Ухвала від 20.06.2022 по справі 756/14884/21

УХВАЛА

про відкриття апеляційного провадження

20 червня 2022 року

м. Київ

провадження №22-ц/824/7066/2022

Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: Мазурик О.Ф. (суддя-доповідач), Желепи О.В., Кравець В.А.,

перевіривши відповідність апеляційної скарги ОСОБА_1

на ухвалу Оболонського районного суду м. Києва

від 28 грудня 2021 року

в складі судді Шролик І.С.

у справі №756/14884/21 Оболонського районного суду м. Києва

за заявою ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви,

заінтересована особа - ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 28 грудня 2021 року заяву про забезпечення позову повернуто заявнику.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу разом з клопотанням про звільнення від сплати судового збору та клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 20 травня 2022 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Згідно ухвали суду, скаржнику необхідно було надати докази підтвердження майнового стану для вирішення клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Згідно зворотного поштового повідомлення, копію ухвали без руху ОСОБА_1 отримала 09 червня 2022 року (а.с. 111). А 14.06.2022, тобто в строк, визначений судом, ОСОБА_1 подала заяву про усунення недоліків. До заяви про усунення недоліків ОСОБА_1 долучила відомості про її доходи, отримані в електронному вигляді за допомогою Електронного кабінету платника податків на офіційному сайті ДПС України.

Таким чином, скаржник усунув недоліки апеляційної скарги, зазначені в ухвалі суду без руху.

Дослідивши матеріали справи разом з клопотанням про звільнення від сплати судового збору, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.

У відповідності до вимог Закону України "Про судовий збір" за подання апеляційної скарги на ухвалу суду, ОСОБА_1 необхідно було сплатити судовий збір в сумі 496,20 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати (ч. 3 ст. 136 ЦПК України).

Положення статті 136 ЦПК України кореспондуються з положення пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон).

Аналіз наведених положень закону приводить до висновку, що з урахуванням майнового стану сторони суд може звільнити від сплати судового збору.

За приписами ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів на утримання податків у ОСОБА_1 за період з 1 кварталу по 4 квартал 2021 року відсутні доходи (а.с. 114).

Оскільки у скаржника ОСОБА_1 відсутній дохід за 2021 рік, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для звільнення останньої від сплати судового збору в сумі 496,20 грн за подання апеляційної скарги на ухвалу суду від 28.12.2021.

Щодо клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 15 днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

З матеріалів справи вбачається, що 28.12.2021 судом постановлено оскаржувану ухвалу за відсутності учасників справи, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 подано 18.02.2022, тобто з пропуском строку, встановленого ч. 1 ст. 354 ЦПК України.

Матеріали справи не містять доказів отримання ОСОБА_1 копії оскаржуваної ухвали. В матеріалах справи наявний лише супровідний лист про направлення копії ухвали від 28.12.2021 (а.с. 96).

Разом з тим, звертаючись до суду з апеляційною скаргою, ОСОБА_1 долучила копію конверту, в якому судом першої інстанції направлено їй копію оскаржуваної ухвали (а.с. 102). На даному конверті міститься поштовий ідентифікатор відправлення (трекінг-номер), за відомостями якого поштове відправлення прийнято ОСОБА_1 03 лютого 2022 року.

З наведеного слідує, що копію оскаржуваної ухвали ОСОБА_1 отримала 03.02.2022, а 18.02.2022 подала апеляційну скаргу, тобто протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали суду.

Пунктом 2 частини 2 статті 354 ЦПК України передбачено, що учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду суду.

Ураховуючи викладене та виходячи з принципу верховенства права, положень статей 21, 22 Конституції України щодо непорушності конституційних прав особи, положень ст. 6 Конвенції, яка гарантує права особи на доступ до суду і справедливий розгляд його справи судом, та положень статей 3, 15 ЦК України, статей 2, 4, 5 ЦПК України щодо права особи на судовий захист цивільного права та інтересу, пріоритетність права особи на судовий захист цивільних прав та інтересів,суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання та поновлення ОСОБА_1 строку на апеляційне оскарження ухвали Оболонського районного суду м. Києва від 28.12.2021.

За вказаних обставин, суд вважає, що перешкод для відкриття апеляційного провадження у даній справі не встановлено.

Апеляційна скарга відповідає вимогам щодо форми та змісту, встановлених ст. 356 ЦПК України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 359 ЦПК України про відкриття апеляційного провадження у справі суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу.

На підставі викладеного та керуючись ст. 136, 354, 359 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в сумі 496 грн 20 коп. за подання апеляційної скарги на ухвалу Оболонського районного суду м. Києва від 28 грудня 2021 року.

Клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали Оболонського районного суду м. Києва від 28 грудня 2021 року - задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 пропущений строк на апеляційне оскарження ухвали Оболонського районного суду м. Києва від 28 грудня 2021 року.

Відкрити апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Оболонського районного суду м. Києва від 28 грудня 2021 року.

Роз'яснити учасникам справи право подати до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали та копії апеляційної скарги відзив на апеляційну скаргу у письмовій формі та докази його надсилання (надання) іншим учасникам справи, з урахуванням вимог ст. 360 ЦПК України.

Повідомити, що учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що переглядається, на офіційному веб-сайті Київського апеляційного суду в мережі Інтернет за посиланням: www.kas.gov.ua.

Копію ухвали про відкриття апеляційного провадження разом з копією апеляційної скарги направити учасникам справи.

Учасники справи можуть отримати копію апеляційної скарги з додатками в приміщенні Київського апеляційного суду за адресою: вул. Солом'янська, 2-А, м. Київ.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді: О.Ф. Мазурик

О.В. Желепа

В.А. Кравець

Попередній документ
104861891
Наступний документ
104861893
Інформація про рішення:
№ рішення: 104861892
№ справи: 756/14884/21
Дата рішення: 20.06.2022
Дата публікації: 23.06.2022
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Київський апеляційний суд
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (19.07.2023)
Результат розгляду: скасування заходів забезпечення позову, доказів
Дата надходження: 06.07.2023
Розклад засідань:
19.07.2023 14:00 Оболонський районний суд міста Києва
Учасники справи:
головуючий суддя:
ШРОЛИК ІРИНА СЕРГІЇВНА
суддя-доповідач:
ШРОЛИК ІРИНА СЕРГІЇВНА
відповідач:
П'ятковський Олександр Юрійович
заявник:
П'ЯТКОВСЬКА ТЕТЯНА ГРИГОРІВНА
представник заявника:
БРАТАШ ЮРІЙ ПАВЛОВИЧ