про відмову у встановленні контролю за виконанням судових рішень
22 червня 2022 року м. Київ № 320/3265/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Державної екологічної інспекції України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 320/3265/21 за позовом Державної екологічної інспекції України до Житлово-Експлуатаційної контори Баришівської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція України з позовом до Житлово-Експлуатаційної контори Баришівської селищної ради, в якому просить суд зупинити виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення відходів до усунення порушень, виявлених в акті перевірки від 1 лютого 2021 р. №4.2-19/3, до моменту отримання Держекоінспекцією повідомлення від Баришівської ЖЕК про усунення ним усіх встановлених судом порушень за підтвердженням згідно результатів здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року адміністративний позов задоволено повністю, а саме:
- зупинити виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення відходів до усунення порушень, виявлених в акті перевірки від 1 лютого 2021 р. №4.2-19/3, до моменту отримання Держекоінспекцією (код ЄДРПОУ 37508533) повідомлення від Баришівської ЖЕК (код ЄДРПОУ 23570929) про усунення ним усіх встановлених порушень за результатами здійснення заходу державного нагляду (контролю).
23 березня 2021 року до суду надійшла заява позивача, у якій просить суд:
1. Забезпечити контроль за виконанням судового рішення у справі №320/3265/21;
2. Зобов'язати Житлово - Експлуатаційну контору Баришівської селищної ради (пров. Банний, 3, смт. Баришівка, Баришівський р-н, Київська обл., 07500, код згідно з ЄДРПОУ: 23570929) подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2021 р. задоволено заяву Державної екологічної інспекції України про встановлення судового контролю за виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року у справі №320/3265/20 та зобов'язано Житлово-Експлуатаційної контори Баришівської селищної ради (код ЄДРПОУ 23570929) подати у строк до 13 вересня 2021 р. звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року у справі №320/3265/20.
21 жовтня 2021 року до суду надійшла заява Державна екологічна інспекція України, у якій просить суд:
1. Забезпечити контроль за виконанням судового рішення у справі №320/3265/21;
2. Зобов'язати Житлово - Експлуатаційну контору Баришівської селищної ради (пров. Банний, 3, смт. Баришівка, Баришівський р-н, Київська обл., 07500, код згідно з ЄДРПОУ: 23570929) подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У цьому клопотанні не вказано жодних підстав для встановлення судового контролю та не зазначено ні про винесення судового рішення, яким встановлено такий контроль, ні про хід його виконання.
21 жовтня 2021 року протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями цю справу передано на розгляд судді Терлецькій О.О.
Згідно з розпорядження керівника апарату суду у зв'язку із перебуванням судді Терлецької О.О. у відпустці по догляду за дитиною здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи.
17 червня 2022 року протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями цю справу передано на розгляд судді Журавлю В.О.
Розглянувши подане клопотання, доводи наведені позивачем на його обґрунтування, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зазначеній нормі відповідають також і положення п. 1 ч. 6. ст. 246 КАС України, згідно з яким у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення та положення підпункту "ґ" п. 4 ч. 1 ст. 322 КАС України, відповідно до якого постанова суду апеляційної інстанції складається з резолютивної частини із зазначенням встановленого судом строку для подання суб'єктом владних повноважень відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до вимог ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Із наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд наділений правом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Суд зазначає, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2021 р. задоволено заяву Державної екологічної інспекції України про встановлення судового контролю за виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року у справі №320/3265/20 та зобов'язано Житлово-Експлуатаційної контори Баришівської селищної ради (код ЄДРПОУ 23570929) подати у строк до 13 вересня 2021 р. звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року у справі №320/3265/20.
Отже, суд зазначає, що клопотання Державної екологічної інспекції України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 320/3265/21 вже було судом вирішено. Повторне вирішення цього ж питання судом за тих же обставин справи приписами ст. 382 КАС України не передбачено.
Тому суд на вбачає підстав для задоволення аналогічного клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням зазначеного рішення суду.
Керуючись статтями 243, 248, 382 КАС України, суд
У задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 320/3265/21 за позовом Державної екологічної інспекції України до Житлово-Експлуатаційної контори Баришівської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Журавель В.О.