Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"06" липня 2010 р. Справа № 53/130-10
вх. № 5033
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
прокурора - Жицький Є.О. посв. № 219 від 01.12.2009 року.
1-го позивача - не з'явився
2-го позивача - Вінницький М.В. дов. від 09.01.2008 року
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши справу за позовом Прокурор Московського району м. Харкова в особі Харківської міської ради та КП "Харківські теплові мережі"
до СПД-ФО ОСОБА_2, м. Харків
про стягнення 3087,08 грн.
Розглядається вимога прокурора про стягнення з відповідача на користь 2-го позивача заборгованості по договору про постачання теплової енергії № 3816 від 01.08.2007 року в сумі 3087,08 грн.
Прокурор в судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Представник 1-го позивача в призначене судове засідання не з'явився, витребуваних судом документів не надав, про час та місце слухання справи був повідомлений, 29.06.2010 року подав письмові пояснення у яких підтримав заявлені прокурором позовні вимоги та просив суд розглядати справу без участі представника 1-го позивача.
Представник 2-го позивача в судовому засіданні підтримує подану 05.07.2010 року заяву про припинення провадження у справі у зв'язку зі сплатою відповідачем 3087,00 грн. боргу.
Відповідач судовому засіданні пояснив, що борг у розмірі 3087,00 грн. ним сплачено відповідно до квитанцій від 25.05.2010 року на суму 1000,00 грн. та від 08.06.2010 року на суму 2087,00 грн., в частині 0,08 грн. основного боргу позов визнає.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх позовних вимог або заперечень на позов, в зв'язку з чим справа розглядається в порядку статті 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами справи.
Суд, розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 123 Конституції України закріплено, що організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначається законом.
Відповідно до вимог ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва прокуратурою у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправним дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або з державою.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Згідно зі ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції спірних відносинах, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 по справі про офіційне тлумачення положень ст. 2 ГПК України (п. 2 резолютивної частині під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах слід розуміти орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом представлені повноваження органу виконавчої влади. ГПК України не обмежує прокурора в здійсненні своєї діяльності принципом територіальності.
Необхідність захисту інтересів держави та органу місцевого самоврядування покладає на прокуратуру обов'язок представництва держави та органа місцевого самоврядування в суд відповідно до ч. 2 ст. 121 Конституції України.
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" згідно п.1.1 Статуту засновано відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про підприємства України", "Про підприємництво", "Про власність" та інших законодавчих актів належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова відповідно до рішення № 191/03 від 24.09.03 р. XVI сесії Харківської міської ради XXIV скликання "Про комунальну власність м. Харкова".
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 міська ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Харківська міська рада представляє інтереси територіальної громади м. Харкова.
Відповідно до ст. 17 вказаного Закону відносини органів місцевого самоврядування підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Метою діяльності підприємства є задоволення потреб населення міста Харкова, державних кооперативних, суспільних, приватних підприємств і організацій у якісній тепловій енергії при найменших витратах, одержання прибутку для розвитку підприємства, забезпечення інтересів його працівників та задоволення їх економічних і соціальних потреб.
Систематичні неплатежі з боку споживачів за надану теплову енергію призвели до неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів. У зв'язку з чим КП "Харківські теплові мережі" не може належним чином виконувати зобов'язання з оплати за газ і електроенергію, оплати податків та обов'язкових платежів у бюджет.
В умовах недостатніх платежів за теплову енергію, що відпускається, в Україні склався гостродефіцитний енергобаланс. Стан, що стався через неплатежі, може спричинити виникнення системної аварії при зниженні частоти в об'єднаній енергетичній системі України.
Скрутний фінансовий стан, що склався через масові неплатежі, перешкоджає надходження грошових коштів до бюджету і порушує інтереси Харківської міської ради, як органу місцевого самоврядування і безпосередньо зачіпає інтереси держави.
Перевіркою, проведеною у КП "Харківські теплові мережі, встановлено, що згідно укладеного договору про постачання теплової енергії № 3816 від 01.08.2007р. між СПДФО ОСОБА_2 та КП "Харківські теплові мережі", останнє здійснило відпустку теплової енергії відповідачу по договору в повному обсязі. На підставі чого відповідачу були направлені рахунки за спожиту теплову енергію. Відповідач сплачує рахунки, але не повному обсязі, чим завдано збитки КП "Харківські теплові мережі". Борг за неналежне виконання договірних обов'язків складає 3087,08 грн., який утворився за період з січня 2010р. по квітень 2010р.
Постачання теплової енергії відповідачу підтверджується актами про включення опалення та про відключення опалення, актом відпустки-одержання теплової енергії підписаного сторонами
Відповідно до ст. ст. 525, 526, 611 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки згідно з якими боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитор зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням пені.
Згідно з Указом Президента України від 15.12.1999 №1752/99 "Про системи центральних органів виконавчої влади" та Закону України "Про джерела фінансування органів державної влади до системи органів виконавчої влади належить Кабінет Міністрів України, міністерства, комітеті агентства, служби, адміністрації, департаменти, комісії, управління, палати, Фонди, інспекції, бюро та інші центральні органи виконавчої влади і місцеві державні адміністрації.
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" належить до комунальної власності основним предметом діяльності якого є задоволення потреб населення міста Харкова, державних, кооперативних, суспільних, приватних підприємств і організацій у якісній тепловій енергії.
Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Харківська міська рада, яка згідно зі ст.ст. 11, 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні" наділена відповідними повноваженнями в галузі житлово-комунального господарства.
Як свідчать матеріали справи 08.06.2010 року відповідачем відповідно до копії квитанції було сплачено 2087,00 грн. основного боргу, у зв'язку з чим в цій частині позовних вимог відсутній предмет спору, а провадження у справі в частині стягнення 2087,00 грн. підлягає припиненню на підставі п.1.1 ст.80 ГПК України.
Крім того, відповідно до копії квитанції від 25.05.2010 року позивачем було також сплачено 1000,00 грн. основного боргу. Прокурор із позовом звернувся до суду 04.06.2010 року, що свідчить про те, що на момент звернення з позовом до суду було відсутнє порушення прав позивача щодо заборгованості у сумі 1000,00 грн., у зв'язку з чим суд вважає за необхідне з цій частині відмовити прокурору у задоволенні позовних вимог на суму 1000,00 грн..
Враховуючи, що сума основного боргу у розмірі 0,08 грн. відповідачем не оспорена, відповідач не надав суду доказів про погашення заборгованості, а також, враховуючи, що відповідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином та у встановлений строк, позовні вимоги позивача в сумі 0,08 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підтверджуються наданими суду доказами та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на сторони, пропорційно розміру задоволених вимог. Тобто суд вважає за необхідне покласти на відповідача витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, оскільки з його вини справу було доведено до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 526 ЦК України, ст.22, 33, 43, 44 - 49, 75, п.1.1 ст.80, 82-85 ГПК України, суд -
Позовні вимоги прокурора задовольнити частково.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, м. Харків, вул. Доброхотова, 11, р/р 26003301968 у першій філії АКБ "Базис", МФО 351599, код ЄДРПОУ 31557119) 0,08 грн. основного боргу.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь держбюджету України 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
В частині стягнення 2087,00 грн. основного боргу провадження у справі припинити на підставі п.1.1 ст.80 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмету спору.
В частині стягнення 1000,00 грн. основного боргу відмовити.
Суддя
Рішення виготовлено та підписано 07.07.2010 року.