Постанова від 21.07.2010 по справі 8336/09/1570

Справа № 2а-8336/09/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2010 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Федусик А.Г.,

при секретарі - Пальоной І.М.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибна компанія „Аквавіт”»про стягнення адміністративно -господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача (далі ТОВ «РК Аквавіт») мотивуючи його тим, що підприємства, установи, організації відповідно до п.9 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(далі Закон), у разі наявності працюючих за основним місцем роботи восьми і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходження і щорічно подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів на ТОВ «РК Аквавіт»середньо облікова численність штатних працівників за 2008 рік склала 8 осіб. Стаття 19 Закону встановлює норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньо облікової численності працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів. Відповідно до цих норм Закону відповідач повинен був створити 1 місце для працевлаштування інвалідів, але не створив таке місце, тому відповідно до ст.20 Закону повинен сплатити адміністративно-господарську санкцію в розмірі середньорічної заробітної плати на підприємстві, помножену на кількість нестворених робочих місць для інвалідів. Сума відрахувань відповідача за одне нестворене робоче місце для інвалідів становить 66387,50 гривень. Крім того, відповідно до ст.20 Закону за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідач повинен сплатити пеню, яка станом на 30.04.2009 року склала 398,29 гривень. З зазначених підстав позивач звернувся до суду з цим позовом в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по адміністративно-господарським санкціям та штрафним санкціям, виходячи з вимог Закону.

У судовому засіданні представник Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві (а.с.2-6), підтримала вимоги у повному обсязі та просила суд стягнути з відповідача суму в розмірі 66785,79 гривень.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у запереченнях на позов (а.с.40-42), пояснивши при цьому, що згідно з діючим законодавством України ТОВ «РК Аквавіт»протягом 2008 року неодноразово зверталося до Іллічівського РЦЗ Одеської області зі звітами про наявність вакансії для інвалідів (а.с.43-46) та з листами щодо направлення інваліда для працевлаштування (а.с.47-50), але протягом 12 місяців з приводу працевлаштування з числа інвалідів ніхто не звертався та районним центром зайнятості на роботу в ТОВ «РК Аквавіт»не був направлений. Позивач також не направляв на підприємство інвалідів -кандидатів на вакантну посаду, хоча і знав, що на підприємстві в наявності вакантне робоче місце для інвалідів. З зазначених підстав відповідач просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки порушень діючого законодавства з боку відповідача не відбулося.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши надані письмові докази, суд встановив, що ТОВ «РК Аквавіт»зареєстроване в Одеському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб -у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою циєї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

На виконання зазначеної норми, відповідач створив робоче місце для працевлаштування інвалідів та протягом 2008 року неодноразово звертався до Іллічівського РЦЗ Одеської області зі звітами про наявність вакансії для інвалідів (а.с.43-46) та з листами щодо направлення інваліда для працевлаштування (а.с.47-50), але протягом 12 місяців 2008 року з приводу працевлаштування з числа інвалідів ніхто не звертався та позивачем на роботу в ТОВ «РК Аквавіт»не був направлений.

Аналіз Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»дає підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 цього Закону.

Позивач не надав суду жодних доказів того, що до ТОВ «РК Аквавіт»направлялись пропозиції про працевлаштування інвалідів чи інваліди самі звертались до відповідача з метою працевлаштування в 2008 році та їм було відмовлено в працевлаштуванні, що не оспорював в судовому засіданні представник позивача.

За таких обставин, суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, дійшов до висновку про необхідність відмови у задоволенні позову, оскільки в ході розгляду справи судом було встановлено, що невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2008 році, передбаченого Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», виникло не з вини відповідача, який фактично виконав обов'язки щодо створення робочого місця для інвалідів у кількості, встановленої Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.

Доводи позивача в обґрунтування позову про те, що сам по собі факт невиконання зазначеного нормативу є підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій, суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»обов'язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування, та оскільки відповідачем вжито всі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами на підприємство необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, та за відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибна компанія „Аквавіт”» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені залишити без задоволення.

Постанову може бути оскаржено до Одеського Апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також поданням апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя А.Г.Федусик

21 липня 2010 року