Постанова від 02.07.2010 по справі 2а-3354/10/0670

справа № 2а-3354/10/0670

категорія 2.11.1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кузьменко Л.В.,

при секретарі - Малинівському А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Овруцького багатогалузевого виробничого орендного управління житлово-комунального господарства < Текст >

до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції < Текст >

про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення,-

встановив:

Овруцьке багатогалузеве виробничо-орендне управління житлово-комунального господарства звернулось з позовом до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2010р. №0000262301/0 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 21829 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем проведено виїзну планову перевірку Овруцького БВОУЖКГ, про що складено акт від 27.04.2010р. за №156/23-01-03343829, яким встановлено факти порушень управлінням Закону України "Про податок на додану вартість".

Вказане податкове зобов'язання позивач вважає неправомірним, оскільки відповідач, на думку позивача, прийняв їх на підставі помилкового тлумачення норм чинного законодавства, а саме безпідставно ототожнив поняття "бюджетний рахунок" та "поточний рахунок".

17.06.2010р. суду була надана заява про зміну позовних вимог, а в засіданні суду 02.07.2010р. представник позивача остаточно уточнив позовні вимоги. Просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.05.2010р. №0000262301/0 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20705 грн.

Представники відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечили на підставі того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте інспекцією в межах наданих повноважень і відповідно до порушень, які виявлені в процесі перевірки та зафіксовані у відповідному акті.

Зазначили, що бюджетний рахунок, відповідно до п. 2.2 Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 08.05.2008р. №152, передбачає операції з бюджетними коштами. На думку відповідача, бюджетний рахунок є одночасно і поточним рахунком, оскільки на ньому проводяться розрахунково-касові операції за допомогою платіжних інструментів, що є визначенням поточного рахунку.

Вислухавши пояснення представників сторін, показання свідків та дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що за результатами планової виїзної перевірки Овруцького багатогалузевого виробничо-орендного управління житлово-комунального господарства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008р. по 31.12.2009р. Овруцькою МДПІ був складений акт №156/23-01-03343829 від 27.04.2010р. На підставі акту перевірки 05.05.2010 року було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000262301/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2250 грн. за основним платежем та 21381 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Підставою для донарахування податкового зобов'язання було порушення позивачем, зокрема, пп. 7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон).

Так, в акті перевірки вказано, що позивачем несвоєчасно включено до податкового зобов'язання кошти, які надходили на поточний рахунок платника податку (Д-т 313 К-т 48) у відділенні державного казначейства за роботи (послуги), що надані Овруцькій міській раді. Кошти, які надходили на поточний рахунок платника податку за роботи (послуги), по бухгалтерському обліку враховувались при розрахунках з вищевказаним контрагентом по даті їх отримання, у зв'язку з чим заборгованість за поставлені роботи (послуги) зменшувалась. В результаті чого:

- занижено податкові зобов'язання на загальну суму 41410,00 грн., в тому числі за жовтень 2008 року у сумі 25835 грн., за березень 2009 року у сумі 225 грн., за квітень 2009 року у сумі 7808 грн., за липень 2009 року у сумі 3061 грн., за серпень 2009 року у сумі 4481 грн.;

- завищено податкові зобов'язання на загальну суму 41410,00 грн., в тому числі за листопад 2008 року у сумі 19916 грн., за грудень 2008 року у сумі 5919 грн., за травень 2009 року у сумі 8033 грн., за вересень 2009 року у сумі 7542 грн.

Суд вважає таке твердження відповідача безпідставним.

Відповідно до пп. 7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону, датою виникнення податкових зобов'язань у разі поставки товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому виді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед таким бюджетом.

Основним законодавчим актом, яким регламентуються відносини у сфері безготівкових розрахунків, є Закон України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні".

Види рахунків, які можуть відкриватися у банківських установах України, визначені у ст. 7 цього Закону. Згідно з цією статтею банки мають право відкривати своїм клієнтам вкладні (депозитні), поточні та кореспондентські рахунки.

Поточний рахунок - це рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Особливості режимів функціонування вкладних (депозитних), поточних та кореспондентських рахунків визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України та договорами, що укладаються клієнтами та обслуговуючими їх банками.

