанови № 103 не прийнято.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 прийнятому у зразковій справі № 240/5401/18 та у постанові від 16.10.2019 (якою залишено без змін рішення від 04.02.2019) зазначив таке:
«При перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним».
Велика Палата Верховного Суду у п. 35 постанови від 16.10.2019 звернула увагу судів на те, що рішення у справі № 240/5104/18 є зразковим для спорів, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Крім того суд зазначає, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25.09.2018 року у справі № 0240/2954/18-а визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку та зобов'язано відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Цим рішенням суду звернуто увагу відповідача на неправомірність зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача під час її перерахунку. Однак висновки суду відповідачем залишено поза увагою, та під час перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки повторно всупереч закону зменшено відсоткове значення розміру пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача із 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відсоткового значення розміру пенсії із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення.
Як наслідок, підлягає задоволенню і вимога зобов'язального характеру, шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії виходячи із 90 % сум грошового забезпечення вказаних в оновленій довідці, з урахуванням виплачених сум.
Разом з тим, вимога позивача про перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром пенсії не підлягає задоволенню, оскільки розмір перерахованої пенсії позивача не досягнув максимального розміру. Виходячи із встановлених при розгляді цієї справи обставин, Головним управлінням не обмежено пенсію, що виплачується позивачу максимальним розміром. Відтак, право позивача у цій частині не вважається порушеним, а тому позовні вимоги які пов'язані із визнанням неправомірними дій відповідача спрямованих на обмеження пенсії максимальним розміром та похідні від них задоволенню не підлягають адже є передчасними (заявлені на майбутнє).
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
При вирішенні питання про розподіл понесених позивачем судових витрат суд керується ч. 3 ст. 139 КАС України, в силу якої при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Водночас суд зауважує, що на користь позивача підлягає відшкодуванню вся сума судового збору. Адже, незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд визнав порушення законних прав позивача внаслідок неправомірних рішень та дій суб'єкта владних повноважень, а спір по суті вирішено в користь позивача, тоді як прийняття рішення про часткове задоволення позову пов'язується виключно зі способом захисту порушених прав позивача. Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в розмірі 998,40 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення відсоткового значення розміру пенсії із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення № ХЛ 61364 від 13.05.2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, що зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення № ХЛ 61364 від 13.05.2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору при звернені до суду у сумі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
Повне судове рішення складено та підписано суддею: 28.06.2022 року.
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна