про витребування доказів
27 квітня 2022 р. Справа № 380/9158/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного загального провадження питання витребування доказів в адміністративній справі за позовом керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Бродівської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
керівник Золочівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Бродівської міської ради Золочівського району Львівської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Бродівської міської ради Золочівського району Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення «Кемпа» площею 10 га, що розташований на території Бродівської міської ради (урочище Кемпа) Бродівської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріпити їх в натурі (на місцевості);
- зобов'язати Бродівську міську раду Золочівського району Львівської області відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення «Кемпа» площею 10 га, що розташований на території Бродівської міської ради (урочище Кемпа) Бродівської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріпити їх в натурі (на місцевості).
Ухвалою судді від 14.06.2021 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків.
Ухвалою судді від 09.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 16.12.2021 позов керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Бродівської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі 380/9158/21 апеляційну скаргу Львівської обласної прокуратури задоволено; ухвалу Львівського окружного адміністративного суду про залишення позовної заяви без розгляду від 16 грудня 2021 року у справі № 380/9158/21 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
У постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі №380/9158/21 колегія суддів зазначає, зокрема, наступне:
«Із змісту позовної заяви вбачається, що прокуратура звернулася до суду з позовом з метою захисту інтересів держави у сфері охорони навколишнього природного середовища, з приводу не забезпечення Бродівською міською радою організації проведення робіт із винесення меж об'єкту природно заповідного фонду - Ботанічного заказника Кемпа площею 10 га, що розташований на території Бродівської міської ради (урочище Кемпа) Бродіської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області.
При цьому, прокурора на сторінці 5 останній абзац позовної заяви вказала, що відповідно до Постанови КМ України №159 від 13.03.2013 року припинено повноваження Державного управління охорони навколишнього природного середовища в областях, як органу уповноваженого реагувати на порушення закону у сфері організації, охорони та використання природно- заповідного фонду у зв'язку з чим прокурор у даному випадку уповноважений на представництво інтересів держави з метою відновлення та захисту порушених прав у вказаній сфері правовідносин.
Поряд із зазначеним, на сторінці 8 та 9 позовної заяви прокурора вказує, що Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи є органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. При цьому, прокуратура посилається на лист Державної екологічної інспекції у Львівській області (а.с. 30) відповідно до якого зазначеним органом контролю не заплановано у 2021 році заходи державного нагляду (контролю) на території Бродівської міської ради з приводу забезпечення організації проведення робіт із винесення меж об'єктів природно заповідного фонду місцевого значення «Кемпа» площею 10 га. Відтак, прокуратура зазначає про неналежне здійснення вказаним органом контролю захисту інтересів держави, що є підставою для звернення прокуратури до суду для представництва інтересів держави в особі зазначеного органу, із визначенням його у якості позивача.
Отож, в першому випадку доводів позовної заяви прокуратура вказує на наявність у нього права на звернення до суду в інтересах держави у зв'язку з відсутністю державного органу, який уповноважений реагувати на порушення закону у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду у спірних правовідносинах.
В другому ж випадку прокуратура вказує на наявність у нього права на звернення до суду в інтересах держави в особі позивача - Державної екологічної інспекції у Львівській області у зв'язку із неналежним здійсненням вказаним органом контролю захисту інтересів держави.
На переконання колегії суддів, звернення прокуратури до суду в інтересах держави в особі позивача - Державної екологічної інспекції у Львівській області у зв'язку із неналежним здійсненням вказаним органом контролю захисту інтересів держави у спірних правовідносинах виключає можливість такого звернення прокуратури з підстав відсутності державного органу уповноваженого реагувати на порушення закону у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду та навпаки.
Залишаючи позовну заяву без розгляду з підстав того, що спірні повноваження відносяться до компетенції Львівської обласної державної адміністрації, а не Державної екологічної інспекції у Львівській області, суд першої інстанції не дослідив обсягу повноважень кожного із зазначених суб'єктів».
Вирішуючи питання щодо витребування доказів, суд враховує висновки та зауваження, викладені у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2022 у справі 380/915821, та виходить з наступного.
Згідно зі ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи.
У силу ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає передбачені законом заходи необхідні для з'ясування обставин справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
У свою чергу, відповідно до ч. 6 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне витребувати у позивача докази не здійснення або неналежного здійснення повноважень Державної екологічної інспекції у Львівській області з приводу забезпечення організації проведення робіт із винесення меж об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення «Кемпа» площею 10 га, що розташований на території Бродіської міської ради (урочище Кемпа) Бродівської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області та законодавче обґрунтування віднесення таких повноважень до компетенції Державної екологічної інспекції, а не компетенції Львівської обласної державної адміністрації; докази, що стали підставою представництва прокурором інтересів держави в суді у цій справі.
Керуючись ст. ст. 72-77, 80, 243, 248, 256 КАС України, суд
витребувати у керівника Золочівської окружної прокуратури:
- докази не здійснення або неналежного здійснення повноважень Державної екологічної інспекції у Львівській області з приводу забезпечення організації проведення робіт із винесення меж об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення «Кемпа» площею 10 га, що розташований на території Бродіської міської ради (урочище Кемпа) Бродівської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області та законодавче обґрунтування віднесення таких повноважень до компетенції Державної екологічної інспекції, а не компетенції Львівської обласної державної адміністрації.
- докази, що стали підставою представництва прокурором інтересів держави в суді у справі № 380/9158/21.
Витребувані докази надіслати на адресу суду у п'ятиденний строк з дня вручення ухвали суду.
У випадку неможливості надання витребуваних доказів слід завчасно повідомити про це суд у письмовій формі, зазначивши причин неможливості подання таких доказів.
Попередити, що у випадку невиконання ухвали суду без поважних причин суд застосує передбачені ст. 149 КАС України заходи процесуального примусу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Сидор Н.Т.