Виключний перелік видів поточних рахунків наведений в Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003р. №492.

У п. 1.8 вказаної інструкції зазначено, що до поточних рахунків належать:

- рахунки за спеціальними режимами їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України;

- поточні рахунки типу "Н", що відкриваються в національній валюті офіційним представництвам і представництвам юридичних осіб - нерезидентів, які не займаються підприємницькою діяльністю на території України;

- поточні рахунки типу "П", що відкриваються в національній валюті постійним представництвам;

- карткові рахунки, що відкриваються для обліку операцій за платіжними картками відповідно до вимог цієї Інструкції. Операції за цими рахунками здійснюються з урахуванням особливостей, визначених цією Інструкцією та відповідними нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють здійснення операцій із застосуванням платіжних карток;

- поточні (накопичувальні) рахунки виборчих фондів;

-інвестиційні рахунки, що відкриваються нерезидентам-інвесторам в уповноважених банках України відповідно до вимог цієї Інструкції для здійснення інвестиційної діяльності в Україні, а також для повернення іноземної інвестиції та прибутків, доходів, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні.

Відповідно до п. 2 Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 02.12.2002р. №221 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.06.2008р. за №504/15195 (далі - Порядок), бюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються в органах Державного казначейства України для забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів

Бюджетні рахунки для операцій клієнтів з бюджетними коштами - рахунки для здійснення операцій за асигнуваннями, передбаченими на виконання відповідних програм і заходів у державному та місцевих бюджетах, які відкриваються розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів і поділяються на:

- реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків та кредитування бюджету для обліку операцій з виконання загального фонду кошторисів;

- спеціальні реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків та кредитування бюджету для обліку операцій з виконання спеціального фонду кошторисів;

- рахунки одержувачів бюджетних коштів, які відкриваються одержувачам бюджетних коштів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків та кредитування бюджету загального та/або спеціального фондів для обліку операцій з виконання плану використання бюджетних коштів;

- рахунки, які відкриваються розпорядникам бюджетних коштів для здійснення загальнодержавних видатків;

- рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів місцевих бюджетів для обліку руху коштів загального та/або спеціального фондів місцевих бюджетів за міжбюджетними трансфертами;

- особові рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів місцевих бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків та кредитування бюджету для обліку руху коштів, виділених із загального та/або спеціального фондів місцевих бюджетів для розподілу між розпорядниками та одержувачами коштів місцевих бюджетів, а також відокремленими структурними підрозділами розпорядників коштів місцевих бюджетів.

Пункт 3 Порядку передбачає відкриття небюджетних рахунків. Небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами Державного казначейства України у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, підприємствам, установам, організаціям за операціями, що не відносяться до операцій за виконанням бюджетів.

Таким чином, відкриття поточних рахунків в органах Державного Казначейства зазначеним Порядком не передбачено.

Оскільки позивач є розпорядником бюджетних коштів, то, відповідно до чинного законодавства, має право відкривати в органах Державного казначейства лише рахунки, що поділяються на бюджетні та не бюджетні.

Таким чином, рахунок, що був відкритий позивачем у місцевому відділенні Державного казначейства для обліку надходження та використання бюджетних коштів, є рахунком бюджетним, а не поточним, а отже, дата надходження бюджетних коштів на цей бюджетний рахунок не може вважатися для позивача датою виникнення податкових зобов'язань у розумінні пп. 7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню.

Керуючись Законами України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про податок на додану вартість", ст.342 Господарського кодексу України, Постановою Правління національного банку України від 12.11.2003 року №492 "Про затвердження інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах", ст.ст.86,158-163 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Овруцької МДПІ від 05.05.2010 року №000026301/0 в частині застосування до Овруцького багатогалузевого виробничого орендного управління житлово-комунального господарства штрафної (фінансової) санкції в сумі 20705 грн.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: Л.В. Кузьменко

Повний текст постанови виготовлено: 08 липня 2010 р.

присуджено до стягнення < сума > грн.

матеріальну шкоду < сума > грн.

моральну шкоду < сума > грн.