Рішення від 08.06.2022 по справі 320/13800/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2022 року м.Київ № 320/13800/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у м. Києві до Комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві та Міністерство фінансів України про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у м. Києві з позовом до Комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві та Міністерство фінансів України та просить суд:

стягнути з Комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій прострочену заборгованість згідно договору у розмірі 980 017, 58 грн, а саме:

пеню, нараховану на заборгованість по основному боргу за несвоєчасне повернення позички, наданої у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами згідно з договором № 5 від 14.02.1994, станом на 01.09.2020 у сумі 442 367, 96 грн на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України №UA938999980313030115000028001, отримувач: Казначейство України/м.Київ/код доходів; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код бюджетної класифікації 24060300, символ звітності 115; пені, нарахованої на заборгованість по відсотках за несвоєчасне повернення позички, наданої у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами згідно з договором № 5 від 14.02.1994 cтаном на 01.09.2020 рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України №UA938999980313030115000028001, отримувач: Казначейство.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).

Вказаною ухвалою також було залучено у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві та Міністерство фінансів України.

У зв'язку з недостатнім фінансуванням суду на здійснення витрат на закупівлю поштових марок та оплати послуг відправлення поштової кореспонденції копія ухвали суду від 30.12.2020 була направлена на електронну адресу Головного управління ДПС у м. Києві, Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві та Міністерству фінансів України, які вказані у позовній заяві, та доставлена до електронної скриньки, про що свідчить довідка, сформована Автоматизованою системою документообігу "Діловодство спеціалізованого суду". Щодо відповідача, його було повідомлено через офіційний веб-сайт «Судова влада», про що свідчить відповідне повідомлення про розміщення.

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві та Міністерство фінансів України також своїм правом щодо дання пояснень на позовну заяву не скористались.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

Комунальний Броварський завод алюмінієвих будівельних конструкцій є юридичною особою (ідентифікаційний код 05503378, місцезнаходження: 07400, Київська область, м.Бровари, вул. Промвузол).

Як вбачається з матеріалів справи, Комунальний Броварський завод алюмінієвих будівельних конструкцій є платником податків та зборів і перебуває на обліку в Головному управлінні ГУ ДПС у м.Києві.

Позивач вказує, що за відповідачем обліковується заборгованість перед Державним бюджетом на загальну суму 980 017,58 грн, яка підтверджується інформацією про заборгованість перед Державним бюджетом.

Своєю чергою, Головним управлінням Державної казначейської служби України у м. Києві підтверджено, що станом на поточну дату у відповідача обліковується прострочена заборгованість перед державою на загальну суму 980 017,58 грн, що підтверджується доданими детальними розрахунками.

Матеріалами справи підтверджено, що Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві звернулось із поданнями № 348 та № 349 від 15.09.2020 на адресу позивача, для здійснення до Комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (бюджетної позички на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом).

Згідно з наявними матеріалами у справі слідує, що відповідно до подання № 348 та № 349 від 15.09.2020 Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві за Комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій рахується заборгованість на загальну суму 980 017,58 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 31 ч.1 ст. 2 Бюджетного кодексу України кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.

Відповідно до ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) не поширюється.

02.03.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості", якою з метою забезпечення виконання ст.. 17 Бюджетного кодексу України затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок № 174).

Згідно з п.1 Порядку № 174 цей Порядок регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993 - 1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993 - 1998 роках.

Згідно з п.6 Порядку № 174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.

Пунктом 10 Порядку № 174 встановлено, що з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом:

інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені;

нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Відповідно до п.15 Порядку №174 прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України податкові органи визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, територіальною громадою) за кредитами з бюджету.

На позивача як контролюючий орган в силу п.п. 19-1.1.38 п. 19-1.1 ст. 19-1 покладено функцію забезпечувати стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Своєю чергою предметом спору у даній справі не є сума заборгованості, відтак сум не ставить її під сумнів.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що на час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог, доказів про сплату відповідачем заборгованості перед бюджетом на загальну суму в розмірі 980 017,58 грн до суду не надано.

Беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості у розмірі 980 017,58 грн відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної суми заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій (код ЄДРПОУ 05503378) прострочену заборгованість згідно договору у розмірі 980 017, 58 грн, а саме:

пеню, нараховану на заборгованість по основному боргу за несвоєчасне повернення позички, наданої у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами згідно з договором № 5 від 14.02.1994, станом на 01.09.2020 у сумі 442 367, 96 грн на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України №UA938999980313030115000028001, отримувач: Казначейство України/м.Київ/код доходів; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код бюджетної класифікації 24060300, символ звітності 115;

пені, нарахованої на заборгованість по відсотках за несвоєчасне повернення позички, наданої у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами згідно з договором № 5 від 14.02.1994 cтаном на 01.09.2020 рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України №UA938999980313030115000028001, отримувач: Казначейство України/м.Київ/код доходів; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код бюджетної класифікації 24060300, символ звітності 115.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головенко О.Д.