"01" квітня 2010 р. справа № 2а-356/09
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Суховарова А.В.
суддів: Чепурнова Д.В. Нагорної Л.М.
при секретарі судового засідання: Резнікові Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2009 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
ОСОБА_1 24.11.2008 звернулась до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради, в якому просить визнати протиправною відмову у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути недоплачену допомогу за період з січня 2007 року по вересень 2008 року в сумі 4514гр91коп. Зазначає, що допомога їй виплачувалась в розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, передбачений статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2009 позов задоволений частково. Визнані протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради та зобов'язано нарахувати і виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 по 31.12.2007. Суд виходив з того, що Конституційним Судом України скасовані положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими зупинялась дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління праці і соціального захисту населення просить постанову суду скасувати та повністю відмовити в задоволенні позову. Вказує, що державна допомога виплачувалась в 2007 році в розмірі і порядку, визначеному статтями 56, 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»та бюджетом не передбачалась виплата допомоги в іншому розмірі.
В судове засідання в апеляційній інстанції сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, просили розглядати справу без них (ас36-40).
Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Згідно наданих сторонами доказів, ОСОБА_1 перебувала на обліку Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради та отримувала соціальну допомогу по догляду за онукою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку. Допомога щомісячно виплачувалась в розмірах, передбачених законами України про державний бюджет на відповідний рік.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції до 01.01.2008, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, допомога виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по день досягнення дитиною трьох років.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" дія частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинялась на 2007 рік та правовідносини регулювались абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначалась як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України №6рп/2007 від 09.07.2007 положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними.
Відповідно до пунктів 3, 5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення і це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Оскільки зупинення дії частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»визнано таким що суперечить Конституції України, а також визнані неконституційними положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», суд першої інстанції обгрунтовано визнав протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення щодо виплати допомоги в розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, та зобов'язав нарахувати недоплачену допомогу.
Суд правильно визначив період для перерахунку.
Виходячи з положень статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», рішення Конституційного Суду України не мають зворотної сили у часі.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладена в новій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Остання редакція неконституційною не визнавалась.
Доводи апеляційної скарги про відсутність бюджетних коштів колегією суддів не приймаються. Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України», рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Ні в судовому засіданні у першій інстанції, ні в апеляційній скарзі Управління праці і соціального захисту населення не наполягало на застосуванні статей 99, 100 КАС України.
Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 205, 206 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради залишити без задоволення, а постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2009 -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України.
Вступну та резолютивну частини ухвали проголошено 01.04.2010.
В повному обсязі ухвала складена 06.04.2010.
Головуючий А.В.Суховаров
Судді Л.М.Нагорна
Д.В.Чепурнов