Рішення від 18.05.2022 по справі 360/8513/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

18 травня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8513/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

В обгрунтування позову зазначено, що рішенням Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації від 29.04.2021 реєстраційний номер 230 «Про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї» та рішенням Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації від 29.04.2021 «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» відмовлено у виплаті соціальної допомоги як одинокій матері та соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

У повідомленні від 29.04.2021 № 1492 та у повідомленні №1493 від 29.04.2021 було зазначено про те, що позивач не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) та соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Соціальні допомоги не призначено з таких підстав: у складі сім'ї є працездатний, що не здійснює догляду який не працював З місяці в періоді за який враховується дохід.

Відповідно до довідки від 21.09.2021 № 1558 виданої Сватівським районним центром зайнятості позивач була зареєстрована як безробітна з 16 червня 2020 року по 06 серпня 2021 року, за цей період доходу не мала.

Після повідомлення про відмову, позивач неодноразово, 19.05.2021, 03.06.2021 зверталась як з усними зверненнями та із письмовими заявами до Сватівської районної державної адміністрації та до відповідача, в яких просила скасувати вищезазначене рішення, належним чином розглянути документи, провести службове розслідування.

Документи для призначення допомоги позивач подавала через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Сватівської міської ради Луганської області (далі - ЦНАП).

Як при зверненні особисто, так і листом ЦНАП від 14.05.2021 вих.№ 83 було роз'яснено, що у разі, якщо якісь документи будуть невідповідними, або якщо необхідних документів не вистачає, орган соціального захисту повідомить як заявника про це.

Відповідач листами №06-18/1047, № 06-18/1049 від 27.05.2021 направив на адресу відповіді, які зводились до повідомлення про те, що на підставі довідки ПФУ від 29.04.2021 прийнято рішення про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та соціальної допомоги одиноким матерям та були направлені на адресу копії документів. Усі подальші відповіді Сватівської районної державної адміністрації дублювали викладену у листах відповідача інформацію щодо не призначення мені соціальної допомоги з тієї підстави, що у складі сім'ї є працездатний, що не здійснює догляду який не працював 3 місяці в періоді за який враховується дохід.

Отже, на підставі викладеного позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації від 29.04.2021 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, реєстраційний номер 230 та рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 29.04.2021;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї та допомогу на дітей одиноким матерям на підставі заяви від 09.04.2021.

19 січня 2022 року від Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 65-66), у якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям в управлінні соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації.

До управління соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації 09.04.2021 надійшла заява Позивача № 226 про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяви Позивач надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб станом на 08.04.2021, та довідку від 06.04.2021 № 84/21, видану приватним вищим навчальним закладом «Харківський міжнародний медичний університет». Інших документів Позивачем не було надано.

Управлінням надіслано запит до Пенсійного фонду України по членам сім'ї Позивача, яким виповнилося 18 років, відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, щодо надання інформації про отримані ними доходи та сплату мінімального розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За інформацією отриманою від Пенсійного фонду України від 29.04.2021, доходи Позивача за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 відсутні, мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Позивачем або за Позивача у звітному періоді не сплачено.

Враховуючи вимоги законодавства, оскільки Позивачем або за Позивача у звітному періоді не сплачено мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, управлінням прийнято рішення № 230 від 29.04.2021 про відмову у призначенні Позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Разом з тим, 13.05.2021 до управління соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації надійшла повторна заява Позивача № 95 про призначення допомоги і на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяви Позивач надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб станом на 13.05.2021, довідку від 14.05.2021 № 86/21, видану приватним вищим навчальним закладом «Харківський міжнародний медичний університет» та довідку від 14.05.2021 № 810 про перебування на обліку як безробітної та отриманий дохід у Сватівському районному центрі зайнятості.

За вищезазначеною заявою управлінням було прийнято рішення про призначення Позивачу допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.05.2021 по 31.10.2021.

В зв'язку з вищевикладеними обставинами, управління вбачає відсутнісь спору щодо порушеного питання.

