24 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7376/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,
встановив:
Державна екологічна інспекція Південного округу (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" (далі - відповідач), в якій просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримання висновку оцінки впливу на довкілля.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ "Нива" встановлено ряд порушень природоохоронного законодавства, одним з яких є здійснення господарської діяльності без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та без оцінки впливу на довкілля, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Звіт про проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не розроблено. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються відповідачем в результаті очистки зернових культур та роботи опалювального котла адмінбудівлі. Під час очистки насіння зернових культур виділяється пил. Очистка насіння зернових культур здійснюється згідно технологічних характеристик зерноочисної машини ОВС-25, яка обладнана пилогазоочисною установкою (циклон). Паспорт на пилоочисну установку (ПГУ) не розроблено, протоколи перевірки знань інженерно-технічного персоналу та обслуговуючого персоналу, які долучені до експлуатації пилоочисного обладнання, - відсутні, інструкції з експлуатації ПГУ не розроблені та не затверджені, акти перевірки технічного стану ПГУ не складаються, що є порушенням ч.3 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", розділу ІІ Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Мінприроди № 52. Також не призначено відповідальних осіб за технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію установки очищення газу, належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку, ведення журналу обліку робочого часу установки очистки газу, що є порушенням ч.3 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", пп.2.2.2 розділу ІІ Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Мінприроди № 52. На балансі СТОВ "Нива" станом на 14.04.2021 р. налічується 23 одиниці пересувних транспортних засобів, з яких 4 легкових автомобілів, 10 вантажних автомобілів, 7 тракторів, 2 комбайни. Вимірювання вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах здійснюється при проходженні технічного огляду. Останній технічний огляд проводився в травні-червні 2020 року. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря товариством не отримано, що є порушенням ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Враховуючи викладене, просить застосувати до СТОВ "Нива" заходи реагування у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримання висновку оцінки впливу на довкілля.
Ухвалою від 23.11.2021 р. у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
20.11.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що зерноочисна машина ОВС-25 є самопересувною машиною, яка не є стаціонарним джерелом забруднення, а тому вимоги позивача про необхідність отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами є безпідставним. Також не відповідає дійсності вимога Державної екологічної інспекції Південного округу щодо отримання звіту про проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, так як на СТОВ "Нива" відсутні стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Зазначає, що самохідна зерноочисна машина ОВС-25Ц з циклоном - новітня інноваційна розробка заводу сільгоспмашин, захищена патентами. На ОВС-25Ц на відміну від інших моделей зерноочисних машин ОВС-25 замість пиловідділювача та пневмотранспортера встановлено циклон. Установка на ОВС-25Ц циклону дозволила усунути викиди пилу та легких відходів у навколишнє середовище. Крім того, на момент перевірки дана установка не працювала, а СТОВ "Нива" взагалі не використовує її. Врожай з полів відповідач відразу постачає на пункт прийому, тому зберігає та не очищає зернові культури на своєму складі. Посилання позивача на порушення Правил № 52 вважає необґрунтованим, оскільки на СТОВ "Нива" відсутні установки очистки газу. Щодо зауважень до роботи опалювального котла, то вказана споруда не належить СТОВ "Нива", а лише взята в оренду на підставі договору оренди, укладеного між відповідачем та ОСОБА_1 строком на 10 років для розміщення ділового офісу. Тож відповідальність за його можливі викиди в атмосферне повітря у випадку його роботи відповідач не несе. Стосовно перевірки технічного огляду транспортних засобів вказує на те, що останній технічний огляд СТОВ "Нива" пройшло в червні 2021 року, а не у травні-червні 2020 року як зазначив позивач. Вважає, що в даному випадку відсутні підстави для зупинення господарської діяльності СТОВ "Нива" у зв'язку з тим, що стаціонарних джерел викидів не виявлено, а ОС-25 не є стаціонарним джерелом, а тому відповідний дозвіл на викиди товариству не потрібний.
29.12.2021 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вказує на безпідставність викладених у ньому обставин. Так, ОВС-25 згідно з настанови по експлуатації це агрегат, який працює від електричної мережі і номінальне навантаження становить 380 В, що не дає підстав вважати його самопересувною машиною. Відповідно до договору оренди офісу від 22.02.2021 р. газовий котел "Житомир" передано в оренду разом з орендованим приміщенням, отже дозвіл на викиди забруднюючих речовин має отримати суб'єкт господарювання, який розпоряджається цим устаткуванням. Тому СТОВ "Нива" має отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин для опалювального котла "Житомир" та ОВС-25.
Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 14.04.2021 р. по 27.04.2021 р. на підставі наказу Державної екологічної інспекції Південного округу від 12.04.2021 р. № 386-06/2-22 та направлення від 12.04.2021 р. № 232-06/1-15 посадовою особою позивача проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ "Нива", за результатами якої складено акт № 06/1-14/232/21.
Перевіркою встановлено наступні порушення:
1. ч.ч.5, 6 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" - дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не отримано; ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності - забруднення атмосферного повітря;
2. ч.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", розділ ІІ Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Мінприроди № 52 - перевірки технічного стану установки очистки газу зі складанням актів відповідного зразка не проводились; паспорт на ПГУ не розроблено; інструкцію з експлуатації ПГУ не розроблено та не затверджено; протоколи перевірки знань інженерно-технічного персоналу та обслуговуючого персоналу, які долучені до експлуатації установки очистки газу відсутні;
3. ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", розділ п.п.2.2.2 Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Мінприроди № 52 - не призначено відповідальних осіб за: технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію установки очистки газу; належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку; ведення журналу обліку робочого стану установки очистки газу;
4. ст.11 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" - договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів не укладено;
5. постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 р. № 1221 "Деякі питання збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив)" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 р. № 1198 "Порядок збирання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив)" - первинний облік щодо придбання мастил (олив), їх використання, подальшого поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) не здійснюється, та інформація до Держекоінспекції про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) не здійснено;
6. п."є" ст.17 Закону України "Про відходи" - договори з спеціалізованими організаціями на передачу відходів, які утворюються в процесі діяльності товариства, не укладено;
7. п."й" ст.17 Закону України "Про відходи" - наказ про призначення відповідальних осіб у сфері поводження з відходами відсутній;
8. п."г" ст.17 Закону України "Про відходи" - ведення журналу первинного обліку утворених відходів за встановленою формою 1-Вт не проваджено;
9. п."г" ст.17 Закону України "Про відходи" - державна статистична звітність 1-відходи не складалась та не подавалась;
10. ч.2 ст.17 Закону України "Про відходи", постанови КМУ "Про затвердження Порядку подання декларації про відходи та її форми" від 18.02.2016 р. № 118 - декларація про кількість утворених відходів не надавалась;
11. ст.27 Закону України "Про відходи" - реєстрова картка об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів не розроблена;
12. п.7 ст.44 Водного кодексу України - журнал первинного обліку води не впроваджено;
13. п.7 ст.44 Водного кодексу України, наказу № 110 Міністерства екології та природних ресурсів - товариством не надіслано заяву до Державної служби геології та надр України щодо впровадження автоматизованої системи обліку по артезіанській свердловині № 6-44;
14. п.6 ч.1 ст.44 Водного кодексу України, п.4 Правового режиму зон санітарної охорони водних об'єктів, затвердженого постановою КМУ № 2024 - проект зон і поясів санітарної охорони артсвердловини, винесення їх меж в натурі - відсутні;
15. п."ж" ст.17 Закону України "Про відходи" - на час проведення перевірки встановлено змішування відходів для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, а саме: промаслене ганчір'я з побутовим сміттям.
