Постанова від 29.03.2022 по справі 214/6072/20

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/1519/22 Справа № 214/6072/20 Суддя у 1-й інстанції - Ковтун Н. Г. Суддя у 2-й інстанції - Остапенко В. О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2022 року м.Кривий Ріг

справа № 214/6072/20

Дніпровський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді: Остапенко В.О.,

суддів: Бондар Я.М., Зубакової В.П.,

секретар судового засідання: Євтодій К.С.

сторони

позивачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2

відповідач: Комунальне підприємство «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі, в порядку спрощеного позовного провадження, апеляційну скаргу Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради на рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 серпня 2021 року, яке постановлено суддею Ковтун Н.Г. у місті Кривому Розі Дніпропетровської області та повний текст судового рішення складено 05 серпня 2021 року, -

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись з позовом до Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради про стягнення не виплаченої заробітної плати (доплат) медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

В обґрунтування позову позивачами зазначено, що ОСОБА_1 працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради.

ОСОБА_2 працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2020 року № 211 установлено з 12 березня 2020 р. до 03 квітня 2020 р. на усій території України карантин.

Потім терміни карантину неодноразово продовжувались Кабінетом Міністрів України та Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 року № 392 установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 року до 31 липня 2020 року на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061).

Пунктом 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768 було затверджено на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначених у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

Відповідно Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02.03.2020 року № 768, відносяться посади сестра медична станції (відділення) швидкої та невідкладної медичної допомоги, фельдшер, фельдшер з медицини невідкладних станів, водій автотранспортних засобів та прибиральник службових приміщень.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» Кабінету Міністрів України визначено протягом тижня з дня набрання чинності цим Законом встановити додаткові, до встановлених законодавством, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» від 24.04.2020 № 331 установлено, що кошти, передбачені для закупівлі медичних послуг, пов'язаних з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, насамперед спрямовуються на: здійснення додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов'язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» від 24.04.2020 № 331 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 квітня 2020 року.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено , що на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - коронавірусна хвороба (COVID-19), визначений Кабінетом Міністрів України в акті про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення здійснення зазначених заходів встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок: медичним та іншим працівникам центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які задіяні до реагування на випадки коронавірусної хвороби (COVID-19), та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров'я.

Натомість, всупереч положень даних нормативно-правових актів, позивачі в період з березня 2020 року по липень 2020 року, будучи медичними та іншими працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, жодного разу не отримали доплату у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

На підставі наведеного вище позивачі просили суд визнати, що вони дійсно являлись в період з березня 2020 року по липень 2020 року іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та мають право на отримання доплати в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768; отримання додаткових доплат у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року по липень 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Визнати незаконними дії керівника Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради Шевченка Р.А. щодо не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768; не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до персонального переліку працівників, яким встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року по липень 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Стягнути з Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради на користь ОСОБА_1 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, невиплачену доплату в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768; невиплачені щомісячні додаткові доплати у розмірі 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року по липень 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Стягнути з Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради (ідентифікаційний код юридичної особи: 26136949, юридична адреса: 49005, м. Дніпро, площа Соборна, 14) на користь ОСОБА_2 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, невиплачену доплату в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768; невиплачені щомісячні додаткові доплати у розмірі 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року по липень 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Рішенням Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 серпня 2021 року позов задоволено частково.

Визнано, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсно являлись в період з березня 2020 року по липень 2020 року іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та мають право на отримання доплати в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768; отримання додаткових доплат у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року по липень 2020 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 ««Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Визнано незаконними дії керівника Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради Шевченка Р.А. щодо не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768.

Визнано незаконними дії керівника Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради Шевченка Р.А. щодо не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до персонального переліку працівників, яким встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року по липень 2020 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Зобов'язано Комунальне підприємство «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради здійснити нарахування та виплати ОСОБА_1 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, а саме:

-доплату в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768;

-щомісячні додаткові доплати у розмірі, передбаченому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», за період з квітня 2020 року по липень 2020 року.

Зобов'язано Комунальне підприємство «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради здійснити нарахування та виплати ОСОБА_2 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, а саме:

-доплату в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.04.2020 року № 768;

-щомісячні додаткові доплати у розмірі, передбаченому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», за період з квітня 2020 року по липень 2020 року.

Стягнуто з Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради на користь держави судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 гривень.

Стягнуто з Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради на користь держави судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 гривень.

В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи.

Так, відповідач не заперечує того факту, що позивачі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 дійсно працюють на посадах водіїв автотранспортних засобів (санітарних) і дана посада віднесена до Переліку посад, згідно наказу МОЗ України від 02.04.2020 року № 768.

Але однією з основних підстав, яка дає право на доплату є те, що медичні та інші працівники, повинні бути безпосередньо зайнятими у ліквідації епідемії та здійснювати заходи з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

При цьому позивачі, посилаючись в позовній заяві на нормативно правові акти, не розуміють зміст слова «безпосередньо». Тлумачення слова «безпосередньо/ безпосередній» - це той, який не має проміжних ланок, здійснюється без посередництва кого -, чого -небудь; прямий, особистий/при контактах людей.

Отже, норми вищевказаних правових актів розуміються так, що якщо працівник не був залучений до вищевказаних робіт, не здійснював перевезення та надання медичної допомоги пацієнтам зі встановленим діагнозом COVID-19, або пацієнтів з підозрою на коронавірусну хворобу, оплата його праці має здійснюватися у звичайному порядку.

Відповідач зауважує на тому, що позивачі по справі не були безпосередньо заяні до реагування на хворих COVID-19.

Крім того, Актом Східного офісу Держаудитслужби від 25.08.2020 року № 04.04-20/5 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради» за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року, зокрема щодо перевірки використання коштів, отриманих від Національної служби здоров'я України за договорами про надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2. Також у додатках до позовної заяві містяться звернення депутата Немченка А.М. до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (відділ з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Криворізькому регіоні) та до Міністерства охорони здоров'я. За результатами розгляду вищевказаних звернень депутата Немченка А.М. порушень, щодо виплат працівникам КП «ОЦЕМД та МК» ДОР» виявлено не було. Більш, того було роз'яснено, що саме працівникам, які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії, здійснюються відповідні доплати.

Також апелянт зауважує на тому, що право на прийняття рішення щодо визначення переліку працівників, яким встановлювати доплату за зайнятість на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, має виключно керівник закладу охорони здоров'я.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу відповідача - залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, представника Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» - Варіч Ю.Г., яка підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити, позивача ОСОБА_1 , який заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив залишити без змін рішення суду першої інстанції, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах заявлених позовних вимог, доводів апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 працюють в КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» на посаді водіїв автотранспортних засобів санітарних виїзної бригади ЕМД Криворізької станції ЕМД (а.с.8,12).

Звертаючись до суду з позовом про стягнення не виплаченої заробітної плати (доплат) медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 позивачі посилались на те, що всупереч положень чинних нормативно-правових актів, позивачі в період з березня 2020 року по липень 2020 року, будучи медичними та іншими працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, жодного разу не отримали доплату у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог позивачів, суд першої інстанції виходив з того, що позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в період з березня 2020 року по липень 2020 року, є медичними працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та останнім передбачено доплата визначена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 та рішенням Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення виконання цих заходів.

Проте, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Стаття 98 КЗпП зазначає, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Структура заробітної плати визначена статтею 2 Закону України «Про оплату праці», де зазначено, що заробітна плата складається із основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Додатковою заробітною платою є винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

На виконання вказаної норми Закону, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», якою установив з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин. Постанова набрала чинності 12.03.2020 року. В подальшому карантин неодноразово подовжувався.

Наказом Міністерства охорони здоров'я № 521 від 25.02.2020 року, Перелік особливо небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хворою, затверджений наказом № 133 від 19.07.1995 року, доповнено особливо небезпечною хворобою «COVID-19».

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», умови і розміри оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні хвороби, працюють із живими збудниками інфекційних хвороб та в осередках інфекційних хвороб, виконують інші роботи, пов'язані з високим ризиком зараження збудниками інфекційних хвороб, встановлюються відповідно до законодавства. За період роботи по ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб посадові оклади медичним та іншим працівникам встановлюються в порядку і розмірах, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин та соціального захисту населення.

Згідно з п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 791 від 11.07.2001 «Про реалізацію статті 40 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» - умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи, пов'язаної з ліквідацією епідемій та спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб затверджуються Міністерством праці та соціальної політики за погодженням з Міністерством фінансів і Міністерством охорони здоров'я.

На виконання п. 1 вище вказаної Постанови, Міністерством праці та соціальної політики України прийнято Наказ № 145 від 02.06.2003 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб», яким установлено порядок оплати праці за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб. Зокрема визначено, що медичним та іншим працівникам закладів (відділень) охорони здоров'я, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Медичним та іншим працівникам, які зайняті на інших роботах з ліквідації епідемій і спалахів, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі двох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Перелік посад працівників, яким здійснюється доплата в розмірі трьох або двох посадових окладів (тарифних ставок), затверджується Міністерством охорони здоров'я України.

Пунктом 1.2 вказаного наказу визначено, що у всіх інших випадках оплата праці медичних та інших працівників закладів (інфекційних: лікарень, відділень, палат, кабінетів) здійснюється відповідно до умов оплати праці, визначених згідно з чинним законодавством.

Пунктом 2 цього наказу визначено, що оплата праці медичних та інших працівників за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб здійснюється за рахунок асигнувань на охорону здоров'я та додаткових асигнувань на проведення протиепідемічних заходів з державного та місцевих бюджетів. Виділення додаткових коштів на оплату праці за рахунок асигнувань на проведення протиепідемічних заходів здійснюється у встановленому Міністерством охорони здоров'я і Міністерством фінансів порядку витрачання бюджетних асигнувань на заходи з боротьби з епідеміями, оплату праці й відрядження медичних та інших працівників, які направлені на боротьбу з епідеміями.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» від 24.04.2020 року № 331 установлено, що кошти, передбачені для закупівлі медичних послуг, пов'язаних з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, насамперед спрямовуються на: здійснення додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов'язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» від 24.04.2020 року № 331 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 квітня 2020 року.

В пункті 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 331 встановлено, що тарифи на медичні послуги з надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, медичної допомоги, яка надається мобільними медичними бригадами, що утворені для реагування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, стаціонарної медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, яка надається окремими закладами охорони здоров'я протягом квітня 2020 року, у рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення включають фінансове забезпечення, зокрема здійснення передбачених законодавством додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я, які надають медичні послуги, пов'язані з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

02.04.2020 року Міністерство охорони здоров'я України, в тому числі на реалізацію положень наказу № 145 від 02.06.2003 року, видало наказ № 768 від 02.04.2020 року «Про затвердження Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року», відповідно до якого затвердило Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року. До вказаного переліку працівників включено і посаду лікаря-рентгенолога та лікаря з ультразвукової діагностики.

Пункт 2 вказаного наказу закріпив, що персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Як слідує з вказаного нормативно-правого акта, він поширював свою дію виключно на березень 2020 року, при цьому конкретний, персоналізований перелік працівників, яким встановлювалася вказана доплата, затверджувався керівником відповідного закладу охорони здоров'я. Тобто, саме керівник закладу, згідно вказаних нормативно-правових актів, має дискреційне повноваження визначити персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата на підставі вказаного наказу, в розмірі трьох окладів у березні 2020 року.

18.03.2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 533-IX від 17.03.2020 року. Відповідно до п.п. 2 п. 5 роздліу ІІ вказаного Закону, Кабінету Міністрів України доручено протягом тижня з дня набрання чинності цим Законом встановити: додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 200 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

Разом з тим, відповідно до п. 5 розділу ІІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 18.03.2020 року, Кабінету Міністрів України доручено, протягом тижня з дня набрання чинності цим Законом встановити додаткові, до встановлених законодавством, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

23.03.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», згідної якої на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначений Кабінетом Міністрів України в акті про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення здійснення зазначених заходів встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок, зокрема, у закладах охорони здоров'я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров'я, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19). При цьому визначено, що конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Аналіз вказаних норм законодавства дає підстави для висновку про те, що право на додаткову доплату, у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до завершення вказаних заходів, серед інших, мають право медичні та інші працівники, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) закладів охорони здоров'я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров'я. При цьому, конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється вказана доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Вказані доплати, згідно п. 2 Постанови № 246, здійснюються за рахунок коштів, отриманих закладами охорони здоров'я відповідно до договорів про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг, укладених з Національною службою здоров'я, та з місцевих бюджетів.

12.05.2020 року КП «ОЦЕМД та МК» ДОР» уклав договір з Національною службою здоров'я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичної допомоги пацієнтам з COVID-19, який діє з 01.04.2020 року (договором визначена його зворотна дія) та яким встановлено тариф на медичні послуги з надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з COVID-19 - 12163,64 грн., при цьому ці кошти згідно Порядку використання коштів, виділених для забезпечення здійснення деяких заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, затвердженого Постановою КМУ № 372 від 06.05.2020 року, спрямовуються на додаткові допдати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на COVID-19.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768 затверджено на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, визначених у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

Встановити, що персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Відповідно Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02.03.2020 року № 768, відносяться посади сестра медична станції (відділення) швидкої та невідкладної медичної допомоги, фельдшер, фельдшер з медицини невідкладних станів, водій автотранспортних засобів та прибиральник службових приміщень.

З наказу № 59/1 від 16 березня 2020 року «Про визначення бригад екстреної медичної допомоги та переліку посад для надання медичної допомоги пацієнтам з підозрою або підтвердженим захворюванням на коронавірусну хвороб у (COVID-19) »виданого директором КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» вбачається, що Криворізька станція екстреної медичної допомоги визначена до бригад екстреної медичної допомоги для надання медичної допомоги пацієнтам з підозрою або підтвердженим захворюванням на коронавірусну хворобу (а.с. 64-71).

Відповідно до загального переліку посад працівників, які надають медичну допомогу пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19 внесено водіїв автотранспортних засобів санітарних виїзної бригади екстреної медичної допомоги ( а.с.72)

Особливості реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році, визначалися Порядком реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 65 від 05.02.2020. Порядок застосовується Національною службою здоров'я для стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, - з 1 квітня 2020 р. до 31 березня 2021 р.

Згідно з п. 9 вказаного Порядку визначення медичної послуги як такої, що належить до відповідного пакета медичних послуг, здійснюється НСЗУ за основним діагнозом та/або проведеними медичними процедурами або хірургічними операціями, зазначеними у відповідному медичному записі, внесеному в електронну систему охорони здоров'я.

Відповідно до пункту 116-1 глави 27 «Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 року році» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 року № 65 - НСЗУ укладає договори про надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, з надавачами медичних послуг, які включені до переліку закладів охорони здоров'я, визначених для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, поданого керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації медико-біологічного характеру державного рівня, пов'язаної з поширенням на території України гострої респіраторної хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та відповідають умовам закупівлі.

В п.116-2 зазначено, що тариф на медичні послуги із стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, встановлюється як глобальна ставка на місяць, що розрахована як комбінація ставки на медичну послугу за укомплектованість медичним персоналом, медичними виробами та лікарськими засобами, яка становить 498325,65 гривні, та ставки на медичну послугу за готовність надавати медичні послуги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, в умовах інтенсивної терапії, яка становить 171167,83 гривні.

Як вбачається з п. 116-4 глави 27 «Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 року році» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 № 65 фактична вартість медичних послуг, пов'язаних з лікуванням з гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 розраховується за формулами, основними складовими яких є:

кількість медичних команд, що залучені до надання медичних послуг, пов'язаних з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, станом на останній день звітного періоду;

ставка на медичну послугу за укомплектованість медичним персоналом, медичними виробами та лікарськими засобами, коефіцієнт інтенсивності роботи надавача медичних послуг, що розраховується як заокруглене до трьох знаків після коми співвідношення кількості пацієнтів з підтвердженою гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, які перебували у відділенні/палатах інтенсивної терапії такого надавача медичних послуг, за звітний період до загальної кількості пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, які перебували у відділеннях/палатах інтенсивної терапії надавачів медичних послуг, які надають допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за програмою медичних гарантій за цим пакетом медичних послуг на відповідній адміністративно-територіальній одиниці, за звітний період. У разі відсутності пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, у відділеннях/палатах інтенсивної терапії відповідного надавача медичних послуг такий коефіцієнт становить 0;

коефіцієнт завантаженості команд;

коефіцієнт тривалості дії договору у першому місяці, який становить 1 у разі, коли датою початку дії договору є дата до 15 числа місяця включно, та 0,5 у разі, коли датою початку дії договору є дата після 15 числа відповідного місяця;

коефіцієнт за готовність проводити лабораторну діагностику підтвердження гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, який становить 1 - якщо заклад не має в складі лабораторії, яка проводить тестування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та 1,038 - якщо заклад має у складі лабораторію, яка проводить тестування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2;

кількість нових підтверджених випадків захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці за звітний період за даними МОЗ;

коефіцієнт, що відображає частку пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, які потребуватимуть інтенсивної терапії, та становить 0,05.

Таким чином, вищевикладене свідчить, що фактична вартість медичних послуг з надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, на місць розраховується як добуток тарифу на медичні послуги з надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та кількості пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, підтвердженою протягом відповідного звітного періоду на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці.

Згідно статистичних даних, підтверджених офіційним сайтом системи моніторингу поширення епідемії коронавірусу Ради національної безпеки України, у Дніпропетровській області, 19 березня 2020 року були виявлені перші два випадки захворювання на COVID-19. Всього у березні 2020 року по Дніпропетровській області було виявлено та лабораторно підтверджено лише 9 випадків захворювання, зокрема з них 3 випадки - м. Кривий Ріг.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2» конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Таким чином, перелік працівників, що були безпосередньо задіяні в наданні медичної допомоги хворим на COVID-19, формується керівником КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР».

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до наказу № 768 від 02.04.2020 року, який передбачав проведення виплат за березень 2020 року в розмірі трьох окладів, персональний перелік працівників, яким проводиться виплата визначається керівником вказаного закладу. При цьому ОСОБА_5 до переліку працівників, яким нарахована доплата за березень 2020 року не включено, оскільки він не був безпосередньо задіяним на виклики до пацієнтів з підтвердженим діагнозом COVID-19, у зв'язку з чим відсутні підстави для стягнення доплати за березень 2020 року.

Починаючи з квітня 2020 року порядок нарахування доплати регулюється постановою № 246, відповідно до якої доплати проводяться медичним працівникам та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19 у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями). При цьому, конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється вказана доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Разом з тим, позивачами були здійснені виїзди до пацієнтів з підозрою на COVID-19.

Так, позивач ОСОБА_1 24 квітня 2020 року, як водій бригади експретнної медичної допомоги, здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який в подальшому не підтвердився, за що в травні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 1 518,02 грн. (а.с.57). Більше позивач ОСОБА_1 , відповідно до наявних в матерілах справи доказів, не був безпосередньо зайнятий до реагування на хворих COVID-19 (а.с.237-247).

Позивач ОСОБА_2 26 травня 2020 року, як водій бригади експретнної медичної допомоги, здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який в подальшому не підтвердивсч, за що в червні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 2 586,54 грн. (а.с.60).

Позивач ОСОБА_2 09 липня 2020 року, як водій бригади експретнної медичної допомоги, здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який в подальшому не підтвердивсч, за що в серпні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 8 875,19 грн. (а.с.260).

Більше позивач ОСОБА_2 , відповідно до наявних в матерілах справи доказів, не був безпосередньо зайнятий до реагування на хворих COVID-19 (а.с.248-257).

Крім того, згідно Акту № 04.04-20/5 від 25.08.2020 року складеного Державною аудиторською службою м. Дніпро, ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року, за результатами перевірки порушень не встановлено (а.с.41-52).

Посилання позивачів на наказ Міністерства охорони здоров'я України від 02.03.2020 року № 768, яким затверджено перелік посад медичних та інших працівників, шо безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, до якого віднесено посади водіїв санітарних автотранспортних засобів, та яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, не узгоджуються з вимогами нормативно-правих актів, комплексний аналіз яким здійснено судом.

Також колегія суддів вважає такими, що не заслуговують на увагу посилання позивачів на те, що відповідно до Додатку № 2 наказу КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР від 16.03.2020 року № 59/1 «Про визначення бригад екстреної медичної допомоги та переліку посад для надання медичної допомоги пацієнтам з підозрою або підтвердженим захворюванням на корона вірусну хворобу COVID-19», посада водія автотранспортних засобів санітарних виїзної бригади екстреної медичної допомоги входить до затвердженого переліку працівників, які безпосередньо працюють з пацієнтами з підозрою або діагнозом COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, оскільки, конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я. Доказів внесення позивачів до переліку працівників що були безпосереньо задіяні в наданні медичної допомоги хворим на COVID-19 суду надано не було.

На підставі наведеного вище колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивачів та помилковим висновок суду першої інстанції про те, що позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в період з березня 2020 року по липень 2020 року, являлися медичними працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та останнім передбачено доплата визначена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 та рішенням Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення виконання цих заходів, у зв'язку з чим доводи апеляційної скарги відповідача заслуговують на увагу.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Приймаючи до уваги встановленні обставини, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції при розгляді справи допустив порушення норм процесуального права, оскільки не повно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи то відповідно такі порушення є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Керуючись ст.ст. 374,376,381-384 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради задовольнити.

Рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 серпня 2021 року скасувати на ухвалити нове рішення по справі.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, про стягнення не виплаченої заробітної плати (доплат) медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 31 березня 2022 року.

Головуючий:

Судді: