справа№ 813/708/18
про відстрочення виконання рішення суду
27 квітня 2022 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Коморний О.І.,
секретар судового засідання Марець В.В.
з участю:
прокурор Бучко Р.В.
представника позивача Іванейко Я.Я.
представник відповідача Браславський І.Л.
представника відповідача Уракіна Л.-Г.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 за позовом Заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Головне управління ДПС у Львівській області про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” податкового боргу.
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Головне управління ДФС у Львівській області про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” податкового боргу в сумі 412662, 04 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року позов задоволено повністю, стягнуто з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” до бюджету з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, кошти за податковим боргом в сумі 412662 грн 04 коп. Відстрочено виконання рішення суду строком на 1(один) рік.
11.04.2022 Державне підприємство Міністерства оборони України “Західвійськбуд” звернулося до суду із заявою про відстрочення рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 за позовом Заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах є Головне управління ДФС у Львівській області про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” податкового боргу, а саме: відстрочити виконання рішення терміном на один рік.
Подане клопотання мотивоване тим, що державне підприємство Міністерства оборони України “Західвійськбуд” є госпрозрахунковим підприємством, яке отримує основний дохід виключно за рахунок здійснення своєї господарської діяльності та не отримує дотацій чи пільг з державного бюджету.
Заявник зазначає, що протягом 2021 року було нараховано і виплачено заробітну плату у загальній сумі 1772,6 тис. грн. (в тому числі допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок підприємства 10,4 тис. грн.), фонд оплати праці працівників становив 1704,7 тис. грн. та сплачено: 305 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб, 25,9 тис. грн. військового збору, 351 тис. грн. єдиного соціального внеску.
Вказує, що протягом І кварталу 2022 року нараховано і виплачено заробітну плату у загальній сумі 424 тис. грн. (в тому числі допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок підприємства 4 тис. грн.) та сплачено: 85,7 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб, 7,2 тис. грн. військового збору, 83,6 тис. грн. єдиного соціального внеску.
Також зазначає, що облікова кількість штатних працівників підприємства становить 17 осіб. Заробітна плата сплачується вчасно, станом на 08.04.2022 заборгованість із нарахування та виплати заробітної плати відсутня. За 2021 рік відповідачем нараховано та сплачено 83,7 тис. грн. земельного податку з юридичних осіб. Протягом 2021 року було нараховано 579,7 тис. грн. та сплачено 580,1 тис. грн. податку на додану вартість, згідно податкових декларацій. Стверджує, що всі платежі здійснюються вчасно. Решту коштів відповідач спрямовує на погашення боргів, згідно судових рішень, податкового боргу, оплату комунальних послуг та інші розрахунки. Банківські рахунки, все рухоме та нерухоме майно залишаються арештованим органами державної виконавчої та податкової служб у зв'язку із наявною заборгованість, яка виникла до 2015 року. За 2021 рік та І квартал 2022 року органами державної виконавчої служби з підприємства примусово стягнуто 21 тис. грн.
Також зазначає, що протягом 2020 - 2021 років підприємство брало участь у реалізації соціальної Програми Львівської міської ради із забезпечення доступності житлових приміщень для осіб з інвалідністю у колісних кріслах, здійснювало поточні та капітальні ремонти житлових приміщень для соціально незахищених верств населення, проводило капітальний ремонт приміщень у будівлі Франківської районної адміністрації Львівської міської ради та КНП ЛОР «Львівського обласного госпіталю ветеранів війни та репресованих ім. Ю. Липи», також Міністерством оборони України підприємство залучено до проведення технічного нагляду за будівництвом об'єктів військової інфраструктури.
Вказує, що з отриманого прибутку підприємство, відповідно до п. 136.1 ст. 136 Податкового кодексу України сплатило 18 % податку на прибуток: у 2021 році підприємство заплатило за нарахований у 2020 році податок на прибуток 4,1 тис. грн. та у 2022 році за 2021 рік 0,5 тис. грн. Керуючись ст. 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 р. № 138, підприємство з чистого прибутку сплачує 80 % відрахування частини чистого прибутку: у 2021 році підприємство заплатило частину чистого прибутку за 2020 рік у розмірі 9,5 тис. грн. та у 2022 році частину чистого прибутку за 2021 рік у розмірі 1,2 тис. грн. Таким чином сума чистого прибутку за результатами 2021 року, який залишився в розпорядженні підприємства становить 84 грн.
Заявник повідомляє, що з моменту прийняття рішення у даній справі ним, з метою зменшення боргу, добровільно на відповідний казначейський рахунок щомісячно здійснюються оплати сум грошового зобов'язання. Згідно даних електронного кабінету платника (https://cabinet.sfs.gov.ua), станом на 08.04.2021, згідно рішення суду по даній справі залишок податкового боргу становить 255 178,86 грн. (в т.ч. 15 734,76 грн. пені). Незважаючи на своєчасну виплату заробітної плати та інших обов'язкових платежів до державного бюджету, фінансове становище ДП МО України «Західвійськбуд» залишається вкрай важким. Починаючи з 12 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 було встановлено карантинні обмеження, які унеможливлювали повноцінне здійснення своєї діяльності. Постановою КМУ від 23.02.2022 №229 карантин продовжено до 31 травня 2022 року. Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, після чого Указом №133/2022 передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
У зв'язку із вищезазначеним, за останній місяць підприємство не мало змоги повноцінно надавати свої послуги і тому, відповідно отримує менше оплат. Крім цього, поточна дебіторська заборгованість суб'єктів господарювання перед підприємством станом на 08 квітня 2022 року становить 73,2 тис. грн. Станом на 08.04.2022 на рахунку підприємства залишок коштів становить 80 грн 40 коп.
Вказує, що незважаючи на воєнний стан в Україні, підприємство продовжує свою діяльність, сплачує всі обов'язкові платежі до міського та державного бюджетів та не скорочує штат працівників. Враховуючи специфіку ДП МО України «Західвійськбуд» в будівельній галузі, Міністерством оборони України сплановано залучення підприємства до відновлення та будівництва об'єктів військової інфраструктури та житла.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав заявлене клопотання.
Прокурор в судовому засіданні підтримав заявлене клопотання та не заперечив проти заяви відповідача про відстрочення рішення суду.
Представник позивача в судовому засіданні поклався на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд заслухав доводи представника заявника в обґрунтування цієї заяви, дослідив долучені до матеріалів заяви докази, та при її вирішенні керується таким.
Згідно з ч. ч. 1, 3, 4, 5 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Пленум Верховного Суду України в пункті 10 Постанови “Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження” № 14 від 26.12.2003 року зазначив, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Таким чином, розстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, що об'єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду. Такі обставини можуть виникати, зокрема, у зв'язку із відсутністю у боржника відповідних коштів, у разі, коли стягнення усієї суми боргу призведе до порушень або зупинення роботи боржника, інших істотних обставин.
При цьому, підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст. 72-77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заява відповідача про відстрочення рішення суду мотивоване тим, що ДП МО України “Західвійськбуд” є структурним підрозділом органу державної виконавчої влади - Міністерства оборони України та засноване на майні Збройних Сил України, крім того, є госпрозрахунковим підприємством, яке отримує основний дохід виключно за рахунок здійснення своєї господарської діяльності. Державне підприємство не отримує дотацій та пільг з державного бюджету.
З 2012 року державними виконавцями були арештовані банківські рахунки відповідача. Станом на сьогоднішній день арешти з банківських рахунків не зняті, фінансове становище ДП МО України “Західвійськбуд” є вкрай важким.
На підтвердження обґрунтованості заяви про відстрочення виконання судового рішення та складного матеріального становища до матеріалів справи надано наступні копії документів: копія форми 1 Баланс підприємства станом на 31.12.2021, копія форми 2 Звіт про фінансові результати за 2021 рік, витяг з електронного кабінету платника податків, копія заключної виписки від 08.04.2022, копія фільтрованої виписки від 08.04.2022.
У п. 49 рішення у справі “Іммобільяре Саффі проти Італії” Європейський суд в черговий раз наголосив на тому, що втручання, яким можна вважати відстрочення виконання рішення суду, особливо коли воно має розглядатися в контексті частини другої статті 1 Протоколу N 1 до Конвенції, має забезпечити “справедливу рівновагу” між вимогами загальних інтересів і вимогами захисту основних прав людини. Має бути розумне співвідношення між засобами, що використовуються, і поставленою метою.
Суд дійшов висновку, що враховуючи виплати заробітної плати працівникам та нарахувань з неї, а також сплати загальнообов'язкових платежів до Державного бюджету України, крім того мінімального підтримання життєдіяльності підприємства в цілому, запровадження у 2020 році карантину та його продовження у 2021, також введення воєнного стану, виконання рішення суду від 23 березня 2018 року в даній справі суттєво вплине на і так скрутний фінансовий стан боржника, а зупинення діяльності підприємства та звільнення працівників державного підприємства не забезпечить “справедливу рівновагу” між вимогами загальних інтересів і вимогами захисту основних прав людини.
З урахуванням поданих заявником доказів суд вважає за необхідне відстрочити виконання рішення суду у справі № 813/708/18 від 23.03.2018 року строком на 1(один) рік.
Керуючись ст.ст. 241, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив :
1. Заяву Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 - задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 813/708/18 про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України “Західвійськбуд” податкового боргу строком на 1(один) рік.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Повний текст ухвали складений 27.04.2022.
Суддя Коморний О.І.