П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 лютого 2022 р.м.ОдесаСправа № 400/5581/20
Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т.О.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Херсон
Повний текст судового рішення складений 16.02.2021 р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
02.12.2020р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність щодо проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.01.2007р. та виплати пенсії з 01.01.2007р. з врахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2006р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. №350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. № 12/897; зобов'язання повторно розглянути заяву від 18.02.2020р. про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.01.2007р. та виплати пенсії з 01.01.2007р. з врахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2006р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. № 350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. № 12/897; зобов'язання провести перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.01.2007 року та виплатити пенсію з 01.01.2007р. з врахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2006р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. № 350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. № 12/897; зобов'язання прийняти рішення (розпорядження) про перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2007р. з врахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2006р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. № 350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. № 12/897; зобов'язання виплатити різницю перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2007р. з врахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2006р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. № 350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019 року № 12/897, з урахуванням виплачених сум, однією сумою.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно не враховано при обчисленні суми пенсії позивача індексацію грошового забезпечення за листопад 2006р.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.02.2021р. позов частково задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення перерахунку пенсії з 18.02.2019р. ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити з 18.02.2019р. пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. № 350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. № 12/897; в решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в наслідок чого просить змінити рішення суду в частині визначення строку для перерахунку ти виплати пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Апелянт вважає, що має право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення не з 18.02.2019 року, а з 01.01.2007 року, без застосування строків звернення до суду та подачі довідок про його грошове забезпечення.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач відповідно до п.6 наказу командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 27.10.2006р. №399 звільнений з військової служби в запас за п. 67, підпунктом «б» Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001р. №1053/2001 (за станом здоров'я).
26.12.2006р. позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». /а.с.1/
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16.03.2007р. у справі №2-а-69/2007р. (набрала законної сили 22.01.2008р.) визнано протиправним розрахунок пенсії за вислугу років від 12.02.2007р. проведений ІНФОРМАЦІЯ_2 про призначення ОСОБА_1 з 25.12.2006р. пенсії відповідно до ст. 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», а саме у розмірі 50% з врахуванням відповідного окладу за посадою, військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; зобов'язано Миколаївський обласний військовий комісаріат призначити ОСОБА_1 з 25.12.2006р. пенсію за вислугу 20 років згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006р. №359-IV у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за листопад 2006р. за останньою штатною посадою перед звільненням (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, усі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премії, а саме з: окладу за військовим званням у розмірі 120грн.; посадового окладу у розмірі 237грн.; надбавки за вислугу років у розмірі 124,95грн.; надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення у розмірі 481,95грн.; надбавки за кваліфікацію у розмірі 11,85грн.; надбавки у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 35,55грн.; надбавки за особливі умови проходження державної служби, складність, напруженість роботи у розмірі 118,50грн.; надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи у розмірі 189,60грн.; надбавки за безперервну військову службу у розмірі 1225,34грн.; премії у розмірі 3747,37грн.; премії відповідно до п.«в» ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у розмірі 1772грн. /а.с.19-20/
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.07.2009р. у справі №2-а-6/2009р. визнано протиправною бездіяльність головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області по проведенню з 01.01.2007р. ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 18.03.2008р. вих. №ФО-180, яка видана відповідно до постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16.03.2007р. по справі №2-а-69/2007; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести з 01.01.2007р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01.01.2007 року пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 18.03.2008р. №ФО-180, яка видана відповідно до постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16.03.2007р. по справі №2-а-69/2007 р., за вислугу 20 років згідно ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006р. №3591-IV у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за листопад 2006р. за останньою штатною посадою перед звільненням (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, усі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премії з наступних видів грошового забезпечення: окладу за військовим званням у розмірі 120грн.; посадового окладу у розмірі 237грн.; надбавки за вислугу років у розмірі 124,95грн.; надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення у розмірі 481,95грн.; надбавки за кваліфікацію у розмірі 11085грн.; надбавки у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 35,55грн.; надбавки за особливі умови проходження державної служби, складність, напруженість роботи у розмірі 118,50грн.; надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи у розмірі 189,60грн.; надбавки за безперервну військову службу у розмірі 1225,34грн.; премії у розмірі 3747,37грн.; премії відповідно до п.«в» ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у розмірі 1772грн. /а.с.23-24/
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 15.11.2017р. у справі №484/1989/15-а зобов'язано Миколаївський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 29.05.2014р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. №350/174/308/387/ПС з врахуванням: грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; одноразової грошової винагороди за підтримання високої бойової готовності військ, зразкове виконання службових обов'язків і бездоганну дисципліну; одноразової грошової допомоги при звільненні (з врахуванням постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 20.04.2007р.по справі №2-а-92/2007 р.); винагороди за тривалу безперервну військову службу 20 років; індексації. /а.с.107/
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.02.2019р. №12/945 повідомлено позивача, що Миколаївським обласним військовим комісаріатом на виконання постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 15.11.2017р. та ухвали Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 19.09.2018р. у справі №484/1989/15-а відпрацьовано довідки про розмір грошового забезпечення на ОСОБА_1 та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за вихідним від 13.02.2019р. №12/944. /а.с.25/
18.02.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії та виплату пенсії з 01.01.2007р. з врахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2006р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. №350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. № 12/897. /а.с.16-18/
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 03.03.2020р. №665-625/Л-02/8-1400/20 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з 01.01.2007р. з урахуванням індексації грошового забезпечення, посилаючись на відсутність законодавчих підстав, оскільки індексація грошового забезпечення не включається до складу грошового забезпечення військовослужбовців для призначення пенсії. /а.с.27-28/
Перевіряючи правомірність дій пенсійного органу, з урахуванням підстав позову, а також висновків суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000р. № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282- ХІІ (надалі - Закон України №1282-ХІІ)
Відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011 -XII (надалі - Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно ч.3 вищезазначеної статті грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України №1282-ХІІ.
Статтею 1 Закону України №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст.2 Закону України №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України №1282- XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Частинами 1-2 ст.5 Закону України №1282-ХІІ встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 (надалі - Порядок №1078).
Відповідно до п.5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Дана правова позиція викладена у відповідності до постанови Верховного Суду від 03.04.2019р. у справі №638/9697/17.
Отже, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що індексація грошового забезпечення, як складова заробітної плати, повинна враховуватися у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років.
При цьому, на думку судової колегії, судом першої інстанції невірно встановлено строк, з якого повинна бути перерахована пенсія ОСОБА_1 , виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ (надалі - Закон України №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч. 2 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як вбачається з матеріалів справи, перерахунок пенсії позивача не проведений пенсійним органом вчасно з вини державного органу, який видає довідки для перерахунку пенсії, що встановлено постановами Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16.03.2007р. у справі №2-а-69/2007р., від 15.11.2017р. у справі №484/1989/15-а.
При цьому, довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. №350/174/308/387/ПС та ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. №12/897 протиправно не були направлені до пенсійного органу з вини відповідальних органів. /а.с.25,27/
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, про протиправність відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 01.01.2007р. та виплати пенсії з 01.01.2007р. з врахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2006р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22.04.2015р. № 350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.02.2019р. № 12/897.
Оскільки суд першої інстанції при вирішенні справи невірно застосував норми матеріального закону, рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає частковому скасуванню.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року скасувати в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення перерахунку пенсії з 18 лютого 2019 року ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити з 18 лютого 2019 року пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22 квітня 2015 року №350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12 лютого 2019 року № 12/897.
Ухвалити у цій частині постанову, якою визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2007 року ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити з 01 січня 2007 року пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 22 квітня 2015 року №350/174/308/387/ПС та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12 лютого 2019 року № 12/897.
В іншій частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти дн
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.