Ухвала від 04.02.2022 по справі 540/3027/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/3027/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву про визнання протиправними дій та постановляння окремої ухвали в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 07.06.2021 № 6601-2842/07 із обов'язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, починаючи з 01.04.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 07.06.2021 № 6601-2842/07 із обов'язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, починаючи з 01.04.2019, з урахування проведених виплат.

Також, згаданим рішенням визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 01 квітня 2019 року та 03 вересня 2019 року (включно) 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 по 03.09.2019 включно на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 07.06.2021 № 6601-2842/07 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. В решті вимог відмовлено. Рішення суду набрало законної сили.

Надалі, ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зупинення виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 року по справі №540/3027/21 щодо не здійснення виплати заборгованості по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 в розмірі 151659,81 грн.

- постановити окрему ухвалу в порядку, передбаченому ст. 249 КАС України, про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли зупиненню виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 по справі №540/3027/21, щодо виплати заборгованості по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 в розмірі 151659,81 грн. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 07.06.2021 № 6601-2842/07, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019р. (із врахуванням раніше виплачених сум).

В заяві ОСОБА_1 вказує на те, що судове рішення набрало законної сили 20.11.2021, 22.11.2021 видано виконавчий лист по справі № 540/3027/21, 13.12.2021 відкрито виконавче провадження № 67852235. В частині перерахунку пенсії на підставі нової довідки позивач не заперечує виконання рішення органом ПФУ. Але судове рішення так і не виконане в частині виплати позивачу різниці недоплаченої пенсії в сумі 151659 грн. 81 коп.

Головне управління ПФУ в Херсонській області надало пояснення на заяву ОСОБА_1 , в якій посилається на перерахування розміру пенсії з грудня 2021 року. Також було обраховано суму доплати по судовому рішенню з 01.04.2019 по 30.11.2021, яка становить 151659,81 грн. Щодо виплати заборгованості за період з 01.04.2019 по 31.07.2021, то відповідач зазначає, що відповідно до статті 8 Закону №2262 виплата пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок виплати пенсій за рішенням суду за цим Законом встановлено законодавцем, а саме Законом "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон №4901). Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №4901 бюджетні асигнування на погашення заборгованості за рішеннями суду визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується постановою Кабінету Міністрів України. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів передбачено 4023400,00 грн., ці кошти були використані Пенсійним фондом України в повному обсязі. У 2021 році виплачено заборгованості за рішеннями судів 163 особам на загальну суму 4023402,79 грн. Виплата здійснена за рішеннями судів, які набрали законної сили по 11 листопада 2019 року (включно), хронологія виконання судових рішень залежить від дати набрання законної сили.

Бюджет ПФУ на 2022 рік Кабінетом Міністрів України не затверджено, а відповідно не доведено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області бюджетних асигнувань на виплату пенсій за рахунок коштів Державного бюджету на 2022 рік на відповідну програму (на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України).

Також відповідач зазначає, що з 01.04.2021 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою передбачене централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат. Зокрема, цією постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів від 11 травня 2017 р. № 312 "Деякі питання казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", а саме п.10 викладений в редакції: "Асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також видатків головним управлінням Пенсійного фонду України згідно з потребою на виплату допомоги на поховання, відрахувань з пенсії, недоотриманої пенсії, перерахування частини пенсії установам (закладам), у яких пенсіонери перебувають на повному державному утриманні, установам за місцем відбування покарання, на оплату послуг, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсії уповноваженими організаціями, шо здійснюють її виплату і доставку, на оплату послуг АТ "Ощадбанк" (комісійних винагород, витрат, пов'язаних з підкріпленням кас банку для пенсійних виплат і для забезпечення готівкою відокремлених підрозділів (філія, представництво, відділення тощо) уповноваженої організації, яким (якою) надаються послуги із безпосередньої виплати та доставки пенсій, грошової допомоги їх одержувачам за місцем проживання в межах України) та інших витрат".

Тобто, саме Пенсійний фонд, а не його територіальні підрозділи (до яких відноситься і Головне управління Пенсійного фонду в Херсонській області) здійснює розподіл, фінансування та виплату пенсій. Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії та суми боргу, яка виникла за рішенням суду, яка належить стягувачу, не є власністю відповідача, не знаходяться на його рахунках, після запровадження з 01.04.2021 року централізованого фінансування пенсій кошти на виплату пенсії фінансуються безпосередньо Пенсійним фондом України на банківські установи та через національного оператора поштового зв"язку АТ "Укрпошта". У повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.

Сума заборгованості в розмірі 151659,81 гри за судовим рішенням у справі №540/3027/21 обліковується Пенсійним фондом України, відповідний пакет документів надіслано до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України супровідним листом від 08.12.2021 за №2100-0404-5/60257.

Розглянувши заяву позивача та пояснення відповідача, суд дійшов наступних висновків.

Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Частиною 5 статті 383 КАС України передбачено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Відповідно ч. 4 ст. 383 КАС України заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.

В даному конкретному випадку, суд дійшов висновку, що заяву подано з додержанням ст. 383 КАС України, заява буде розглянута в письмовому провадженні.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу (ч.6 ст. 383 КАС України).

Згідно ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII виплата пенсії, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частиною 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Відповідно до підпункту 4 підрозділу 1 "Розроблення та затвердження бюджету Пенсійного фонду" розділу II "Бюджет Пенсійного фонду та його формування" Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2 доходи Пенсійного фонду мають цільове призначення і спрямовуються виключно на фінансування пенсійних виплат та інших виплат, які пов'язані із функціонуванням системи пенсійного забезпечення.

Згідно ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України (ч. 2 ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 71 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - закон № 1058-IV), бюджет Пенсійного фонду - план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 73 Закону України № 1058 кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом України № 1058.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2021 № 126, яка є чинною.

Відповідно до Бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 року № 126, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду становлять 360 000 000 грн. Згідно звіту про виконання Бюджету Пенсійного фонду України на 01.10.2021 року, за формою затвердженою Наказом Пенсійного фонду України від 01.06.2017 року № 105 (в редакції наказу Пенсійного фонду України від 11.06.2021 року № 79) за категорією "видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" фактично виконано коштів на суму 360 000 000 грн.

Тобто, кошти виділені на погашення заборгованості за рішеннями судів у 2021 році, реалізовано у межах наданих асигнувань.

На погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів ПФУ затверджений бюджет Головного управління ПФУ в Херсонській області на 2021 рік в сумі 4023400 грн. Всі кошти були використані, у 2021 році виплаченого коштів 163 особам на суму 4023402,79 грн. Виплата здійснена за рішеннями судів, які набрали законної сили по 11 листопада 2019 року (включно).

За пунктом 3 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), одним із основних завдань головного управління є забезпечення виконання бюджету Фонду у межах своєї компетенції. Згідно з підпунктом 9 пункту 10 Положення № 28-2, начальник головного управління у межах своєї компетенції розпоряджається коштами та майном Фонду.

Виходячи із зазначеного вище, начальник головного управління може розпоряджатися виділеними відповідачу коштами лише в межах компетенції із дотриманням Бюджету Пенсійного фонду України та не має права самостійно здійснювати перерозподіл видатків, визначених цим Бюджетом.

Головним управлінням внесено відомості щодо заборгованості за рішенням суду до "Реєстру судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. На сьогодні додаткових асигнувань на виплату пенсій до Головного управління не надходило, тому виконання рішення суду буде проведено після відповідних бюджетних асигнувань.

Одночасно слід зазначити, що відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетним кодексом України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, зокрема, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України.

Також, згідно абз. 4 ч. 1 ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).

Виплата донарахованої суми 151659 грн. 81 коп. буде здійснена за наявності відповідного фінансування в межах затверджених бюджетних призначень.

Враховуючи встановлені судом обставини, відсутні підстави вважати, що відповідач протиправно не виконує рішення суду . Рішення суду виконується з дотриманням чинного законодавства та в межах бюджетних асигнувань. відповідач не мав об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення, оскільки кошти з Державного бюджету, на виплату перерахованих сум пенсії за судовими рішеннями, які прийняті за період 2021 року, у 2021 році не виділялись.

Підставою для задоволення заяви позивача, яка подана в порядку ст. 383 КАС України, є встановлення судом факту протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача. Разом з тим судом не встановлено обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду. Суд вважає, що відповідачем вжито всі заходи щодо виконання рішення суду, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто.

Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 , реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551) дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин…".

Виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача та постановляння окремої ухвали в порядку ст. 249 КАС України. Крім того, за умови дотримання ГУ ПФУ в Херсонській області встановленого порядку виконання судового рішення, винесення окремої ухвали відносно управління жодним чином не захистить право позивача на отримання бюджетних коштів.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.

ухвалив:

Залишити заяву ОСОБА_1 без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її складання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.

Ухвала складена та підписана 04.02.2022.

Суддя В.В. Хом'якова