ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 лютого 2022 року м. Київ № 640/18759/21
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження йому з 01.01.2018 розміру належної пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати відповідача перерахувати з 01.01.2018 та виплачувати у подальшому йому пенсію у розмірі без обмежень десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, якому з 28.05.2008 призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закону №2262-ХІІ), яку відповідач з 01.01.2018 при перерахунку його пенсії на підставі судового рішення у справі №640/17668/20 обмежив максимальним розміром, з посиланням на те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, які порушують його соціальні гарантії, визначені Конституцією України як військовослужбовця. Крім того, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнано неконституційним обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром, позивач вказує на те, що таке обмеження порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність України.
Відповідач надав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву позивача, в якому просить залишити таку без задоволення з посиланням на положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ вказує на правомірність обмеження пенсії позивача максимальним розміром, оскільки на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 не скасовує обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром, а стосується лише періоду такого обмеження з 01.01.2016 -31.12.2016.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, якому з 24.05.2008 призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії розрахунку пенсії позивача за вислугу років станом на 01.01.2017 позивачу розраховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 1815 грн, окладу за військове звання - 135 грн, процентної надбавки за вислугу років 35% - 780 грн, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1818,75 грн, у тому числі: робота з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за особливо важливі завдання, премія 10 %, всього 4548,75 грн. Основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 3911,93 грн, з урахуванням збільшення основного розміру пенсії 25% - 977,98 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: особа з інвалідністю 3 групи (ст.7) - 374,10 грн, особа з інвалідністю 3 групи при виконанні обов'язків - 50 грн, особливі заслуги 30% - 371,10 грн, підвищення Постанова №355 - 1369,18 грн, підсумок пенсії - 7057,29 грн.
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії розрахунку пенсії позивача за вислугу років станом на 01.01.2018 позивачу розраховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 8880 грн, окладу за військове звання - 1480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 5180 грн, всього 15540 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 10455,15 грн, з урахуванням доплати 13597,50 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% - 2719,50 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особа з інвалідністю 3 групи (ст.7) - 435,60 грн, особа з інвалідністю 3 групи при виконанні обов'язків - 50 грн, особливі заслуги 30% - 435,60 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 14518,70 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії: 13730 грн, попередньої суми пенсії 7180,29 грн та підвищення 3274,86 грн (50% від 6549,71 грн), всього 10455,15 грн.
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії розрахунку пенсії позивача за вислугу років станом на 01.01.2019 позивачу розраховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 8880 грн, окладу за військове звання - 1480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 5180 грн, всього 15540 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 10455,15 грн, з урахуванням доплати 13597,50 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% - 2719,50 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особа з інвалідністю 3 групи (ст.7) - 449,10 грн, особа з інвалідністю 3 групи при виконанні обов'язків - 50 грн, особливі заслуги 30% - 449,10 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 14545,70 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 7180,29 грн та підвищення 5524,06 грн (75% від 7365,41 грн), всього 12 704,35 грн.
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії розрахунку пенсії позивача за вислугу років станом на 01.01.2019 позивачу розраховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 8880 грн, окладу за військове звання - 1480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 5180 грн, всього 15540 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 10455,15 грн, з урахуванням доплати 13597,50 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% - 2719,50 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особа з інвалідністю 3 групи (ст.7) - 449,10 грн, особа з інвалідністю 3 групи при виконанні обов'язків - 50 грн, особливі заслуги 30% - 449,10 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 14545,70 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 7180,29 грн та підвищення 5524,06 грн (75% від 7365,41 грн), всього 12 704,35 грн.
Відповідно до копії розрахунку пенсії позивача за вислугу років станом на 01.01.2020 позивачу розраховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 8880 грн, окладу за військове звання - 1480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 5180 грн, всього 15540 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 10878 грн, з урахуванням доплати 13597,50 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% - 2719,50 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особа з інвалідністю 3 групи (ст.7) - 491,40 грн, особа з інвалідністю 3 групи при виконанні обов'язків - 50 грн, особливі заслуги 30% - 491,40 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 14630,30 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 7180,29 грн та підвищення 7365,41 грн (100% від 7365,41 грн).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.11.2020 у справі №640/17668/20, задоволено позовну заяву ОСОБА_1 . Визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01.01.2018 при перерахунку пенсії відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86 % сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Додатковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2021 у справі №640/17668/20, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2018.
24.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо перерахунку його пенсії на виконання рішення суду у справі №640/17668/20.
Листом від 28.04.2021 №11384-995/Т-02/8-2600/21 відповідач надав позивачу відповідь, якою повідомив про те, що у лютому 2021 року на виконання судового рішення у справі №640/17668/20 ним проведено перерахунок пенсії позивача в порядку, встановленому судовим рішенням у розмірі 86% сум грошового забезпечення. Оскільки в рішенні не вказана дата, з якої слід перераховувати пенсію, розмір пенсії на виконання рішення суду обчислено з дати набрання рішенням суду законної сили - 21.01.2021. Різниця пенсії відповідно до рішення суду за період з 21.01.2021 по 28.02.2021 становить 4083,94 грн. Відповідачем 01.03.2021 здійснено перерахунок пенсії позивача за вислугу років та розраховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадового окладу - 8880 грн, окладу за військове звання - 1480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 5180 грн, всього 15540 грн. Основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі - 13364,40 грн, з урахуванням доплати 25% - 16705,50 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% - 3341,10 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особа з інвалідністю 3 групи (ст.7) - 530,70 грн, особа з інвалідністю 3 групи при виконанні обов'язків - 50 грн, особливі заслуги 30% - 530,70 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 17816,90 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії: 17690 грн, попередньої суми пенсії 7370,49 грн та підвищення 10319,51 грн (100% від 10319,51 грн), всього 17 690 грн. Відповідачем зазначено, що на підставі частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, його пенсію було обмежено максимальним розміром. Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" та Закону України "Про Державний бюджет на 2021 рік" установлено у 2020-2021 роках прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2020 - 1638 грн, з 01.07.2020- 1712 грн, з 01.01.2021 - 1769 грн, з 01.07.2021 - 1854 грн, з 01.12.2021 - 1934 грн.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.
Згідно із частиною сьомою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону №911-VIII від 24.12.2015 чинній з 01.01.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Свої висновки Конституційний Суд України обґрунтував тим, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Отже, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ зі змінами, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто, з 20.12.2016.
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі №2262-ХІІ.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2017 №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
З урахуванням викладеного, протягом 2018, 2019 років стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах в постановах від 03 жовтня 2018 року у справі №127/4267/17 та від 16 жовтня 2018 року у справі №522/16882/17, від 10 жовтня 2019 року у справі №522/22798/17, від 08 серпня 2019 року у справі №522/3271/17, від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17.
Викладене свідчить про те, що обмеження Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві максимального розміру пенсії позивача з 01.01.2018, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним, зважаючи на що позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром з 01.01.2018 - підлягають задоволенню.
При цьому, позовні вимоги у частини зобов'язати відповідача виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром задоволенню не підлягають, оскільки заявлені на майбутнє, а судовому захисту підлягають лише порушені права.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.01.2018 розміру належної пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.01.2018 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позову відмовити.
Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець