Справа №705/2075/22
2-о/705/65/22
про залишення заяви без руху
13.06.2022 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко О.І., перевіривши заяву ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Опікунська рада при виконавчому комітеті Уманської міської ради, ОСОБА_2 , про звільнення від повноважень опікуна,
06.06.2022 ОСОБА_1 звернулася до Уманського міськрайонного суду Черкаської області із заявою про звільнення від повноважень опікуна, в якій просила суд: звільнити її від виконання обов'язків опікуна над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем м. Умань Черкаської області, проживаючим в АДРЕСА_1 ; призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над дієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем м. Умань Черкаської області, проживаючим в АДРЕСА_1 .
Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя встановив таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом із додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст. 175 ЦПК України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.
Перевіривши вищевказану заяву та додані до неї матеріали, суддя доходить висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Звертаючись до суду із заявою про звільнення від повноважень опікуна над недієздатною особою та призначення опікуна над недієздатною особою, тобто з двома різними вимогами, заявником до матеріалів заяви не долучено документ про сплату судового збору.
З 01.09.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», відповідно до якого виключено п. 9 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», згідно з яким судовий збір не справлявся за подання до суду заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно Законом України «Про судовий збір» не передбачено звільнення від сплати судового збору за подання до суду заяви про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над нею та призначення опікуна, тобто до переліку заяв, за подання яких не справляється судовий збір, який передбачений ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», заява про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над нею та призначення опікуна не входить.
Стаття 5 Закону України «Про судовий збір» також не містить положення про пільги щодо сплати судового збору за подання заяви про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над нею та призначення опікуна, що свідчить про необхідність здійснення сплати судового збору за вимогу як про звільнення від повноважень опікуна над недієздатною особою, так і про призначення опікуна над недієздатною особою.
Згідно з вимогами ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на дату звернення з цією заявою до суду становить 496,20 гривень.
За вказаних обставин ОСОБА_1 слід сплатити судовий збір у розмірі 496,20 гривень за заявлення вимоги про призначення ОСОБА_2 опікуном над недієздатною особою або подати докази, що підтверджують звільнення його від сплати судового збору.
При цьому ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору за заявлення вимоги про звільнення від повноважень опікуна на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як законний представник недієздатної особи з інвалідністю.
Крім того, подана заява не відповідає вимогам ст. 175 та ст. 177 ЦПК України, оскільки в ній вказано третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, а відповідно ч. 4 ст. 293 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. Також заявник ОСОБА_1 в заяві посилається на ч. 2 ст. 183 ЦПК України, яка не стосується поданої нею заяви, оскільки подана нею заява розглядається як окрема справа, а не заява в порядку виконання судового рішення.
Зважаючи, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, суддя відповідно до вимог ч. 1 ст. 185 ЦПК України, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 177 ЦПК України, доходить висновку про необхідність залишення заяви без руху та надання заявнику строку на усунення зазначених вище недоліків, в тому числі для сплати заявником ОСОБА_1 судового збору.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 4, 133, 174-177, 185, 259-261, 293 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Опікунська рада при виконавчому комітеті Уманської міської ради, ОСОБА_2 , про звільнення від повноважень опікуна залишити без руху.
Надати заявнику строк не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення недоліків заяви, зазначених в ухвалі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.І.Єщенко