Постанова від 01.04.2010 по справі 9870/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" квітня 2010 р. справа № 2а-337/09

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Суховарова А.В.

суддів: Чепурнова Д.В. Нагорної Л.М.

при секретарі судового засідання: Резнікові Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.12.2008 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 24.11.2008 звернулась до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації, в якому просить стягнути 13746гр06коп допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку за 2007-2008 роки. Зазначає, що допомога їй виплачувалась в розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років (ас1).

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.12.2008 первісний відповідач замінений належним відповідачем Управлінням праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради (ас19).

Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2009 позов задоволений частково. Визнані протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради та зобов'язано нарахувати і виплатити ОСОБА_2 допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 по 31.12.2007. Суд виходив з того, що Конституційним Судом України скасовані положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими зупинялась дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». В решті позовних вимог відмовлено (ас24).

В апеляційній скарзі Управління праці і соціального захисту населення просить постанову суду скасувати та повністю відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що державна допомога виплачувалась в 2007 році відповідно до статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та бюджетом не передбачалась виплата в іншому розмірі (ас31).

В судове засідання в апеляційній інстанції сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Управління праці і соціального захисту населення просило розглядати справу без їх представника (ас41-44).

Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню. Судом першої інстанції допущені порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Згідно наданих сторонами доказів, ОСОБА_2 перебуває на обліку Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради як застрахована особа та отримує допомогу по догляду за дітьми ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку. Допомога щомісячно виплачується в розмірах, передбачених законами про державний бюджет на відповідний рік, на двох дітей призначена з 14.09.2007 (ас4-11).

Суд першої інстанції помилково вирішив справу на підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Адже цим Законом регулювались питання виплати допомоги незастрахованим особам.

Виплата допомоги застрахованим особам передбачалась Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням" в редакції до 01.01.2008 (далі Закон).

Відповідно до статті 43 Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалась застрахованій особі у розмірі, не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 42 Закону, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мала застрахована особа, яка фактично здійснювала догляд за дитиною. Допомога надавалась на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених, взятих під опіку дітей у сім'ї, по догляду за якими надавалась допомога.

Відповідно до статті 44 Закону, допомога надавалась щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більше як по день досягнення дитиною трирічного віку.

Відповідно до Постанови КМУ №32 від 16.01.2007, з квітня 2007 року допомога по догляду за дитиною застрахованим особам призначається і виплачується органами праці і соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи.

Пунктом 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»зупинялась дія статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням»та правовідносини регулювались абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України №6рп/2007 від 09.07.2007 положення пункту 7 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»визнані неконституційними.

Відповідно до пунктів 3, 5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, положення пункту 7 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення і це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Оскільки зупинення дії статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням»визнано таким що суперечить Конституції України, а також визнані неконституційними положення пункту 7 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», є протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення щодо виплати допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум встановлений законом.

В даному випадку, відповідно до статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», це розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України»виключено статтю 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням». Остання норма не визнана неконституційною.

Відтак перерахунок допомоги на старшу дитину має бути здійснений з 09.07.2007 з дня прийняття рішення Конституційним Судом України, а на двох дітей з 14.09.2007 до 31.12.2007 до набрання чинності Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Доводи апеляційної скарги про відсутність бюджетних коштів є необгрунтованими. Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України», рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

Ні в судовому засіданні у першій інстанції, ні в апеляційній скарзі відповідач не наполягав на застосуванні статей 99, 100 КАС України.

Керуючись пунктом 3 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради задовольнити частково.

Скасувати постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.12.2008 та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради щодо виплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, меншому прожиткового мінімуму встановленого законом відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням" за період з 09.07.2007 по 31.12.2007.

Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_2 різницю між розміром прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років і фактично виплаченою допомогою за період з 09.07.2007 по 14.09.2007 на одну дитину та з 14.09.2007 до 31.12.2007 на двох дітей з урахуванням того, що розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років до вересня 2007 року становив 463гр, а з жовтня по грудень - 470гр.

В решті частини позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 01.04.2010.

В повному обсязі постанова складена 06.04.2010.

Головуючий А.В.Суховаров

Судді Л.М.Нагорна

Д.В.Чепурнов