Україна
Харківський апеляційний адміністративний суд
Справа №19/189 Головуючий 1 інстанції: Безрук Т.М.
Категорія: Доповідач: Філатов Ю.М.
2 жовтня 2007 р. Справа № 22-а-1108/2007
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Філатов Ю.М., судді Водолажська Н.С., Шевцова Н.В..
при секретарі Волошиній Я.В.
за участю представників:
позивача - не прибув
відповідача - Остроушко О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Полтавського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на постанову господарського суду Полтавської області від 22.05.2006р. по справі № 19/189
за позовомПолтавського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів
до ВАТ "Полтаваобленерго"
про стягнення штрафних санкцій
встановила:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 811753,05 грн. штрафних санкцій за не створення 134 робочих місць для працевлаштування інвалідів та 48705,08грн., пені за період з 15.04.2006 р. по 09.11.2006 р.
Постановою господарського суду Полтавської області від 22.05.2006р. по справі № 19/189 в позові відмовлено.
Не погоджуючись з постановою господарського суду Полтавської області від 22.05.2006р. по справі № 19/189 позивач подав апеляційну скаргу, вважає, що судом першої інстанції допущені порушення норм матеріального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Відповідач вважає, що постанова господарського суду Полтавської області від 22.05.2006р. по справі № 19/189 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача та представників сторін колегія суддів встановила, що відповідно до ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. №875-ХІІ (зі змінами згідно Закону України від 31.05.2005р. №2602-ІУ) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 20 вказаного Закону підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Матеріали справи свідчать про те, що згідно даних звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005р. (форма №10-ПІ) середньооблікова чисельність працюючих у відповідача в 2005р. становила 5842 особи, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 100 місць.
Позивач вважає, що норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005 році на підприємстві відповідача становить 234 місця.
Фактично в 2003р. у відповідача працювало 100 інвалідів, що підтверджується звітом.
У зв'язку з цим позивач вважає, що відповідач має сплатити 811753,05 грн. штрафу за незабезпечення працевлаштування 134 інвалідів за 6 місяців 2005 року.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги та позову відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені на суму заборгованості по сплаті штрафних санкцій в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Відповідно до цієї норми позивач також нарахував відповідачу до сплати пеню за період з 15.04.2006 р. по 09.11.2006 р. в сумі 40705,18 грн.
Матеріали справи свідчать про те, що відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго" здійснює ліцензовану підприємницьку діяльність з передачі та постачання електричної енергії.
Відповідач за першу половину 2005 р. при вирішенні питання щодо працевлаштування інвалідів правомірно керувався статтею 21 Закону України "Про електроенергетику", якою визначено, що створення робочих місць для працевлаштування інвалідів провадиться підприємствами електроенергетики в розмірі чотирьох відсотків від чисельності працівників, зайнятих у непромисловому виробництві. За 2005 рік кількість працівників ВАТ "Полтаваобленерго" зайнятих у непромисловому виробництві становила 53 особи (перелік спеціальностей і посад працівників, зайнятих у непромисловому виробництві 2005р. - залучено до матеріалів справи, аркуш 81).
Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 31.05.2005р. №2602-ІУ, на підставі якого позивачем заявлені свої вимоги, набрав чинності 22.06.2005 року. Цим законом визначено, що якщо іншими Законами встановлюються нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, які відрізняються від зазначених від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
При цьому слід врахувати, що частиною першою ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" сума штрафних санкцій визначається у розмірі середньорічної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце не зайняте інвалідом.
Звітнім періодом для визначення кількості працюючих інвалідів на підприємстві та визначення середньої річної заробітної плати є рік, що підтверджується аналізом положень Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.022001р. №1767, та Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ поштова річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики від 22.12.2004р. №338.
Крім того, Міністерство праці та соціальної політики України в листі № 10442/0/14-05/19-2 від 19.12.2005р. надало Фонду роз'яснення про порядок заповнення щорічного звіту за формою № 10-ПІ за 2005 рік, у тому числі і підприємствами електроенергетики. Згідно з даним роз'ясненням Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за рік (форма № 10-ПІ) підприємства електроенергетичної галузі повинні заповнювати з урахуванням вимог змін до Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" починаючи з 2007 року
Також в листі Фонду соціального захисту інвалідів від 10.07.2006р. № 06ю-285/1241-269/1 вказано, що адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць за 2005 рік обчислюється без урахування змін від 31.05.2005р. до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" і зазначені зміни необхідно застосовувати до відповідача починаючи з 2007 р. (за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2006 р.).
За змістом ст.ст. 238 - 250 ГК України адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання в разі наявності його вини у вчиненні порушення правил здійснення господарської діяльності.
Оскільки, новий норматив для працевлаштування інвалідів введений в дію посеред року, це унеможливлює застосування штрафних санкцій до відповідача за 2005 рік.
Крім цього, не можливість створення робочих місць у обсязі, який вимагає позивач, підтверджується висновком експертизи №22-03-07, що була призначена господарським судом Полтавської області ухвалою від 9.11.2006р.
З оглядом на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанціїправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, керуючись ст.. ст.. 160,167, 195, 196, 198, 200, 205 ,206, 209, 254 КАС України
ухвалила:
Постанову господарського суду Полтавської області від 22.05.2006р. по справі № 19/189 залишити без змін.
Апеляційну скаргу позивача, Полтавського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, на постанову господарського суду Полтавської області від 22.05.2006р. по справі № 19/189 залишити без задоволення.
Роз'яснити сторонам, що вони мають право подати касаційну скаргу на дану ухвалу до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Справу направити до суду першої інстанції.
Повний текст ухвали виготовлений 8.10.2007р.
Головуючий суддя Філатов Ю.М.
Судді Водолажська Н.С.
Шевцова Н.В.