Постанова від 12.07.2010 по справі 2а-8164/09/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2010 р. № 2а-8164/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Шинкар Т.І.,

при секретарі - Фейдаш Х.М.,

за участю представника позивача Кузана Р.І., представників відповідачів Жука В.П., Грабчинського В.Г., Звіринської Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом

ПП "Авіцена"

до Державна податкова інспекція у Жидачівському районі Львівської області

про про визнання рішення недійсним ,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство ?Авіцена? (далі-Товариство) звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області, просить скасувати рішення Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002352341 від 20.07.2009 року. В обгрунтування позовних вимог посилається на безпідставність висновків податкового органу за наслідком проведеної перевірки аптечного кіоску Товариства, який знаходиться у м.Жидачеві, оскільки всі первинні документи знаходяться за юридичною адресою Товариства у м.Золочеві, а відтак прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є неправомірне та підлягає до скасування.

В судовому засіданні представник позивача позов уточнив та зазначив, що оскільки перевірка аптечного кіоску Товариства проводилась Державною податковою інспекцією у Жидачівському районі Львівської області, а оспорюване рішення прийнято Державною податковою інспекцією у Золочівському районі Львівської області, а відтак просив скасувати рішення Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002352341 від 20.07.2009 року.

У відповідності до ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України у розгляд справи залучено як другого відповідача Державну податкову інспекцію у Золочівському районі Львівської області як суб'єкта спірних публічно-правових відносин, рішення якого оскаржує позивач.

В судовому засіданні представник Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області позов не визнав та зазначив, що працівниками Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області була проведена перевірка господарської одиниці Товариства (аптечний кіоск), за наслідками якої складено Акт в якому зазначено про порушення Товариством п.12 ст.3 Закону України ?Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг? від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР з наступними змінами і доповненнями (далі-Закон №265): відсутні будь-які прихідні документи на товари на суму 4 601,45 грн. Матеріали перевірки були надіслані до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області для розгляду та прийняття рішення. Просив відмовити у позові.

Представники Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області позову не визнали з підстав, зазначених у запереченнях та вказали, що проведена працівниками Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області перевірка щодо дотримання суб'єктом підприємницької діяльності Приватним підприємством ?Авіцена? (аптечний кіоск у м.Жидачеві) порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, законна. Не відповідає дійсності твердження представника позивача про те, що первинні документи обліку товарів знаходились за юридичною адресою, оскільки за такою адресою знаходиться квартира директора ПП “Авіцена” в якій вона проживає, а не офіс. Просили відмовити у задоволенні позову.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 12 липня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у зодоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є суб'єктом господарювання, зареєстрований в ДПІ в Золочівському районі Львівської області.

01 липня 2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами ДПІ у Жидачівському районі Львівській області на підставі направлення на перевірку № 44 від 30.06.2009 року була проведена перевірка господарської одиниці ПП ?Авіцена? (аптечний кіоск м.Жидачів, вул. Шашкевича,13), за результатами якої складено Акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в якому зазначено, що в ході перевірки встановлено, що ведеться з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації: відсутні будь-які прихідні документи на товари згідно Додатку № 3 на суму 4 601,45 грн., чим порушено вимоги п.12 ст.3 Закону № 265.

З наслідками проведеної перевірки та на підставі Акта перевірки ДПІ у Золочівському районі прийнято рішення на підставі п.11 ст.11 Закону Законом України ?Про державну податкову службу в Україні? 4 грудня 1990 р. № 509-XII з наступними змінами та ст.21 Закону №265 про застосування до ПП ?Авіцена? штрафних (фінансових) санкцій № 0002352341 від 20.07.2009 року на суму 9202,90 грн.

Щодо підстав прийняття оспорюваного рішення суд зазначає наступне.

У відповідності до п.12 ст.3 Закону №265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України ?Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні? від 16.07.99р. №996 (далі-Закон №996), підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. До документів, які є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Статтею 21 Закону №265 передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено в судовому засіданні позивачу згідно Договорів поставки Постачальник постачає товар згідно переліку в накладних, в примітці до яких вказано місце поставки. З долучених до матеріалів справи накладних в примітці місце поставки зазначалось м.Жидачів вул. Шашкевича,13 .

Згідно розділу 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, яке затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р. №88 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.95р. за № 168/704 (далі-Положення) первинні документи для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені якої складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа. Складаються первинні документи на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування господарських операцій може здійснюватись з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов'язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм.

Виходячи з вищенаведеного, для надання первинним документам юридичної сили і доказовості вони повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства.

З досліджених в судовому засіданні накладних на поставлений товар вбачається, що такі неналежним чином складені, оскільки в них не заповнені обов'язкові реквізити: не вказано № Довіреності уповноваженої особи на отримання товару, дату отримання товару, не зазначено посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа, а відтак такі складені з порушенням вимог Закону №996 та Положення.

Як пояснив в судовому засіданні представник позивача накладні на поставку лікарських препаратів знаходяться в бухгалтерії ПП ?Авіцена? у м.Львові. Згідно письмових пояснень директора ПП “Авіцена” що долучені до матеріалів справи, за юридичною адресою позивача у м.Золочів знаходиться квартира в якій проживає директор Товариства.

У відповідності до Постанова Кабінету міністрів України №1570 від 17.11.2004р. «Про затвердження Правил торгівлі лікарськими засобами а аптечних закладах» усі поставки лікарських засобів обов'язково супроводжуються документами, за якими можливо встановити дату їх продажу і придбання, назву та лікарську форму, серію і кількість лікарських засобів, назву та адресу виробника, покупця і продавця лікарських засобів із зазначенням реквізитів ліцензій (п.16). Роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється через аптеки та їх структурні підрозділи, крім випадків, передбачених цими Правилами. (п.18) Суб'єкт господарювання, який провадить діяльність зроздрібної торгівлі лікарськими засобами, повинен: визначити уповноважену особу та зберігати протягом не менше трьох років документи, що засвідчують факт купівлі із зазначенням назви, дати, кількості та серії одержаного лікарського засобу, інформації про постачальника та реквізитів його ліцензії.(п.23)

Згідно Наказу Міністерства охорони здоров'я №436 від 30.10.2001р. “Про затвердження інструкції про порядок контролю якості лікарських засобів під час оптової та роздрібної торгівлі” з наступними змінами - вхідний контроль якості лікарських засобів в аптеках здійснює особа, призначена наказом керівника суб'єкту, відповідальна за якість лікарських засобів, які надходять в аптеку (уповноважена особа). (п. 2.1.) Головними обов'язками уповноваженої особи є: (п.2.2.1.) Перевірка лікарських засобів, які надходять в аптеку, і супровідних документів - накладних (з обов'язковим зазначенням найменування, дозування, лікарської форми, номера серії, кількості, назви виробника), сертифікатів якості виробників, даних про реєстраційний статус лікарського засобу.( п.2.2.3.) Ведення реєстру лікарських засобів, які надійшли до суб'єкта господарської діяльності (додаток 1). (п.2.2.6.) Погодження внутрішнього порядку обігу лікарських засобів.

Окрім того, згідно вищезгаданого Наказу закуповувати і одержувати лікарські засоби слід тільки в суб'єктів, які мають діючі ліцензії на право оптової торгівлі. Копії таких ліцензій додаються до угод про постачання і зберігаються у завідувача аптеки чи уповноваженої особи з усім комплектом документів. (п. 2.3.1.) Уповноважена особа перевіряє відповідність одержаних лікарських засобів супровідним документам щодо кількості, дозування, номерів серій, термінів придатності, реєстраційного статусу, найменування, лікарської форми, виробника. Кожна серія лікарських засобів повинна супроводжуватися сертифікатом якості, що видається виробником, завіреним печаткою останнього постачальника. (п.2.3.3.)

Згідно Наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів від 03.03.2009р. №44/27 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами (п.1.6) зберігання у приміщеннях аптечних закладів лікарських засобів, що їм не належать, забороняється, крім випадків, передбачених законодавством та нормативно-правовими актами МОЗ. Лікарські засоби та товари, що надійшли до аптечного закладу, оприбутковуються після перевірки їх фактичної кількості та проведення вхідного контролю, але не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання. (п.1.9.) Суб'єкт господарювання повинен зберігати та надавати контролюючим органам для перевірок документи, що фіксують: закупівлю, виробництво, зберігання, транспортування, знищення або утилізацію лікарських засобів - для виробництва лікарських засобів; закупівлю, зберігання, транспортування, торгівлю, знищення або утилізацію лікарських засобів - для оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Представник позивача пояснив, що Товариство за наслідком поставки товару на підставі накладних оптового Постачальника виписує внутрішні видаткові накладні на товар, що відпускає аптечний кіоск у м.Жидачеві та які являються обліковими документами. Проте, як це встановлено перевіркою та не спростовано представником позивача в судовому засіданні внутрішні видаткові накладні на товари згідно додатку № 3 на суму 4 601,45 грн. також не були представлені до перевірки 01.07.2009р., хоч надані в судове засідання видаткові накладні датовані з 17.12.2008р. по 26.06.2009р.

З аналізу чинного законодавства, матеріалів справи та встановлених обставин суд приходить до переконання, що позивачем вівся облік товарів (лікарських препаратів) з порушенням встановленого порядку саме за місцем реалізації та зберігання у день перевірки (01.07.2009р.) При цьому, наявні в матеріалах справи накладні та видаткові накладні, що на думку позивача підтверджують отримання останнім товару та його надходження до аптечного кіоску не можуть бути доказом дотримання позивачем вимог п. 12 ст. 3 № 265, оскільки такі до перевірки преставлені не були

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд погоджується з представниками відповідача, що рішення Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій було прийнято з дотримання принципів обґрунтованості та розсудливості та з урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача не підтверджені матеріалами справи та не доведені у судовому засіданні, і тому у задоволенні позову Приватного підприємства ?Авіцена? до Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області та до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002352341 від 20.07.2009 року слід відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАС України зі сторін спору судовий збір не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 7-14, 52, 69-71, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст Постанови виготовлено 20.07.2010 року

Суддя Шинкар Т.І.