м. Вінниця
19 травня 2022 р. Справа № 120/789/22-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , позивачка) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУПФУ у Вінницькій області, управління, відповідач) про :
- визнання протиправним та скасування рішення від 16.11.2021 р. №025250003069 щодо відмови в призначенні пенсії ;
- зобов'язання зарахувати періоди роботи з серпня 1993 - листопад 2000 року сезонною робітницею цукрозаводу Томашпільского цукрокомібнату а саме: з 01.09.1993 р. по 12.01.1994 р., з 20.09.1994 р. по 15.12.1994 р., з 15.09.1995 р.по 25.12.1995 р., з 20.09.1996 р. по 05.01.1997 р., з 02.09.1997 р. по 08.12.1997 р., з 08.09.1998 р. по 23.11.1998 р., з 01.09.1999 р. по 30.10.1999 р., з 01.09.200р. по 13.11.2000 р. до страхового стажу за кожен окремий вищезазначений сезон як за повний рік роботи та призначити пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 11.11.2021 р.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що в листопаді 2021 р. звернулась до пенсійного органу із заявою про призначенння пенсії, однак їй спірним рішенням відмовлено з підстав відсутності страхового стажу 28 років. При цьому, на її думку, їй безпідставно не зараховано до стажу періоди роботи з 01.09.1993 р. по 12.01.1994 р., з 20.09.1994 р. по 15.12.1994 р., з 15.09.1995 р.по 25.12.1995 р., з 20.09.1996 р. по 05.01.1997 р., з 02.09.1997 р. по 08.12.1997 р., з 08.09.1998 р. по 23.11.1998 р., з 01.09.1999 р. по 30.10.1999 р., з 01.09.200р. по 13.11.2000 р.
Позивачка не погоджується з таким рішенням управління та вважає, що наявні всі підстави для зарахування спірного періоду до стажу роботи та, відповідно, для призначення пенсії, оскільки записи засвідченні печаткою та не містять виправлень, в зв'язку з чим звернулась з цим позовом до суду.
09.02.2022 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 КАС України.
22.03.2022 р. надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що у позивачки недостатньо страхового стажу, відтак, їй правомірно відмовлено в призначені пенсії.
30.03.2022 р. ухвалою запропоновано позвачці висловити письмову позицію щодо заміни відповідача.
18.04.2022 р. ухвалою суду залучено в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та розпочато розгляд справи спочатку.
Дана ухвала отримана управлінням 04.05.22 р., відтак, строк на подання відзиву збіг 18.05.2022 р.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
11.11.2021 р. позивачка звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви додано довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, диплом, паспорт, довідка про джерела доходів з 01.07.200 р, довідки №383, №382, трудову книжку.
За наслідком розгляду поданої заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 16.11.2021 р. №025250003069, у якому зазначено про відмову у призначенні пенсії, мотивовану тим, що до стажу не зараховані періоди роботи провадження підприємницької діяльності за 2004 р. (відсутня інформація про сплату внесків) та з 01.11.2008 р. по 30.06.2010 р. (наявні суми внесків , але у рядку страховий стаж проставлені "0" замість хоча б одного дня , щоб можна було б врахувати даний період).
У зв'язку із відсутністю необхідного стажу, підстави для приначення пенсії відсутні.
Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень позивачка звернуласяз цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ссоби мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Отже, право на призначення пенсії мають особи, які досягли 60 років і за наявності страхового стажу .
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до положень статті 24 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункт 3.1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються насиупні періоди:
1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;
з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Отже, як видно до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Як видно, із індивідуальних відомостей про застраховану особу за 2004 рік відсутні відомості щодо сплати ОСОБА_1 страхових внесків, відтак, відсутні підстави для зарахування цього стажу.
Разом з тим, в даних відомостях щодо періоду з листопада 2008 р. по червень 2010 р. наявні відомості відносно сплати страхових внесків, про що зазначає й відповідач 2 у спірному рішенні. Відтак, цей стаж має бути зарахований до страхового, що не зроблено. Як наслідок суд з метою захисту прав позивача вважає за необхідне зобов"язати відповідача 2 зарахувати періоди провадження підприємницької діяльності позивачки з 01.11.2008 р. по 30.06.2010 р. до страхового стажу..
В свою чергу, надаючи оцінку вимогам щодо зобов'язання зарахувати періоди роботи з серпня 1993 - листопад 2000 року сезонною робітницею цукрозаводу Томашпільского цукрокомібнату а саме: з 01.09.1993 р. по 12.01.1994 р., з 20.09.1994 р. по 15.12.1994 р., з 15.09.1995 р.по 25.12.1995 р., з 20.09.1996 р. по 05.01.1997 р., з 02.09.1997 р. по 08.12.1997 р., з 08.09.1998 р. по 23.11.1998 р., з 01.09.1999 р. по 30.10.1999 р., з 01.09.200р. по 13.11.2000 р. до страхового стажу за кожен окремий вищезазначений сезон як за повний рік роботи, то така вимога не підлягає задоволенню, оскільки цей стаж згідно форми РС- право зараховано до страхового.
При цьому, суд акцентує увагу, що загальний стаж позивачки із урахуванням зарахованого пенсійним органом, а саме 26 р. 11 місяців 5 днів , а також стаж який підлягає зарахуванню з 01.11.2008 р. по 30.06.2010 р. становить 28 р. 7 місяців 5 днів, що є достатнім для призначення пенсії за віком.
А отже, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, як наслідок, слід зобов'язати відповідача призначити пенсію з дати звернення позивачки - 11.11.2021 р.
При цьому, суд вказує на те, що задоволенню підлягають вимоги лише щодо Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, оскільки саме воно приймало спірне рішення, стосовно відповідача 1 позов задоволенню не підлягає.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Враховуючи наведену норму, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 992,40 грн. судового збору підлягають відшкодуванню частково у розмірі 496,20 грн. (1/2 задоволених вимог).
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити частково .
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.11.2021 р. №025250003069 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 11.11.2021 р. зарахувавши до страхового стажу періоди підприємницької діяльності з 01.11. 2008 р. по 30.06. 2010 р.
В решті вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер за ДРФО - НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір 496,20 (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, Харків, Харківська область, 61000).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер за ДРФО - НОМЕР_1 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, Харків, Харківська область, 61000, код ЄДРПОУ 14099344)
Повний текст рішення виготовлено : 19.05.2022 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна