26 квітня 2022 року м. Дніпросправа № 160/13260/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року (головуючий суддя: Сліпець Н.Є.) по адміністративній справі № 160/13260/21, розглянутої у спрощеному провадженні
за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії -
Позивач ОСОБА_1 05.08.2021 року звернувся до суду з позовом до відповідача Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Дніпропетровського ОТЦ КСП), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського ОТЦ КСП щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»( далі Закону №2262-XII), положень постанови КМ України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»( далі постанови КМ України №704), із обов'язковим зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати на заміну до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»( далі Закон №2011-XII), з врахуванням положень постанови КМ України №704 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2020 року по справі №160/7670/20, із обов'язковим зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, та відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії;
- на підставі ст. 24 постанови Пенсійного фонду України №3-1 Дніпропетровському Дніпропетровського ОТЦ КСП МО України здійснити відповідне повідомлення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо настання підстав для перерахунку грошового забезпечення позивача відповідно ч. 18 ст. 43 та ч. 1 та 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, щодо складання «списку осіб» на перерахунок пенсійного забезпечення з 01.04.2019 року, та розмірів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем його прав в частині перерахунку та виплати позивачу розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, надання нової довідки для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року розміру його пенсії.
У відзиві на позов відповідач посилається на неправомірність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, просить в позові відмовити.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати рішення суду та задовольнити позовні вимоги.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до приписів ст. 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуально го права.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення суду першої інстанції відповідає, а вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 11.07.2017 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону № 2262-XII.
01.01.2018 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, враховуючи положення постанови КМ України №704, як підстави для перерахунку пенсії, та з урахуванням постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року, здійснено перерахунок пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року у адміністративній справі №160/7670/20, яке набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено , визнано протиправними дії Дніпропетровського ОТЦ КСП МО України щодо визначення розміру окладу за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 та надані до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії у березні 2018 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року; та зобов'язано відповідача оформити та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.
На виконання рішення суду від 11.09.2020 року у справі №160/7670/20, відповідачем направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку №ФД 114994 від 03.12.2020 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 року у адміністративній справі №160/8583/20, яке набрало законної сили, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Дніпропетровського ОТЦ КСП МО України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, та зобов'язано відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII , ст. 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови КМ України № 704 , із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
На виконання рішення суду від 06.10.2020 року у справі №160/8583/20, відповідачем направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку №ФД114994 від 28.10.2020 року.
Позивач 14.07.2021 року звернувся до Дніпропетровського ОТЦ КСП МО України із заявою, в якій просив направити до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову (замінену) довідку про складові грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із врахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року у справі №160/7670/20, із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.
Листом відповідача від 30.07.2021 року №7/14507/11 позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку з огляду на його безпідставність, після чого позивач звернувся з позовом до суду.
Предметом судового спору є протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача з застосуванням показника мінімальна заробітна плата як розрахункової величини у правовідносинах з позивачем при застосуванні п. 4 постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначено Законом України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011).
Згідно положень ч. 2-4 ст.9 Закону №2011, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу встановлено Постановою КМ України №704.
Відповідно до положень п.2,3 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу визначено здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації .
Згідно з п. 4 Постанови № 704 (в первісній редакції ) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постанова № 704 набрала чинності 01.03.2018 року.
На момент набрання чинності Постановою № 704, п.4 викладено у редакції п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»(далі Постанови №103), а саме: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
При цьому, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.
В силу викладеного на момент виникнення спірних правовідносин п. 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р.".
Викладене свідчить ,що згідно з положеннями Постанови № 704 (в редакції Постанови № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018 року , а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів у спірний період не застосовується.
Пунктом 4 Постанови № 704 чітко визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1.01.2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі №826/6453/18 за наслідками апеляційного перегляду справи скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 року в частині відмови в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103 .
Оскільки судове рішення про визнання протиправним та скасування п.6 Постанови №103 набрало законної сили 29.01.2020 року, то ,враховуючи положення ст.265 КАС України, до вказано часу відповідач, здійснюючи розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, на підставі п.6 Постанови №103, діяв в межах діючого на той час законодавства.
Згідно з п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №1744-VІІІ) мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини, вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017 року.
Здійснивши аналіз чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про надання переваги положенням закону як акту права вищої юридичної сили під час розв'язання правової колізії між нормами п.3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ та п.4 Постанови № 704, у редакції до внесення змін Постановою № 103, приміток до додатків 1, 12, 13, 14 Постанови № 704.
При цьому суд першої інстанції правомірно врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 11.02.2021 року у справах № 200/3774/20-а, № 200/3747/20-а, № 240/11952/19, від 18.02.2021 року у справі № 200/3775/20-а.
В силу викладеного суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо правомірності обчислення відповідачем позивачу у вказаний в позові період розміру посадового окладу та окладу за військовим званням із використанням розрахункової величини у вигляді прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, а не мінімальної заробітної плати, та відсутності порушень прав позивача.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки суд першої інстанції правильно застосував норм матеріального права, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року по адміністративній справі № 160/13260/21- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 26 квітня 2022 року, та оскарженню не підлягає відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя Н.П. Баранник
суддя О.О. Круговий