07 червня 2022 року м. Житомир справа № 240/1606/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зниження йому розміру пенсії з 88% до 70% при здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 року №240/12583/21 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.04.2021 року за №9/1-36;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням довідки від 26.04.2021 року за №9/1-36, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, у розмірі 88%, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову Позивач зазначає, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 раку у справі №240/10135/19 зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Крім того, відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2021року у справі №240/12583/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було зобов'язано провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії Позивачу на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26 квітня 2021 року за №9/1-36, з урахуванням здійснених виплат.
Разом з тим, Відповідач протиправно не перераховує та не виплачує йому пенсію з урахуванням вказаної довідки в повному обсязі.
Ухвалою від 25.01.2022 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії позивачу з 01.01.2018 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. Рішенням суду у справі № 826/3858/18 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії щодо проведення перерахунку пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. Відповідно до вимог ст.13 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. По цій причині, на думку представника Відповідача, Позивачу правомірно при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018року встановленої її розмір в межах 70% грошового забезпечення Позивача, про що Позивачу було письмово роз'яснено на його звернення.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач, ОСОБА_1 , є пенсіонером, якому з 01.02.2011року пенсія призначена відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII в розмірі 88% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії, та перебуває на обліку у Відповідача (а.с.10).
Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 раку у справі №240/10135/19 зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2021року у справі №240/12583/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26 квітня 2021 року за №9/1-36, з урахуванням здійснених виплат.
У зв'язку з цим, Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року.
Відповідач розглянув таке звернення Позивача і листом від 18.01.2022року повідомив Позивача про проведення перерахунку пенсії на виконання судового рішення в розмірі 70% від його грошового забезпечення.
Таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача щодо визначення при проведенні з 01.04.2019року перерахунку пенсії Позивача її максимального розміру в межах 70% від сум грошового забезпечення.
Позивач вважає, що з 01.01.2011року йому була призначена пенсія в розмірі 88% від сум його грошового забезпечення, а тому відповідно до вимог ст.58 Конституції України подальші зміни в законодавстві не можуть призводити до порушення його прав шляхом зменшення максимального розміру уже призначеної пенсії.
Такі доводи Позивача узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.
Так, за приписами частини третьої статті 51 Закону N 2262-XII перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові норми не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.
Суд визнає, що відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону N 2262-XII максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Саме вказаними правовими нормами обґрунтоване рішення Відповідача щодо встановлення при проведенні з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача її максимального розміру в межах 70% від сум грошового забезпечення.
Такі дії Відповідача стали наслідком помилкового застосування у спірних правовідносинах положень статті 13 Закону N 2262-XII.
Відповідач не врахував, що вказані правові норми статті 13 Закону N 2262-XII регулюють виключно правовідносини щодо призначення відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років, а не правовідносини щодо проведення перерахунку уже призначеної пенсії.
Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.
Безспірно, при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають врахуванню вказані правові норми статті 13 Закону N 2262-XII, але такі ці норми не підлягають застосуванню при перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, обмеження щодо максимального розміру пенсії за віком, передбачені ст.13 Закону N 2262-XII, не підлягають врахуванню при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії Позивачу.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача щодо встановлення з 01.04.2019року при перерахунку розміру його раніше призначеної пенсії обмеження її розміру в межах 70%.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 починаючи з 01.04.2019 року з урахуванням виплачених сум на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.04.2021 року за №9/1-36 з врахуванням проведених виплат.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 992,40 грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення з 01.04.2019року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88% відповідних сум його грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) починаючи з 01.04.2019 року з урахуванням виплачених сум на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.04.2021 року за №9/1-36 з врахуванням проведених виплат.
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 992,40 грн. підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк