Категорія №6.6.2
Іменем України
12 липня 2010 року Справа № 2а-3807/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Матвєєвої В.В.,
при секретарі Зацепіній Ю.В.,
за участю сторін
представника позивача: Сегеди О.В.,
представника відповідача: не з'явився,
третіх оссіб:
ОСОБА_2 не з'явився,
ОСОБА_3 не з'явився,
державний реєстратор
виконавчого комітету Луганської міської ради не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс» про визнання недійним запису про державну реєстрацію, -
18 травня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс» про визнання недійним запису про державну реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.11.2007 управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс».
Згідно установчих документів підприємство зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1, засновником підприємства є ОСОБА_2, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно пояснень засновника підприємства, ОСОБА_2 у 2007 році познайомився з раніше невідомою йому людиною на ім'я ОСОБА_3, яка запропонувала за грошову винагороду зареєструвати ТОВ «Річ-Транс». Підписавши всі необхідні документи, ОСОБА_2 передав їх ОСОБА_3. Також, у своїх поясненнях ОСОБА_2 вказав, що фінансово-господарською діяльністю ніколи не займався, документи та печатку передав ОСОБА_3.
Позивач вважає, що ОСОБА_2 не мав наміру займатися підприємницькою та фінансово - господарською діяльністю, не сплачував до бюджету передбачені законом податки, збори, обов'язкові платежі, а тому порушив норми діючого законодавства при створенні юридичної особи.
Просить суд визнати недійсним запис від 01.11.2007 року № 1 382 102 0000 014096 про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - товариства з обмеженою відповідальністю «Річ - Транс», ідентифікаційний код 35487684.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надавши пояснення аналогічні позовній заяві, просила суд визнати недійсним запис від 01.11.2007 року № 1 382 102 0000 014096 про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - товариства з обмеженою відповідальністю «Річ - Транс», ідентифікаційний код 35487684.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про час, дату та місце судового засідання про що свідчать в матеріалах справи довідки поштового відділення, з яких вбачається, що відповідач за юридичною адресою не знаходиться.
Згідно частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Треті особи у судове засідання не з'явилися, були повідомлені належним чином, прични неявки суду не доповіли.
За таких підстав, суд вважає за можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача та третіх осіб.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд прийшов до наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс» зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради, ідентифікаційний код 35487684, за адресою: кВ. Степовий, 5/122, м. Луганська про що було зроблено запис № 13821020000014096 від 01.11.2007 та знаходиться на податковому обліку у ДПІ Артемівського району м. Луганська (а.с 5, 9-11).
Згідно свідоцтва НБ № 040453 від 09.11.2007 ТОВ «Річ-Транс» зареєстровано як платник податку на додану вартість (а.с. 12).
Згідно довідки № 2691 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс» є ОСОБА_4 (а.с. 3).
Згідно пояснень ОСОБА_2 (а.с. 15) у 2007 році він познайомився з раніше невідомою йому людиною на ім'я ОСОБА_3, яка запропонувала за грошову винагороду зареєструвати ТОВ «Річ-Транс». У зв'язку з гострою потребою у грошових коштах, ОСОБА_2 погодився та через деякий час зустрівся з ОСОБА_3 в нотаріальній конторі, де підписав документи, у зміст яких не вникав. За реєстрацію підприємства ОСОБА_2 отримав грошову винагороду у сумі 300 грн. та в приміщенні нотаріальної контори передав ОСОБА_3 всі документи та печатку підприємства. У кінці грудня 2007 року ОСОБА_2 знову зустрівся з ОСОБА_3, після чого вони проїхали до банку «Фінанси та кредит», де відкрив рахунки підприємства, поставивши декілька підписів в документах, у зміст яких не вникав.
Також, у своїх поясненнях ОСОБА_2 вказав, що фінансово-господарською діяльністю не займався, документів щодо діяльності підприємства не підписував, довіреностей нікому не видавав, документи податкової звітності не підписував та до податкової інспекції не надавав. Де знаходяться документи та печатка підприємства ОСОБА_2 не відомо.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
- примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної
- два примірники установчих документів;
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Статтею 25 Закону Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV передбачений порядок проведення державної реєстрації юридичної особи, згідно якого, державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
Згідно части 3 статті 25 Закону № 755-IV за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.
Частиною 1 статті 110 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно ч.2 ст.110 Цивільного кодексу України вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи.
Таким чином, позивач не належить до кола осіб, які мають право на звернення до суду з позовом про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року N 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
У відповідності із ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Положення пункту 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» щодо права податкового органу на звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України щодо можливості ліквідації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, частини 6 статті 59 Господарського кодексу України щодо скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання слід розуміти як положення щодо припинення юридичної особи.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи.
У межах своїх повноважень та відповідно до норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» органи державної податкової служби мають право звернутися до суду з позовною заявою щодо припинення юридичної особи лише у випадках: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Як вбачається із матеріалів справи, остання звітність (податкові декларації, розрахунки) до ДПІ в Артемівському районі м. Луганська відповідачем була надана 20.02.2008, що підтверджується висновком ДПІ в Артемівському районі м. Луганська від 12.07.2010 за № 9888/9/10.
Оскільки відповідач протягом року не подає до органу державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» це є підставою для припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс».
З огляду на вище зазначене, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська підлягають задоволенню в частині припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс», ідентифікаційний код 3548768, у зв'язку з неподанням протягом року до органу державної податкової служби документів фінансової звітності. В іншій частині вимоги позивача є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Питання по судових витратах не вирішуються, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», ст.. 110 Цивільного кодексу України, Законом України «Про державну податкову службу», суд -
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс» про визнання недійним запису про державну реєстрацію задовольнити частково.
Припинити юридичну особу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Річ-Транс», ідентифікаційний код 3548768, зареєстрованого виконавчим комітетом Луганської міської ради 01.11.2007 за № 1382 102 0000 014096 за адресою: АДРЕСА_1.
В решті частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Копію постанови направити Виконавчому комітету Луганської міської ради (м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14), після набрання постанови законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено та підписано 16 липня 2010 року.
СуддяМатвєєва В.В.