м. Вінниця
25 травня 2022 р. Справа № 120/17276/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області до Виконавчого комітету Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,-
до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області до Виконавчого комітету Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо невиконання вимог чинного законодавства України по поданню пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації про занесення об'єкта культурної спадщини Михайлівську церкву (дата спорудження 1764 рік), розташовану за адресою Вінницька область, Гайсинський район, смт. Дашів, вул. Соборна, 1, охоронний номер 64, до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.12.2021 року позовну заяву керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області до Виконавчого комітету Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала на підставі пункту 7 частини 4 статті 169 КАС України.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2022 року вказану ухвалу скасовано, а справу направлено до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
29.03.2022 року матеріали адміністративної справи повернулась до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 04.04.2022 року позовну заву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.
Ухвала суду про відкриття провадження від 04.04.2022 року отримана відповідачем 13.04.2022 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Разом з тим, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Відповідно до положень частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
09.09.2021 року Гайсинська окружна прокуратура звернулась до Виконавчого комітету Дашівської селищної ради із запитом про надання інформації про те, чи виготовлялася виконавчим комітетом Дашівської селищної ради облікова документація на об'єкт культурної спадщини Михайлівську церкву (дата спорудження 1764 рік), розташовану за адресою смт. Дашів вул. Соборна, 1, охоронний номер 64 та чи подавалася до органу охорони культурної спадщини вищого рівня, а саме управлінню містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації, пропозиція про занесення такої до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Листом від 10.09.2021 року №02.17/1136 відповідач повідомив, що облікова документація на об'єкт культурної спадщини Михайлівську церкву, розташовану за адресою смт. Дашів вул. Соборна, 1, охоронний номер 64 не виготовлялась та не була направлена до органу охорони культурної спадщини вищого рівня.
04.10.2021 відповідач повторно звернувся до позивача з листом №51-2299 вих.21, в якому просив повідомити чи виготовлялася виконавчим комітетом Дашівської селищної ради облікова документація на об'єкт культурної спадщини Михайлівську церкву у період з 10 вересня 2021 по даний час та чи планується виготовлення такої документації у майбутньому. Якщо зазначена документація відповідачем не виготовлялась, просили повідомити про причини, що перешкоджають її виготовленню.
07.10.2021 року листом №02.12./1269 відповідач повідомив, що Виконавчим комітетом Дашівської селищної ради підготовлено та направлено лист Управлінню містобудування та архітектури Вінницької ОДА щодо надання роз'яснень стосовно занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України - об'єкту культурної спадщини Михайлівської церкви, дата спорудження 1764 рік, розташованої в смт. Дашів Гайсинського району Вінницької області по вул. Соборна, 1 (охоронний номер 64).
Після отримання інформації буде розглянуто питання виготовлення облікової документації на вищезазначений об'єкт культурної спадщини.
У свою чергу, листом від 07.10.2021 року №51-234/вих21 позивач самостійно звернувся до начальника Управління містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації з метою отримання інформації.
27.10.2021 року від Управління містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації надійшов лист №07-03-2212, у якому вказано, що облікова документація на вказану пам'ятку виготовлена у 2016 році і є чинна. Разом з цим зазначили, що вказаний об'єкт має статус пам'ятки архітектури національного значення.
Позивач, вважаючи, що виконавчим комітетом Дашівської селищної ради допущена бездіяльність, яка полягає у невиконанні вимог законодавства щодо подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єкта культурної спадщини - Михайлівську церкву - до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері культурної спадщини регулює Закон України "Про охорону культурної спадщини" № 1805-III від 08.06.2000.
Зі змісту преамбули Закону України "Про охорону культурної спадщини" (далі - Закон №1805-III) вбачається, що об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, охороняються державою. Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Положеннями статті 1 Закону № 1805-III передбачено, що об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.
Пам'ятка культурної спадщини - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (не включення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Відповідно до абзацу 6 статті 1 Закону № 1805-III охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1805-III державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини) належать, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону № 1805-III до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема, забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; організація розроблення відповідних програм охорони культурної спадщини.
Згідно з статті 13 Закону № 1805-III об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки.
Разом з тим, з пунктів 1 та 2 Розділу IV Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 "Про затвердження Порядку обліку об'єктів культурної спадщини" (далі - Порядок) вбачається, що для розгляду питання занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України необхідною є облікова документація.
Відповідно до пункту 1 Розділу III Порядку облікова документація складається на об'єкт культурної спадщини та містить дані щодо його цінності, характерних властивостей, що становлять його історико-культурну цінність, етапів розвитку, просторових, функціональних характеристик, стану збереження, а також дані проведених досліджень (далі - облікова документація).
Пунктом 3 Розділу III Порядку передбачено, що облікова документація складається з: облікової картки за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; історичної довідки; матеріалів фотофіксації сучасного стану об'єкта: фото загального вигляду, фото об'єкта в контексті (навколишньому середовищі), фото найбільш цінних (характерних) елементів об'єкта, фото рухомих об'єктів (деталей), фото інтер'єрів, фото загроз (дії негативних чинників); акту стану збереження за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Також, пунктом 5 Порядку визначення категорій пам'яток, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №452 від 22.05.2019 року "Про затвердження Порядку визначення категорій пам'яток" визначено, що попередню оцінку відповідності об'єкта культурної спадщини ознакам, визначеним у пунктах 3 і 4 цього Порядку, проводить розробник облікової документації, що складається відповідно до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, який затверджується Мінкультури.
Отже, занесенню об'єкта культурної спадщини місцевого та національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України передує певна робота спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини, до яких належить відповідач та до повноважень якого віднесено виготовлення облікової документації на розміщені на території району об'єкти культурної спадщини місцевого та національного значення, що знаходяться на території району та подання пропозицій до органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Як встановлено судом, таким об'єктом на адміністративній території Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області, є Михайлівська церква, дата спорудження 1764 рік, розташовану за адресою Вінницька область, Гайсинський район, смт. Дашів, вул. Соборна, 1, охоронний номер 64. Облікова документація на вказану пам'ятку виготовлена у 2016 році і є чинна.
Натомість, виконавчий комітет Дашівської селищної ради не подав пропозиції про занесення об'єкту культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зважаючи на вищевикладене, а також те, що саме на органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до Закону №1805-III покладено обов'язок щодо їх охорони та забезпечення їх належного догляду та збереження, суд приходить до висновку, що невиконання відповідачем обов'язку щодо подання пропозиції органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації про занесення об'єкта культурної спадщини Михайлівську церкву (дата спорудження 1764 рік) до Державного реєстру нерухомих пам'яток України свідчить про бездіяльність відповідача, яку необхідно визнати протиправною.
Також суд зазначає, що невиконання відповідачем обов'язку щодо внесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта культурної спадщини, є підставою для визнання бездіяльності органу місцевої влади.
Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові №240/9999/21-а від 06 травня 2022 року.
Таким чином, вказане свідчить про невиконання виконавчим комітетом Дашівської селищної ради положень Закону України "Про охорону культурної спадщини" та вищезазначених підзаконних актів.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб'єкта владних повноважень пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстав для стягнення з відповідача судових витрат немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області щодо не виконання вимог чинного законодавства України по поданню пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації про занесення об'єкта культурної спадщини Михайлівську церкву (дата спорудження 1764 рік), розташовану за адресою Вінницька область, Гайсинський район, смт. Дашів, вул. Соборна, 1, охоронний номер 64, до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зобов'язати виконавчий комітет Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області подати пропозицію органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації про занесення об'єкта культурної спадщини Михайлівську церкву (дата спорудження 1764 рік), розташовану за адресою Вінницька область, Гайсинський район, смт. Дашів, вул. Соборна, 1, охоронний номер 64, до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Керівник Гайсинської окружної прокуратури (вул. Волонтерів, 15-А, м. Гайсин, Вінницька область, 23700, ЄДРПОУ 02909909);
Відповідач: Виконавчий комітет Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області (вул. Горького, 9, смт. Дашів, Гайсинський район, Вінницька область, 22740, ЄДРПОУ 04326081).
Суддя Свентух Віталій Михайлович