Головуючий у 1 інстанції - Ушаков Т.С.
Суддя-доповідач - Дяченко С.П.
22 червня 2010 року справа №2а-28502/09/1270
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П., суддів: Сіваченко І.В., Нікуліна О.А.
при секретарі судового засідання Запорожцевій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2010 року у справі №2а-28502/09/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія Круп" до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення №242 від 16.10.2009 року,-
Позивач звернувся до суду з позивом до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення №242 від 16.10.2009 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2010 року позовні вимоги задоволено.
Скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області № 242 від 16.10.2009 року.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми чинного законодавства. Просив рішення суду скасувати і прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог - відмовити.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін належним чином повідомлених не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія Круп», 29.04.2009 року зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради, № 1 382 102 0000 016239, ідентифікаційний код 36485442, за адресою: м. Луганськ, кв. Ватутина, 36/290.
У період з 05.10.2009 року по 08.10.2009 року головним державним інспектором відділу контролю цін на ринках продовольства Медведєвою С.І. на підставі посвідчення від 02.10.2009 року № 462, виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області, та відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п.п. 4-5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» та на виконання Наказу № 747-Н від 02.10.2009 року, було проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Імперія Круп» стосовно дотримання діючого порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпоряджень голови облдержадміністрації від 08.11.2007 року № 1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» із змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 21.11.2007 року № 1469 та від 14.11.2008 року № 1557, прийнятих на виконання пункту 12 абзацу 29 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548, та дотримання Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року № 1222 із змінами.
За результатами перевірки складено акт № 462 від 08.10.2009 року, на підставі якого Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області прийнято рішення
№ 242 від 16.10.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Згідно вказаного рішення № 242 від 16.10.2009 року за порушення ТОВ «Імперія Круп» розпорядження голови облдержадміністрації від 08.11.2007 року № 1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» із змінами, Порядку декларування оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року № 1222 із змінами, вирішено вилучити у ТОВ «Імперія Круп» в доход державного бюджету необґрунтовано отриману виручку в сумі 33 917,86 грн. та накладено штраф у сумі 67 835,72 грн.
Задовольняючи позовні вимоги , суду першої інстанції посилався на те , що оскільки акт Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 08.10.2009 року № 462 складено з порушенням вимог Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, то він не може бути законною підставою для винесення рішення про застосування до позивача економічних санкцій про порушення державної дисципліни цін.
Про те, з таким доводом суду першої інстанції, колегія суддів не може погодитись з огляду на наведене.
Згідно п. 1.5 ст. 1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністертва фінансів України від 03.12.2007 року № 298/519 (далі - Інструкція), підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Відповідно до п. 3.1 ст. 3 Інструкції державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Згідно п. 3.2 ст. 3 Інструкції в актах перевірок, зокрема: зазначаються нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушення; детально відображається механізм скоєння порушення; визначається сума необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.
З урахуванням вищезазначених вимог Інструкції , в спірному акті перевірки від 08.10.2009 № 462 вказані нормативні акти, які порушені суб'єктом господарювання, а саме: розпорядження голови Луганської облдержадміністрації від 08.11.2007 №1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» із змінами, Порядку декларування зміни оптово- відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 17.10.2007 № 1222 із змінами, відображено механізм скоєння порушення , а також визначено суму необгрунтовано одержаної виручки .
Як видно з матеріалів справи , при проведенні перевірки позивачем було надано лише статутні реєстри прибуткових та видаткових накладних, динаміку оптово-відпускних цін на цукор фасований . Інші документи не надавались.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити , що пунктом 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1995 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», визначено право обласних державних адміністрацій встановлювати граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
Таким чином, право встановлювати таке державне регулювання надано обласним державним адміністраціям, які в свою чергу його використовують в залежності від цінової ситуації на території тої чи іншої області .
Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації 08.11.2007 411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» прийнято відповідно до статті 6 Закону «Про місцеві державні адміністрації» та постанови КМУ 25.12.1995 № 1548.
Вказаним розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації встановлені граничні розміри торговельних і постачальницько-збутових надбавок на окремі види продовольчих товарів, що реалізуються суб'єктами підприємницької діяльності, у тому числі фізичними особами-підприємцями, кінцевому споживачеві з урахуванням транспортних витрат.
Посилання позивача на те, що ним не порушено Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари , не відповідає дійсності.
Аналізуючи матеріали справи, колегія суддів встановила, що позивачем порушено порядок формування, встановлення та застосування цін, а саме: у період з 16.06.2009 року по 30.09.2009 року допущено реалізацію окремих видів продовольчих товарів (макаронних виробів, круп: гречаної, рису, пшона) за оптово-відпускними цінами, сформованими із застосуванням постачальницько-збутових надбавок понад установлений граничний розмір. Сума необгрунтовано одержаної виручки склала 10576,04 грн.; у період з 20.07.2009 по 28.08.2009 допущено реалізацію цукру із застосуванням оптово-відпускних цін, зміна яких не задекларована. Також відповідачем застосовувалися оптово-відпускні ціни, які перевищують рівень цін, які вважаються задекларованими з урахуванням збільшення протягом місяця на 1%, передбачений порядком декларування, від 10,0% до 27,0%. Сума необгрунтовано одержаної виручки склала 23341,82 грн.
Відтак, відповідач правомірно застосував до позивача економічні санкції.
Колегія суддів вважає, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 16.10.2009 року № 242 про застосування економічних санкцій, прийнято в межах повноважень, визначених Положенням про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, є законним та обґрунтованим.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вирішив справу з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому наявні підстави для скасування постанови суду першої інстанції
Постанова в повному обсязі виготовлена 25 червня 2010 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2010 року у справі №2а-28502/09/1270 - скасувати.
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія Круп" до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення №242 від 16.10.2009 року - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Дяченко С.П.
Судді: Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.