На підставі акту перевірки позивачем винесено припис від 28.04.2021 р. № 06/1-14/232/21 яким приписано відповідачу:
1. отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, термін виконання - 18.10.2021 р.;
2. проводити перевірки технічного стану установки очистки газу зі складанням актів відповідного зразка, термін виконання - два рази на рік;
3. розробити паспорт на ПГУ; розробити та затвердити інструкцію з експлуатації ПГУ, термін виконання - 01.07.2021 р.;
4. проводити технічне навчання і перевірку знань персоналу, які долучені до експлуатації ПГУ, зі складанням протоколу засідання комісії з перевірки знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу: інженерно-технічного персоналу, обслуговуючого персоналу, термін виконання - один раз на три роки, один раз на рік;
5. призначити відповідальних осіб за: технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію установок очистки газу; належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку; ведення журналу обліку робочого часу установок очистки газу, термін виконання - 07.05.2021 р.;
6. укласти договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів, термін виконання - 01.07.2021 р.;
7. здійснювати первинний облік щодо придбаних мастил (олив), їх використання, подальшого поводження з відпрацьованими мастилами (оливами), та подавати до Держекоінспекції інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами), термін виконання - щокварталу до 10 числа наступного місяця;
8. укласти договори зі спеціалізованими організаціями на вивіз для подальшої утилізації відходів, які утворюються в процесі діяльності товариства, термін виконання - 01.07.2021 р.;
9. призначити наказом відповідальних осіб у сфері поводження з відходами, термін виконання - 07.05.2021 р.;
10. впровадити ведення журналу первинного обліку утворених відходів за встановленою формою 1-ВТ, термін виконання - з 03.05.2021 р., постійно;
11. скласти та подати державну статистичну звітність 1-відходи, термін виконання - щорічно до 28 лютого;
12. скласти та подати декларацію про кількість утворених відходів, термін виконання - щорічно до 20 лютого;
13. розробити реєстрові картки об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, термін виконання - 14.09.2021 р.;
14. впровадити ведення журналу первинного обліку води, термін виконання - з 03.05.2021 р., постійно;
15. надіслати заяву до Державної служби геології та надр України щодо впровадження автоматизованої системи обліку по артезіанській свердловині № 6-44, термін виконання - 22.04.2021 р.;
16. розробити та затвердити в установленому законом порядку проект зон санітарної охорони артезіанської свердловини, винести їх в натурі, термін виконання - 18.10.2021 р.;
17. не допускати змішування відходів для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, термін виконання - з моменту отримання, постійно.
Враховуючи необхідність забезпечення екологічних прав громадян на безпечне довкілля, позивач звернувся до суду із даним позовом з метою застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо СТОВ "Нива".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII).
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону № 1264-XII державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Приписами ч.1 ст.20-2 Закону № 1264-XII передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля, про моніторинг, звітність та верифікацію викидів парникових газів; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 р. № 275 (далі - Положення № 275).
Згідно пп."г" пп.2, пп.3, пп.5 п.4, Положення № 275 Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;
- проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування);
- звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб'єктів господарювання і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.
Відповідно до п.7 Положення № 275 Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується, про що зазначено у Положенні про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженому наказом Державної екологічної інспекції від 01.06.2021 р. № 256.
Пунктом 6 розділу ІІ Положення № 256 передбачено, що Державна екологічна інспекція Південного округу звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
З огляду на викладене, повноваження Державної екологічної інспекції Південного округу щодо проведення перевірок суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства та право звернення до суду з позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств у разі порушення ними норм природоохоронного законодавства прямо передбачена нормами законодавства.
Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
За змістом ч.ч.6-8 ст.7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Згідно ч.5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Отже, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, які свідчать про наявність для життя і здоров'я людей загрози внаслідок забруднення довкілля.
Застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог у сфері природоохоронного законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря врегульовано Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. № 2707-XII (далі - Закон № 2707-ХІІ).
У преамбулі до Закону № 2707-ХІІ зазначено, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.
Згідно ст.5 Закону № 2707-XIІ у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи: нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря; нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел; технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин. Законодавством можуть встановлюватися й інші нормативи в галузі охорони атмосферного повітря.
Порядок розроблення та затвердження нормативів у галузі охорони атмосферного повітря встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.
Зокрема, для оцінки стану забруднення атмосферного повітря встановлюються нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря та нормативи гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, рівні шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів у межах населених пунктів, у рекреаційних зонах, в інших місцях проживання, постійного чи тимчасового перебування людей, об'єктах навколишнього природного середовища з метою забезпечення екологічної безпеки громадян і навколишнього природного середовища: нормативи якості атмосферного повітря; гранично допустимі рівні впливу акустичного, електромагнітного, іонізуючого та інших фізичних факторів і біологічного впливу на стан атмосферного повітря населених пунктів (ч.1 ст.6 Закону № 2707-XIІ) .
Також, ч.1 ст.7 Закону № 2707-XI визначено, що нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.
Обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря визначені у ст.10 Закону № 2707-XIІ, відповідно до якої вказані суб'єкти, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
За приписами ст.11 Закону № 2707-XIІ для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
При цьому ст.12 Закону № 2707-XI передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі відповідного дозволу.
З матеріалів справи слідує, що під час перевірки позивачем, серед іншого, встановлено (зафіксовано в акті від 14-27.04.2021 р. № 06/1-14/232/21) здійснення СТОВ "Нива" викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в результаті очищення зернових культур та роботи опалювального котла.
Під час очистки насіння зернових культур виділяється пил. Очистка насіння зернових здійснюється згідно технологічних характеристик зерноочисної машини ОВС-25 (на момент перевірки не працювала). Вказана зерноочисна споруда обладнана пилогазоочисною установкою (циклон). Паспорт на пилоочисну установку (ПГУ) не розроблено, протоколи перевірки знань інженерно-технічного та обслуговуючого персоналу, які долучені до експлуатації пилоочисного обладнання, відсутні, інструкції з експлуатації ПГУ не розроблені та не затверджені, акти перевірки технічного стану ПГУ не складаються, що є порушенням ч.3 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", розділу ІІ Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджені наказом Мінприроди № 52.
Не призначено відповідальних осіб за: технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію установки очистки газу, належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку, ведення журналу обліку робочого часу установки очистки газу, що є порушенням ч.3 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", п.п.2.2.2 розділу ІІ Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджені наказом Мінприроди № 52.
Адміністративна будівля опалюється побутовим газовим котлом "Житомир" (договір оренди від 01.09.2005 р. № 2)
На балансі СТОВ "Нива" станом на 14.04.2021 р. налічується 23 одиниці пересувних транспортних засобів, з яких: 4 легкових автомобілів, 10 вантажних автомобілів, 7 тракторів, 2 комбайни. Вимірювання вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах здійснюється при проходженні технічного огляду. останній технічний огляд колісних транспортних засобів проводився в травні - червні 2020 року.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря товариством не отримано, що є порушенням ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Саме вказані порушення визначені Державною екологічної інспекцією Південного округу у позовній заяві в якості підстав для вжиття до СТОВ "Нива" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримання висновку оцінки впливу на довкілля.
Відповідач, заперечуючи проти позову, вказує на те, що ОВС-25 не є стаціонарним джерелом забруднення, у зв'язку з чим товариство не має необхідності отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; опалювальний котел, який знаходиться у приміщенні, що орендує відповідач, не належить СТОВ "Нива", а тому відповідальність за його можливі викиди в атмосферне повітря у випадку його роботи відповідач не несе; останній технічний огляд СТОВ "Нива" пройшло в червні 2021 року, внаслідок чого висновки позивача про проходження технічного огляду в травні-червні 2020 року не відповідають дійсності.
Суд частково не погоджується з даними твердженнями відповідача з наступних підстав.
Порядок погодження і видачі дозволів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. № 302 "Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи".
Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 р. № 317, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.09.2004 р. за № 1102/9701.
Згідно п.13 ст.11 Закону № 2707-ХІІ порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог ч.13 ст.11 Закону № 2707-ХІІ Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок № 302, який встановлює єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п.1 Порядку № 302).
Згідно п.2 Порядку № 302 дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям (а громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання за формою, встановленою Мінприроди.
Відповідно до п.4 Порядку № 302 для отримання дозволу суб'єкт господарювання, зокрема, проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання.
Методичні вказівки по змісту та оформленню необхідних документів для створення звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин, які утворюються на підприємстві з урахуванням технологічного процесу та його особливостей визначені Інструкцією про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 р. № 7, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.03.1995 р. за № 61/597 (далі - Інструкція № 7).
Згідно пп.1.14.5 п.1.14 Інструкції № 7 стаціонарне джерело забруднення атмосфери - це підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. № 1780 затверджено "Порядок розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел", у якому зазначено, що перелік типів устаткування, за якими розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, визначається Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.
На виконання вказаного Порядку Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано наказ від 16.08.2004 р. № 317, яким затверджено Перелік типів устаткування для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел.
Вказаний перелік є вичерпним та з нього слідує, що до устаткування, стосовно яких розробляються нормативи забруднюючих речовин, віднесено котельні.
Судом встановлено, а відповідачем не заперечується, що адміністративна будівля, яка орендується СТОВ "Нива", опалюється побутовим газовим котлом "Житомир" без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Доводи відповідача про те, що даний котел йому не належить, а тому відповідальність повинен нести власник котла, суд не бере до уваги, так як згідно договору оренди офісу від 22.02.2021 р., укладеного між ОСОБА_1 та СТОВ "Нива", відповідачу передано приміщення за адресою: Херсонська область, Бериславський район, с.Ольгине, вул.Південна, 19, загальною площею 110,3 кв. м, терміном на 10 років, у зв'язку з чим саме СТОВ "Нива" повинно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин як суб'єкт господарювання, в користуванні якого знаходиться побутовий газовий котел "Житомир".
Приписами пп.2.2.2 п.2.2 Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.02.2009 р. № 52 (далі - Правила № 52) передбачено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний призначити осіб, відповідальних за: технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію ГОУ; проведення поточних, планових і капітальних ремонтів; утримання у справному стані пристроїв відбору проб, систем контролю та засобів автоматики; належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку згідно з вимогами чинного законодавства; здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин та ефективності роботи ГОУ; ведення журналу обліку робочого часу ГОУ.
Вказаних вимог СТОВ "Нива" не дотримано, що зафіксовано в акті від 14-27.04.2021 р. № 06/1-14/232/21.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з твердженнями позивача про те, що СТОВ "Нива", в користуванні якого перебуває побутовий газовий котел "Житомир", повинно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та виконати вимоги пп.2.2.2 п.2.2 Правил № 52.
Що ж стосується зерноочисної машини ОВС-25, то її серед переліку типів устаткування для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 р. № 317, не передбачено, а тому доводи Державної екологічної інспекції Південного округу про необхідність отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин суд вважає безпідставними.
Окрім цього, суд зауважує, що необхідність отримання суб'єктом господарювання відповідного дозволу виникає за наявності певних умов: по-перше - це вставання факту, того, що певний об'єкт є джерелом викиду, тобто є об'єктом (підприємством, цехом, агрегатом, установкою, транспортним засобом тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин, а норматив якості атмосферного повітря не відповідає критеріям якості атмосферного повітря, який відображає гранично допустимий максимальний вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі і при якому відсутній негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища; по друге - такий об'єкт має експлуатуватись.
В той же час позивачем встановлено, що зерноочисна машина ОВС-25 на час проведення перевірки не працювала, про що зазначено у акті від 14-27.2021 р. № 06/1-14/232/21. Будь-яких доказів про використання зерноочисної машини ОВС-25 в господарській діяльності СТОВ "Нива" позивачем не надано. У відзиві відповідач вказав на те, що ним взагалі зерноочисна машина ОВС-25 не використовується, доказів зворотного Державною екологічною інспекцією Південного округу не надано.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача про відсутність у нього обов'язку отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин на зерноочисну машину ОВС-25.
Стосовно проходження технічного огляду транспортними засобами відповідача, то суд зауважує, що даний висновок не є вирішальним при вирішенні питання про застосування заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, оскільки відсутність у СТОВ "Нива" дозволу на викиди забруднюючих речовин промисловим газовим котлом "Житомир" та не усунення відповідачем у встановлені приписом від 28.04.2021 р. № 06/1-14/232/21 строки виявлених під час перевірки порушень вже є самостійної підставою для вжиття заходів реагування. При цьому, СТОВ "Нива" акт перевірки від 14-27.04.2021 р. № 06/1-14/232/21 підписано без зауважень, а припис від 28.04.2021 р. № 06/1-14/232/21 не оскаржувався відповідачем.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для вжиття до СТОВ "Нива" заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації побутового газового котла до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримання висновку оцінки впливу на довкілля.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Підсумовуючи викладене, позовні вимоги Державної екологічної інспекції Південного округу підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Державної екологічної інспекції Південного округу (73003, м.Херсон, пров.Козацький, буд.10, код ЄДРПОУ 43877338) до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" (74041, Херсонська область, Високопільський район, с.Ольгине, вул.Південна, буд.19, код ЄДРПОУ 21300433) про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності задовольнити частково.
Застосувати до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" (74041, Херсонська область, Високопільський район, с.Ольгине, вул.Південна, буд.19, код ЄДРПОУ 21300433) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації побутового газового котла до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримання висновку оцінки впливу на довкілля.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 108010200