Ухвалою суду від 29 грудня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та призначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 57-58).

Ухвалою суду від 14 лютого 2022 року судом витребувано у Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації:

- відомості, з якого часу ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям;

- чи перебуває ОСОБА_1 на обліку саме як одинока матір;

- чи отримувала ОСОБА_1 соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та допомогу на дітей одиноким матерям у період жовтень 2020 - березень 2021 роки.

Дослідив матеріали справи, встановив обставини справи, оцінив докази в межах вимог ст.ст. 72-80, 90 КАС України, суд дійшов висновку обгрунтованості позовних вимог з огляду на наступне.

Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач державної соціальної допомога малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям в управлінні соціального захисту населення Сватівської райдержадмінісграції.

До управління соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації 09.04.2021 надійшла заява Позивача №226 про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

До заяви Позивач надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку про склад сім і або зареєстрованих у житловому прим і щенн і/будинку осіб станом на 08.04.2021 та довідку від 06.04.2021 № 84/21, видану приватним вищим навчальним закладом «Харківський міжнародний медичний університет».

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2003 по теперішній час та отримувала допомогу з жовтня 2020 року по березень 2021 року, як отрмувач допомоги державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - з 10.03.2012 по теперішній час, що підтверджено листом Управління соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації від 18.02.2022 № 06/0-21/454, наданим на виконання ухвали суду від 14.02.2022.

Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації протокольним рішення від 29 квітня 2021 року (справа 230) відмовило ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги, про що зазначено у повідомленні № 1493, з підстав, що в складі сім'ї є працездатна особа, яка не здійснює догляду, який не працював в місяці, за який враховується дохід.

Конституцією України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і дію принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).

Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок та умови надання державної соціальної допомоги визначені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01 червня 2020 року №1768-111 (далі - Закон № 1768) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок №250).

Закон №1768 спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1768, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї

Відповідно до статті 3 Закону № 1768 право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону № 1768 передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

В свою чергу п.п. 1-2 п. 1 ст. 15 Закону № 1768 встановлює, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.

Умови за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, встановлено пунктом 10 Порядку №250.

Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у статті 7 Закону № 1768.

Суд зазначає, що на день звернення позивачки із заявою постановами Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 р. № 104, від 21.04.2021 р. № 405 впроваджувались карантині заходи щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

З огляду на зазначене, оскільки позивачка станом на день звернення отримувала державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та на день закінчення строку виплати такої соціальної допомоги державою проваджено карантині заходи щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), в силу вимог п.п. 1-2 п. 1 ст. 15 Закону № 1768, строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Оскільки при прийнятті відповідачем оскаржувних позивачем рішень не враховані зазначені вимоги закондавства, суд дійшов висновку обгрунтованості позовних вимог.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на те, що призначення державної соціальної допомоги є компетенцією відповідного орагну, у даному випадку Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації, з метою ефективного способу захисту, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2021 про призначення державної соціальної допомоги з урахуванням висновків суду.

Посилання відповідача на те, що в подальшому позивачці призначено державну соціальну допомогу, ніяким чином не спростовує факт порушення її прав на отримання допомоги за заявою від 09.04.2021 № 226 та не відновлює її права на отримання такої допомоги за відповідний період.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду ОСОБА_1 сплатила судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією № 113 від 28.10.2021, а тому в силу вимог ч. 1 ст. 130 КАС України зазначена сума судових витрат підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації від 29 квітня 2021 року (справа 230) про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги, про що зазначено у повідомленні № 1493.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2021 про призначення державної соціальної допомоги з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації (майдан Злагоди, 25, м. Сватове, Луганської області, 92600, код ЄДРПОУ 03197018) на користь ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , виданий Сватівським РВ УМВС України у Луганській області 12.03.2008, АДРЕСА_1 ) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 908,00 грн (девятсот вісім гривень 00 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова