Рішення від 10.02.2022 по справі 300/7387/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" лютого 2022 р. справа № 300/7387/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування і виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, а тому має право на пільги, встановлені законодавством України для ветерані війни - учасників бойових дій. Так, статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції Закону від 25.12.1998, передбачено виплату щорічно учасникам бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ОСОБА_1 зазначив, що в квітні 2021 року не отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік. Позивач звернувся до відповідача із заявою від 13.10.2021, в якій просив здійснити та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, однак Управління соціального захисту населення Калуської міської ради листом від 22.10.2021 № С-303 відмовило позивачу у виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Вважаючи протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування і виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою від 23.11.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.12.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 09.12.2021 за № 02-12/6061/21 на позовну заяву. У відзиві на позов відповідач заперечив проти задоволення позову. Відповідач вказав, що постановою Кабінету Міністрів України № 325 від 08.04.2021 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нациських переслідувань та визначено розмір разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня у 2021 році. Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку до 14 квітня поточного року подаються списки осіб, які мають право на отримання виплати щорічної допомоги до 5 травня. Такі списки подаються Пенсійним фондом України щодо осіб , які перебувають на обліку в його органах, щодо інших осіб списки подаються профільні міністерства та утворені відповідно до законів свійськові формування, підприємства, установи, організації. Відповідач вказав, що: позивач не перебуває на обліку в Управління соціального захисту населення Калуської міської ради; жодна з вказаних вище структур не подали ОСОБА_1 до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги; позивач до 30 вересня поточного року не звертався до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про виплату такої допомоги. Відповідач вважає, що за таких обставин у нього відсутні правові підстави для проведення виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке:

ОСОБА_1 в підтвердження статусу учасника бойових дій подав суду копію посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.07.2015 (а.с. 8).

Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради із заявою від 13.10.2021 про виплату державної допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (а.с. 9-10).

22.10.2021 відповідач листом № С-303 повідомив позивача про відсутність підстав для виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня, оскільки станом на 01.10.2021 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради жодна із структур не подали ОСОБА_1 до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, а позивач до 30 вересня поточного року самостійно не звертався до відповідача про виплату разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня (а.с. 11).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права:

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 за № 3551-XII (далі - Закон № 3551), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них встановлені статтею 12 вказаного Закону № 3551.

Так, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 за № 367-XIV статтю 12 Закону № 3551-XII доповнено частиною четвертою, згідно з якою: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".

Пунктом 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України від 28.12.2007 за № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину п'яту статті 12 Закону № 3551-ХІІ викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

В свою чергу, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за № 10-рп/2008 визнано неконституційними, зокрема, положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення статті 12 Закону № 3551-XII застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 3551-XII фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України.

Законом України від 28.12.2014 за № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", який набрав чинності 01.01.2015, розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України" доповнено пунктом 26 яким, серед іншого, встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію частини статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Водночас, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 08.04.2021 № 325 “Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”. Вказаною Постановою передбачено, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку. Так, право на отримання грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, мають учасники бойових дій в розмірі 1491 грн.

Отже, на час виплати позивачу в 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 325.

Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році потрібно застосовувати не Постанову № 325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 13.01.2021 в зразковій справі № 440/2722/20 зазначила:

“…48. Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.

49. Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

50. Таким законом є Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.

51. Згідно із частиною четвертою статті 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

52. Закон № 1058-ІV є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком.

53. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.

54. Таким чином, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня застосуванню підлягає саме частина перша статті 28 Закону № 1058-ІV…”.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за № 1058-IV пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Разом з тим, статтею 7 Закону України від 14.11.2019 за № 294-ІХ "Про Державний бюджет України на 2021 рік" визначено прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01.01.2021 у розмірі 1769,00 грн.

Отже, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, яка підлягає виплаті учасникам бойових дій, становить 8845,00 грн.

Отже, учасники бойових дій мають право на виплату їм щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в розмірі 8845 грн. в порядку, які передбачені статтею 17-1 Закону № 3551-XII та постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325.

Згідно зі частинами першою та другою статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання. Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

При цьому, приписами частини четвертої статті 17-1 Закону № 3551-XII передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань» затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 визначено забезпечити подання до 14 квітня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”:

Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісом Генерального прокурора, Державною судовою адміністрацією, Державною спеціальною службою транспорту, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;

Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Отже, для виплати учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня у відповідному році, перелічений в постанові Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 Суб'єкт повинен включити такого учасника бойових дій у список осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, та подати його до 14 квітня поточного року до належного органу соціального захисту населення для виплати такої допомоги. В разі невиплати учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня, такі особи мають право самостійно звернутися за нею до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації, у строк до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Так, відповідач листом № С-303 від 22.10.2021 повідомив, що станом на 01.10.2021 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради жодна із структур, яка передбачена Порядком, не подали ОСОБА_1 до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги (а.с. 11).

Доказів, які б спростовували таку обставини, суду не подано. Також в суду немає доказів, які б ставили під сумнів достовірність вказаної вище відповідачем інформації.

Згідно з пунктом 6 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.

Відповідно до пункту 8 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до 5 травня поточного року включно, яким не виплачено грошову допомогу станом на 5 травня, мають право звернутися по неї до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня поточного року.

Так, позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про виплату йому державної допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік лише 13.10.2021, тобто після спливу строку на отримання такого допомоги в поточному році, який встановлений статтею 17-1 Закону № 3551-XII строку (а.с. 9-10). Тобто поза межами спеціального присічного строку, визначеного частиною четвертою статті 17-1 Закону № 3551-XII та пунктом 8 Порядку використання коштів державного бюджету, для виплати органом соціального захисту в поточному році щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.

Позивач не навів у заяві від 13.10.2021 жодних аргументів щодо наявності в нього поважних причин, які об'єктивно перешкодили йому до 30 вересня 2021 звернутися до відповідача про виплату щорічної державної допомоги до 5 травня.

В цій ситуації суд також врахував доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Калуської міської ради.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, з огляду на відсутність ОСОБА_1 в поданих до відповідача установами списках на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, та пропуску позивачем встановленого законом строку звернення про отримання щорічної державної допомоги до 5 травня в поточному році, без поважних причин такого пропуску, - суд дійшов висновку, що у відповідача, як суб'єкта владних повноважень, не було правової підстави для нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Сторонами не понесено судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Управління соціального захисту населення Калуської міської ради, ідентифікаційний код - 03193318, вулиця Євшана, 9, місто Калуш, Івано-Франківська область, 77300.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.