Ухвала від 22.06.2010 по справі 2а-8931/09/0570

Головуючий у 1 інстанції - Галатіна О.О.

Суддя-доповідач - Дяченко С.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2010 року справа №2а-8931/09/0570

зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Дяченко С.П., суддів: Сіваченко І.В., Нікуліна О.А.

при секретарі судового засідання Запорожцевій Г.В.

за участю позивача - ОСОБА_2, представника позивача - ОСОБА_3, представника відповідача - Цуріна А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову по справі Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року у справі №2а-8931/09/0570 за позовом ОСОБА_2 до Калінінського РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області, Прокуратури Калінінського району м. Горлівка Донецької області, заступника начальника відділу управління наглядом прокуратури Донецької області Софілканич Н.Д., заступника прокурора Калінінського району м. Горлівки Донецької області Сластина Н.С., Прокуратури Донецької області , слідчого відділу Калінінського районного відділу Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, дізновача Калінінського РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області Бассагара Я.А. про визнання бездіяльності та дій неправомірними,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Калінінського РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області, Прокуратура Калінінського району м. Горлівка Донецької області, заступника начальника відділу управління наглядом прокуратури Донецької області Софілканич Н.Д., заступника прокурора Калінінського району м. Горлівки Донецької області Сластина Н.С., Прокуратури Донецької області, слідчого відділу Калінінського районного відділу Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, дізновача Калінінського РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області Бассагара Я.А. про визнання бездіяльності та дій неправомірними.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 17.08.2009 року позивач звернувся до Прокуратури Донецької області зі скаргою, яка містила вимоги скасувати постанову про порушення кримінальної справи від 26.02.2009 року та провести службову перевірку у відношенні заступника прокурора Калінінського району м. Горлівки Сластина Н.С. Результат розгляду скарги від 17.08.2009 року позивачу до теперішнього часу не відомий.

Позивач просив визнати неправомірною бездіяльність Прокуратури Донецької щодо не направлення на адресу позивача письмової відповіді за результатами розгляду скарги від 17.08.2009 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року у задоволені позову, відмовлено.

З постановою суду першої інстанції позивач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Просив рішення суду скасувати і прийняти нове, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

При апеляційному перегляді справи, позивач, представник позивача наполягали на задоволенні апеляційної скарги;представник відповідача просив залишити постанову суду без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача,представників сторін, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, проаналізувавши матеріали справи встановила наступне:

При вирішенні даного спору, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те , що ст. 121 Конституції України передбачено, що до функцій прокуратури, крім інших, належить нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

Згідно вимог ст. 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України «Про звернення громадян». Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до ч. 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 15 зазначеного Закону, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідно до вимог ч. 1.2, 3 ст. 12 Закону України «Про прокуратуру», прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян та юридичних осіб, крім скарг, розгляд яких віднесено до компетенції суду. Прокурор здійснює нагляд за додержанням вимог законодавства щодо порядку розгляду скарг всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами. Прокурор проводить особистий прийом громадян.

Пунктом 3.2. Інструкції про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України від 28.12.2005 року № 9гн , передбачено, що по кожному зверненню в прокуратурах усіх рівнів може бути виконана одна з таких дій: - прийнято до розгляду; передано на вирішення до підпорядкованої прокуратури; направлено до іншого відомства: долучено до скарги, що раніше надійшла, або до матеріалів кримінальної справи.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції встановив фактичні обставини справи, правильно застосував норму матеріального та процесуального права, виходячи з наступного :

Позивач визначив предметом позову бездіяльність відповідача - Прокуратури Донецької щодо не направлення на адресу позивача письмової відповіді за результатами розгляду скарги від 17.08.2009 року.

Судом встановлено, що 17.08.2009 року ОСОБА_2 на особистому прийомі у заступника прокурора області подав до Прокуратури Донецької області скаргу, предметом якої визначено скасування постанови Калінінського районного відділу Горлівського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про порушення кримінальної справи від 26.02.2009 року та провести службову перевірку у відношенні заступника прокурора Калінінського району м. Горлівки Сластина Н.С. Скарга позивача від 17.08.2009 року зареєстрована 17.08.2009 року та відповідно до резолюції заступника прокурора області передана для організації розгляду начальнику відділу управління нагляду прокуратури області старшому раднику юстиції Софілканич Н.Д.

27.08.2009 року начальником відділу управління нагляду прокуратури області старшим радником юстиції .Софілканич Н.Д. до прокурора Калінінського району м. Горлівки направлений лист щодо надання матеріалів кримінальної справи з інформацією про її розслідування та зобов'язання провести в порядку ст.97 КПК України перевірку викладених у скарзі ОСОБА_2 доводів з наданням висновків перевірки до Прокуратури Донецької області.

Листом від 04.09.2009 року Прокуратурою Донецької області повідомлено позивача про те, що за результатами розгляду скарги 26.08.2009 року Калінінським районним судом м. Горлівки скасовано постанову Калінінського районного відділу Горлівського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про порушення кримінальної справи від 26.02.2009 року. Відтак, слід вважати, що позивача належним чином повідомлено про результати розгляду звернення від 17.08.2009 року.

Відповідно до витягу з книги заяв та скарг Прокуратури Донецької області, відповідь на скаргу позивача від 17.08.2009 року зареєстрована 04.09.2009 року. Таким чином, розгляд Прокуратурою Донецької області скарги позивача від 17.08.2009 року здійснений у термін, встановлений ст.20 Закону України «Про звернення громадян».

Колегія суддів звертає увагу на те, викладені факти спростовують доводи позивача щодо бездіяльності прокуратури Донецької області в частині розгляду звернення від 17.08.2009року , оскільки позивачу була надана обґрунтована відповідь.

За наслідками викладеного, та відповідно до нормативного припису ч. 3 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якого, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для скасуванню його не має. Апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Ухвала в повному обсязі виготовлена 25 червня 2010 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року у справі №2а-8931/09/0570 за позовом ОСОБА_2 до Калінінського РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області, Прокуратури Калінінського району м. Горлівка Донецької області , заступника начальника відділу управління наглядом прокуратури Донецької області Софілканич Н.Д., заступника прокурора Калінінського району м. Горлівки Донецької області Сластина Н.С., Прокуратури Донецької області, слідчого відділу Калінінського районного відділу Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, дізновача Калінінського РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області Бассагара Я.А. про визнання бездіяльності та дій неправомірними - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий: Дяченко С.П.

Судді: Сіваченко І.В.

Нікулін О.А.