Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
14 лютого 2022 року № 520/19341/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323), Служби зовнішньої розвідки України (вул. Нагірна, буд. 24/1, м. Київ, 04107, код ЄДРПОУ 33240845) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати бездіяльність Пенсійного фонду України в частині невиконання своїх обов'язків щодо повідомлення Головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (в редакції від 01.01.2016), протиправною;
- визнати дії Служби зовнішньої розвідки України щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 згідно вимог Закону України «Про розвідку» №912-ІХ та Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, протиправними;
- зобов'язати Службу зовнішньої розвідки України оформити та видати ОСОБА_1 оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 на підставі вимог Закону України «Про розвідку» №912-ІХ та Постанови КМУ №704 від 30.08.2017;
- визнати дії Служби зовнішньої розвідки України щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 на підставі Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, протиправними;
- зобов'язати Службу зовнішньої розвідки України оформити та видати ОСОБА_1 оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 на підставі Постанови КМУ №704 від 30.08.2017;
- стягнути з Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду, завдану в результаті протиправної бездіяльності Пенсійного фонду України, яка виразилася в порушенні вимог п. 2 Порядку перерахунку пенсій військовослужбовців (в редакції від 01.01.2016) та невиконанні обов'язків щодо повідомлення своїм Головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в розмірі 317 453,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що із набуттям 01.01.2021 положень частини третьої статті 42 Закону України «Про розвідку» №912-ІХ від 17.09.2020 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення, встановлених Законом України «Про розвідку» №912-ІХ. 14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №729, якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», зокрема: пункт 4 доповнено абзацами такого змісту: "Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом: для військовослужбовців кадрового складу - 1,8; для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4."; підпункт 2 пункту 5 після слова "відсотків" доповнено словами і цифрами "(для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків)"; підпункт 1 пункту 6 викладено в такій редакції: надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців розвідувальних органів), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16, а військовослужбовцям розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) - в розмірі 3 відсотків посадового окладу за кожний календарний рік вислуги років, але не більше 50 відсотків посадового окладу. Окрім цього, постановою КМУ №729 від 14.07.2021 був виключений Додаток 5 до Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «СХЕМА тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів». На думку позивача, зміни до постанови КМУ №704 від 30.08.2017, внесені постановою КМУ №729 від 14.07.2021, яка набула чинності 17.07.2021, мають підлягають застосуванню, починаючи 01.01.2021, виходячи з вищевказаних положень Закону України «Про розвідку», які набули чинності 01.01.2021. Зазначає, що позивач отримує пенсію, яка нарахована на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №223 від 02.11.2020, виданої СЗР України за нормами, чинними станом на 05.03.2019, а тому на пенсію позивача розповсюджуються норми Закону України «Про розвідку» та постанови КМУ №729 від 14.07.2021. Позивач звернувся до СЗР України із заявами про виготовлення оновлених довідок про грошове забезпечення станом на 01.01.2021 та на 17.07.2021, проте листами від 13.08.2021 та 16.08.2021 позивачу було відмовлено у виготовлені вищезазначених довідок. Такі дії СЗР України позивач вважає протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом. Також, позивач вважає протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (в редакції від 01.01.2016). В результаті протиправної бездіяльності ПФУ, позивачу завдано моральної шкоди, яка була пов'язана з душевними стражданнями, викликаними вказаною протиправною бездіяльністю відповідача, якою були порушенні майнові права позивача на отримання відповідної оновленої довідки про грошове забезпечення позивача, яка є підставою для відповідного перерахунку його пенсії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в порядку ст. 262 КАС України та запропоновано відповідачам подати відзив на позовну заяву, а позивачу - відповідь на відзив.
Відповідач, Пенсійного фонду України, надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову відсутні. Так, на виконання Закону України «Про розвідку» КМУ прийнято постанову №729 від 14.07.2021 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2019", якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовцям розвідувальних органів, але не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій. Листом Мінсоцполітики від 31.08.2021 №15200/0/2-21/54 повідомлено Фонд про те, що на сьогодні Мінсоцполітики готується проект постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з розвідувальних органів". Мінсоцполітики листом від 15.09.2021 №16010/0/2-21/54 направлений проект вказаної постанови на погодження до ПФУ. Зазначений проект постанови Уряду, погоджений Фондом без зауважень (лист Фонду від 24.09.2021 № 2800-0602-5/47340). Враховуючи вищезазначене, на даний час відсутні підстави для направлення повідомлення Головним управлінням Фонду про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У відзиві відповідач також зазначає про відсутність підстав відшкодування моральної шкоди, оскільки в порушення вимог норм законодавства України позивачем не надано належних та допустимих доказів, на підставі яких можна було б дійти висновку про наявність моральної шкоди, протиправність діяння відповідача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням відповідача та вини відповідача в її заподіянні.
