ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
07 лютого 2022 року справа №640/8373/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання за власною ініціативою питання про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
доОфісу Генерального прокурора
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу Генерального прокурора (далі по тексту - відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Офісу Генерального прокурора щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 вихідної допомоги при звільненні в розмірі середнього місячного заробітку у сумі 35 798,28 грн.; 2) зобов'язати Офіс Генерального прокурора нарахувати та виплатити ОСОБА_1 вихідну допомогу при звільненні в розмірі середнього місячного заробітку, що складає 35 798,28 грн.; 3) стягнути з Офісу Генерального прокурора на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні ОСОБА_1 з 30 жовтня 2019 року по день ухвалення судового рішення.
Ухвалою від 01 квітня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі №640/8373/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.
В матеріалах справи міститься клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
Розглянувши дане клопотання, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху та вважає за необхідне зазначити таке.
В позовній заяві, позивач зазначила, що дізналася про порушення своїх прав з листа Офісу Генерального прокурора від 26 лютого 2021 року №27/3-766вих-21, яким відповідач повідомив позивача, що вихідна допомога при звільненні не виплачена.
Разом з тим, в матеріалах справи міститься відповідь Генеральної прокуратури України від 20 грудня 2019 року на адвокатський запит Придувалова В.В., який діяв в інтересах ОСОБА_1 , в якому зазначено, що за інформацією Департаменту планово-фінансової діяльності бухгалтерського обліку та звітності ОСОБА_1 вихідна допомога не виплачувалась.
Таким чином, на думку суду, вказаний доказ свідчать про те, що в грудні 2019 - січні 2020 року позивач знала про те, що відповідач не здійснив з нею остаточний розрахунок при звільненні.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини п'ятої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Разом з тим, з адміністративним позовом позивач звернулася 01 березня 2021 року, тобто із пропуском встановленого місячного строку.
Суд звертає увагу на те, що згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постановах від 18 березня 2020 року у справі №711/4010/13-ц, від 30 січня 2019 року у справі №910/4518/16 та від 26 червня 2019 року у справі №761/9584/15-ц, вихідна допомога та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні (зокрема, і за час затримки виплати такої допомоги) не належать до структури заробітної плати, тобто не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є іншою заохочувальною чи компенсаційною виплатою, що входить до такої структури, а тому застосуванню підлягає строк звернення до суду, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу.
З урахуванням викладеного Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 є такою, що подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, що згідно з частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали шляхом подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строків звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Згідно з частинами чотирнадцятою та п'ятнадцятою третьою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись статтями 160, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
2. Встановити ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити ОСОБА_1 про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя В.А. Кузьменко