Відповідач, Служба зовнішньої розвідки України, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує у повному обсязі, посилаючись на те, що СЗР України листом від 21.07.2021 за №17/1091/ПБ повідомлено ПФУ про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій раніше призначених особам, звільненим з військової служби, у зв'язку з набранням законної сили постанови КМУ від 14.07.2021 №729. ПФУ у своїй відповіді на вказаний лист зазначив, що після скасування та визнання протиправними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 положень пунктів 1, 2, 6 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, не визначалися. Списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, органи ПФУ до СЗР України не надали. Таким чином, у зв'язку з тим, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від органів ПФУ до СЗР України не надходили, то надати позивачу запитувані довідки не вбачалося можливим. Крім того, відповідач у відзиві вказує на те, що наразі залишається не визначеною форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та не вирішене питання визначення складових довідки про перерахунок пенсії, оскільки пункти 1-3 постанови КМУ №103 виключено, а нової правової норми не прийнято. Зважаючи на викладене, СЗР України на даний час не має правових підстав для оформлення та видачі ОСОБА_1 оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та 17.07.2021, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства, у тому числі й порушує алгоритм дій державного органу, визначений порядком №45.
У відповідях на відзиви відповідачів, представник позивача підтримав доводи позовної заяви та зазначив, що не погоджується з позицією відповідачів, викладеною у відзивах на позов, вважає її хибною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Справа розглянута з урахуванням перебування судді у відпустці.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 є пенсіонером СЗР України, перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання вимог постанови КМУ №704 від 30.08.2019 ОСОБА_1 видана СЗР України довідка про розмір грошового №223 від 02.11.2020 за нормами, чинними на 05.03.2019 за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби.
20.07.2021 представник позивача звернувся із адвокатським запитом до СЗР України про надання інформації щодо оформлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 17.07.2021 з урахуванням положень постанови КМУ №704 від 30.08.2018 а редакції постанови КМУ №729 від 14.07.2021.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 20.07.2021 СЗР України листом №17/1/2084 від 27.07.2021 повідомила про те, що своїм листом №17/1091/ПБ від 21.07.2021 на виконання п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (в редакції від 01.01.2016) повідомила ПФУ про підставу перерахунку пенсій військовослужбовцям, встановлену постанови КМУ №729 від 14.07.2021.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 09.08.2021 ПФУ листом №2800-030203-8/39156 від 11.08.2021 повідомив про те, що на лист СЗР України №17/1091/ПБ від 21.07.2021 ПФУ листом від 09.08.2021 №2800-030203-2/38773 повідомив, що після скасування (визнання протиправними) в судовому порядку положень пунктів 1, 2, 6 постанови №103 умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, не визначалися.
07.08.2021 представник позивача звернувся із адвокатським запитом до СЗР України про надання інформації щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 з урахуванням Закону України "Про розвідку" №912-ІХ, наказу МОУ №260 від 07.06.2018 та постанови КМУ №704 від 30.08.2018 в редакції, яка діяла станом на 01.01.2021.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 07.08.2021 СЗР України листом №17/1/2253 від 13.08.2021 повідомила про те, що для підготовки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, всіх складових грошового забезпечення, які були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1 , в розмірах, встановлених Законом України «Про розвідку» №912-ІХ, немає правових підстав.
16.08.2021 представник позивача звернувся із адвокатським запитом до СЗР України про надання інформації щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 з урахуванням постанови КМУ №704 від 30.08.2018 в редакції постанови КМУ №729 від 14.07.2021.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 16.08.2021 СЗР України листом №17/1/2325 відмовила в наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, всіх складових грошового забезпечення, які були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1 , станом на 17.07.2021, оскільки від Головних управлінь Пенсійного фонду України не надійшли відповідні списки в порядку п. 3 Порядку перерахунку пенсій військовослужбовців.
Позивач, не погодившись із відмовою СЗР України у виготовленні нових довідок та бездіяльністю ПФУ щодо неповідомлення Головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», до якої внесені зміни Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704», відповідні пункти доповнені новими абзацами та викладені в іншій редакції, зокрема:
пункт 4 доповнено абзацом згідно: Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом: для військовослужбовців кадрового складу - 1,8; для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4;
підпункт 2 пункту 5: здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
підпункт 1 пункту 6: виплачувати надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців розвідувальних органів), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16, а військовослужбовцям розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) - в розмірі 3 відсотків посадового окладу за кожний календарний рік вислуги років, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
Таким чином, з урахуванням внесених змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» змінено: розмір посадового окладу військовослужбовців розвідувальних органів, розмір премії військовослужбовців розвідувальних органів та надбавку за вислугу років військовослужбовців розвідувальних органів.
Як вже було зазначено вище, усі призначені за Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію.
Таким чином, з огляду на зміни, внесені до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач має право на перерахунок пенсії.
При цьому, перерахунку пенсії має передувати отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судом встановлено, що на відповідача - СЗР України покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
До вказаної постанови внесені зміни Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704».
Відтак, саме внесення змін до Постанови №704 зумовило виникнення підстав для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії СЗР України щодо відмови позивачу у оформленні та видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 є неправомірними.
Суд вважає, що належним способом порушеного права позивача є зобов'язання СЗР України скласти та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 17.07.2021 з врахуванням внесених змін до Постанови КМУ №704 від 30.08.2017.
Позовні вимоги в частині визнання дій Служби зовнішньої розвідки України щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 згідно вимог Закону України «Про розвідку» №912-ІХ та Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, протиправними та зобов'язання Служби зовнішньої розвідки України оформити та видати ОСОБА_1 оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 на підставі вимог Закону України «Про розвідку» №912-ІХ та Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Як зазначалось судом вище, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (пункти 1 та 2 Порядку №45).
24.10.2021 набрав законної сили Закон України "Про розвідку" №912-IX від 17.09.2020.
01.01.2021 набули чинності положення ч. 3 ст. 42 Закону України "Про розвідку", у відповідності до якої посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом:
для співробітників кадрового складу - 1,8;
для співробітників, які не належать до кадрового складу, - 1,4.
На виконання Закону України "Про розвідку" Кабінетом Міністрів України 14.07.2021 прийнято Постанову №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704», відповідно до якої збільшено грошове забезпечення військовослужбовцям розвідувальних органів.
Вказана постанова КМУ №729 від 14.07.2021 набула чинності 17.07.2021, у зв'язку з чим саме з цієї дати у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Розглядаючи позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України по невиконанню своїх обов'язків щодо повідомлення Головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (в редакції від 01.01.2016), суд зазначає наступне.
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Служба зовнішньої розвідки України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Судом встановлено, що Служба зовнішньої розвідки України листом від 21.07.2021 №17/1091/ПБ повідомила Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовців у зв'язку з набуттям чинності постанови КМУ №729 від 14.07.2021
При цьому, судом встановлено, що визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави проведення перерахунку пенсій, допустивши протиправну бездіяльність.
Отже, без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач набув право на перерахунок пенсії, однак внаслідок протиправної бездіяльності Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно позивача в зв'язку з набуттям чинності постанови КМУ №729 від 14.07.2021 допущено порушення прав позивача на перерахунок пенсії з дати виникнення такого права.
Вказані висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 03.05.2018 у справі 638/13960/17.
Водночас, підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині неповідомлення Головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку задоволенню не підлягають, адже позивачем в цій справі є виключно ОСОБА_2 , який як встановлено вище перебуває на обліку саме в ГУ ПФУ в Харківській області, а позовні вимоги підлягають задоволенню виключно в частині, яка стосується позивача.
Вказане є підставою для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, стосовно позивача у зв'язку з набуттям чинності постанови КМУ №729 від 14.07.2021.
Як наслідок, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у відповідності до ст. 9 КАС України та зобов'язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, стосовно ОСОБА_2 , у зв'язку з набуттям чинності постанови КМУ №729 від 14.07.2021.
Щодо позовної вимоги про стягнення з Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду, завдану в результаті протиправної бездіяльності Пенсійного фонду України, яка виразилася в порушенні вимог п. 2 Порядку перерахунку пенсій військовослужбовців (в редакції від 01.01.2016) та невиконанні обов'язків щодо повідомлення своїм Головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в розмірі 317 453,76 грн., суд зазначає наступне.
Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Відповідно до частини першої статі 23 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права.
Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі, гідності, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Частиною третьою статті 23 ЦК України встановлено, що моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Згідно із загальними підставами цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Фактичною підставою для застосування відповідальності у вигляді стягнення моральної шкоди є наявність у діях особи складу цивільного правопорушення, елементами якого є шкода, протиправна поведінка та причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою. Відсутність хоча б одного з цих же елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків. Причинний зв'язок як елемент цивільного правопорушення виражає зв'язок протиправної поведінки та шкоди, що настала, при якому протиправність є причиною, а шкода наслідком.
Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 №4 (пункт 3) визначено, що під моральною шкодою слід розуміти втрату немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства, моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Пунктами 4, 5 зазначеної постанови встановлено, що у позовній заяві про відшкодування моральної шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, яким неправомірними діями чи бездіяльністю заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами цей розмір підтверджується. Обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Іншими словами, моральна шкода фізичної особи визначається через страждання. Страждання - це негативна для людини емоція, змістом якої є біль, мука, тривога, переживання. Страждання є наслідком певних дій, які викликають такі емоції. Які саме дії викликають страждання - чинне законодавство не зазначає, обмежуючись лише загальною вказівкою на їхню протиправність. Поміж тим, за практикою Європейського Суду з прав людини обставинами, які беруться до уваги як такі, що заподіюють моральну шкоду, зокрема є: невизначеність ситуації з результатом кримінального провадження та його фінансових наслідків; незручності, викликані негативним впливом на здоров'я; стурбованість і тривога через те, що ситуація триває довго; негативний вплив на членів сім'ї; психічне напруження; глибоке відчуття несправедливості, викликане тривалим невиконанням судового рішення; розчарування тощо.
Поряд з цим, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Загальні підходи до відшкодування моральної шкоди, завданої органом державної влади, були сформульовані Верховним Судом у постанові від 10.04.2019 у справі №464/3789/17.
Зокрема, Суд дійшов висновку, що адекватне відшкодування шкоди, зокрема й моральної, за порушення прав людини є одним із ефективних засобів юридичного захисту (п.49).
Моральна шкода полягає у стражданні або приниженні, яких людина зазнала внаслідок протиправних дій. Страждання і приниження - емоції людини, змістом яких є біль, мука, тривога, страх, занепокоєння, стрес, розчарування, відчуття несправедливості, тривала невизначеність, інші негативні переживання (п. 52).
Порушення прав людини чи погане поводження із нею з боку суб'єктів владних повноважень завжди викликають негативні емоції. Проте, не всі негативні емоції досягають рівня страждання або приниження, які заподіюють моральну шкоду. Оцінка цього рівня залежить від усіх обставин справи, які свідчать про мотиви протиправних дій, їх інтенсивність, тривалість, повторюваність, фізичні або психологічні наслідки та, у деяких випадках, стать, вік та стан здоров'я потерпілого (п. 56).
У справах про відшкодування моральної шкоди, завданої органом державної влади або органом місцевого самоврядування, суд, оцінивши обставин справи, повинен встановити чи мали дії (рішення, бездіяльність) відповідача негативний вплив, чи досягли негативні емоції позивача рівня страждання або приниження, встановити причинно-наслідковий зв'язок та визначити співмірність розміру відшкодування спричиненим негативним наслідкам (п. 57).
В обґрунтування позовних вимог в частині стягнення моральної шкоди у заявленому розмірі позивач зазначає про завдання йому моральної шкоди, яка полягає у душевних стражданнях, викликаних протиправною бездіяльністю Пенсійного фонду України, якою були порушені майнові права позивача на отримання відповідної довідки для перерахунку пенсії позивача.
Разом з позовною заявою позивачем надано розрахунок моральної шкоди за методикою ОСОБА_3 .
Однак, позивачем не надано жодних доказів заподіяння йому моральної шкоди внаслідок бездіяльності Пенсійного фонду України, що була предметом розгляду у даній справі, тобто доказів на підтвердження причинного зв'язку між бездіяльністю відповідача та завданням моральної шкоди, зокрема, доказів погіршення здоров'я або настання інших втрат немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, що настали внаслідок незаконної бездіяльності відповідача, відтак заявлені позивачем обставини завдання йому моральної шкоди суд вважає не доведеними.
При цьому, сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати виключною підставою для стягнення моральної шкоди. Крім того, визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неповідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку стосовно позивача, стосується виключно меж застосування норм, у той час як моральна шкода має бути обов'язково підтверджена належними та допустимими доказами.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовна вимога щодо стягнення з Пенсійного фонду України моральної шкоди у розмірі 317 453,76 гривень є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323), Служби зовнішньої розвідки України (вул. Нагірна, буд. 24/1, м. Київ, 04107, код ЄДРПОУ 33240845) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, стосовно ОСОБА_1 , у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України №729 від 14.07.2021.
Зобов'язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, стосовно ОСОБА_2 , у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України №729 від 14.07.2021.
Визнати протиправними дії Служби зовнішньої розвідки України щодо відмови у оформленні та видачі ОСОБА_2 оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021.
Зобов'язання Службу зовнішньої розвідки України скласти та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 17.07.2021 з врахуванням внесених змін до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Шляхова