Рішення від 29.06.2010 по справі 2-939

Справа № 2-939/2010 року

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2010 року Канівський міськрайонний суд

Черкаської області

в складі :

головуючого - судді Штих К.М.

за участю секретаря - Десятник О.А.

представника відповідача - Білан В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Канів Черкаської області справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії відповідно до ст. 39 та ч.3 ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» якими передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю підвищуються на одну мінімальну заробітну плату та призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, але в порушення Закону відповідач виплачує дані доплати у розмірі, що не співвідносяться з мінімальною заробітною платою та мінімальною пенсією за віком. В позові вказує, що з 09.01.1995 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Каневі як пенсіонерка за віком та отримує пенсію по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» . В добровільному порядку відповідач відмовляється провести перерахунок та виплату пенсії за період з 01.07.07р. по 31.04.10р. в сумі 18493,16 грн., що змусило його звернутись до суду.

В судове засідання позивач не з'явився, написав заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити .

Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі щомісячну доплату виплачують в тому обсязі, які були виділені Головному Управлінню для даної виплати, крім того, вони виконують лише делеговані повноваження з питань соціального захисту і до їх компетенції не входить прийняття рішення по визначенню розмірів доплат і компенсацій, тому дані виплати здійснюються в межах коштів виділених Кабінетом Міністрів України. Позивач перебуваєте на обліку в управлінні, як пенсіонер за віком з 09.01.19 95 року і отримує пенсію по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України "Про державний бюджет України» на відповідні роки, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи (4 категорія) виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, встановлена в розмірі 5 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Щодо застосування статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то згідно з Програмою діяльності Кабінету Міністрів України, схваленою постановою Верховної Ради України від 11.10.95 р., враховуючи розмір мінімальної заробітної плати, Кабінет Міністрів України постановою № 836 від 26.07.1996 р. громадянам, які проживають посиленого радіологічного контролю, встановив доплату в розмірі 520000 карбованців (5,20 грн.). Виходячи із вищевикладеного, підстав для перерахунку додаткової пенсії відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - немає, тому що розмір та суми цих виплат встановлені на 2007 - 2010 роки Законами України "Про державний бюджет України» на відповідні роки. В позові просить відмовити.

Суд заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову частково.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судому засіданні з достовірністю встановлено, що згідно посвідчення серія НОМЕР_1 від 26.01.1993 року ОСОБА_2 є постраждалим 4-ї категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та постійно проживає в м. Каневі, Черкаської обл., яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що не заперечує в судовому засіданні і представник відповідача.

Відповідно до ст. 39 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищуються на одну мінімальну заробітну плату, при цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, згідно ч.4 ст.48 даного Закону.

Розмір мінімальної заробітної плати з 2004 року згідно з п.п. 5-2 п.5 ст.38 Бюджетного кодексу України (Закон України від 21.06.2001 р. № 2542-ІІІ) визначається законами про державний бюджет на відповідний рік.

Враховуючи те, що мінімальна заробітна плата на момент проведення позивачу виплат згідно Закону України № 489-V від 19.12.2006р. на 2007р. становила: 01.07.2007 р.-31.09.2007р. - 440 грн. ; 01.10.2007 р.- 31.12.2007р. - 460 грн.; згідно Закону України № 107- VІ від 28.12.2007р. на 2008р. становить: 01.01.2008 р.-31.03.2008р. - 515 грн. ; 01.04.2008 р.-30.09.2008р. - 525 грн. ; 01.10.2008р.-30.11.2008р. - 545 грн.; 01.12.2008р.-31.12.2008р. - 605 грн.; згідно Закону України № 835-VI від 26.12.2008р. на 2009 р. становила: 01.01.2009 р.-31.03.2009р. - 605 грн. ; 01.04.2009 р.-30.06.2009р. - 625грн. ; 01.07.2009р.-30.09.2009р. - 630 грн.; 01.10.2009р.-31.10.2009р. - 650 грн.; 01.11.2009р.-31.12.2009р. - 744 грн., згідно Закону України № 2154-VI від 27.04.2010р. на 2010 р. становила: 01.01.2010 р.-31.03.2010р. - 869 грн. ; з 01 квітня - 884 гривні, то позивач повинен був отримувати доплату в розмірі мінімальної заробітної плати, а оскільки виплати проводилися УПФУ в м. Каневі по 5,20 грн. із 01.07.2007 року по 30.04.2010 рік, то недоплата становить за цей період (14 829,00 грн. - 85,63 грн. = 14 743,37 грн.) де 14 829,00 грн. сума яка повинна бути сплачена, 85,63 грн. сума яку він фактично отримав (а.с. 8), 14 743,37 грн. і є недоплатою.

Закони України «Про Державний бюджет» на відповідний рік до 2006 року не містили обмежень щодо застосування ст. 39 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині здійснення доплат до пенсій непрацюючим пенсіонерам у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, на 2006 рік - п. 37 ст.77 Закону України від 20.12.2005 р. № 3235-ІУ «Про Державний бюджет на 2006 рік» та на 2007 рік п. 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було зупинено дію соціальних гарантій.

Згідно ч. 1 ст. 67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

У відповідності до ст. 71 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” дія положень цього закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ст. 75 Конституції України, єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.

Згідно ст. 92 п. 6 ч. 1 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту.

Отже, Закон України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має вищу юридичну силу ніж Постанова Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.96 р. ?ро компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому суд вважає, що підлягає застосуванню вимога ст. 39 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, який передбачає щомісячну доплату в розмірі мінімальної заробітної плати.

Крім того, слід зазначити, що встановлений ще в 1996 році Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.96 р. ?ро компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір доплат і компенсацій протягом тривалих років не змінювався не зважаючи на постійне підвищення мінімальної зарплати і не відповідає розміру встановленим іншими законами. Також Закони України ?ро розмір мінімальної заробітної плати” не містили обмежень до застосування ст. 39 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до 4 категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно підпункту 13 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було викладено в такій редакції: особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 5 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тому на даний час позивачу призначена додаткова пенсія в розмірі 35,30 грн. (а.с. 8)

Вказана норма Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), а саме положення статті 67 розділу І, пунктів 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до цього втратила чинність і норма Закону України "Про статус І соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині, яка стосується вищевказаного розміру додаткової пенсії особі, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю.

Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в подальшому будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішені даного спору підлягає застосуванню ст. 39 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати, а ч.3 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком.

П. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначає, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

В рішенні Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 вказано, що Конституційний Суд України вважає, що оскільки для значної кількості громадян України пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня який принаймні не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом, то звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року №3477-ІУ, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. У рішенні, ухваленому 30 листопада 2004 року у справі «Бакалов проти України», Європейський суд з прав людини вказав, що для держави неприпустимо пояснювати невиплату боргу браком бюджетних коштів, тому посилання представника відповідача на відсутність коштів не може бути підставою для відмови в задоволенні позову.

Оскільки Позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок Відповідачем пенсії Позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

На даний час чинними є норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком та підвищення пенсії, зарплати на одну мінімальну заробітну плату.

Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-Ш, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Тому вважаю, що Відповідач повинен здійснити перерахунок додаткової пенсії Позивачу за період з 01.07.07р. по 30.09.07р. за такою формулою: 1) 406 х 15% = 60,90 грн., де 406 грн. - розмір мінімальної пенсії за віком, а 15% - відсотки до розміру мінімальної пенсії за віком; 60,90 грн. - щомісячна додаткова пенсія, відповідно за період:

з 01.10.07р. по 31.12.07р. 411 х 15% = 61,65 грн. ,

з 01.01.08р. по 31.03.08р. 470 х 15% = 70,50 грн. ,

з 01.04.08р. по 30.06.08р . 481 х 15% = 72,15 грн. ,

з 01.07.08р. по 30.09.08р. 482 х 15% = 72,30 грн. ,

з 01.10.08р. по 31.10.09р. 498 х 15% = 74,70 грн. ,

з 01.11.09р. по 31.12.09р. 573 х 15% = 85,95 грн. ,

з 01.01.10р. по 31.03.10р. 695 х 15% = 104,25 грн. ,

з 01.04.10р. по 30.04.10р. 706 х 15% = 105,9 грн. ,

оскільки виплати проводилися УПФУ в м. Каневі не в повному обсязі, то з 01.07.2007 року по 30.04.2010 року недоплата становить (2574,15 грн. - 753,44 грн. = 1820,71 грн.) де 2574,15 грн. сума додаткової пенсії яка повинна бути сплачена, 753,44 грн. сума яку вона фактично отримала, 1820,71 грн. і є недоплатою.

З огляду на викладене дії управління ПФУ в м. Каневі Черкаської області щодо невиплати позивачу доплат до пенсії, передбачених ст. 39 та ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає неправомірними.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності невиплати позивачу доплат до пенсії згідно ст. 39 та ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, в зв'язку з тим, що позивачем допущено арифметичну помилку при підрахунку.

Від сплати судових витрат сторони звільнені.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 21, 22, 24, 46, 55, 75, 92 Конституції України, ст.ст. 1, 13, 39, 67, 71 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.91 р. №796-ХІІ, рішеннями Конституційного Суду України № 20-рп від 01.12.04 року, року №5-рп/2002 від 20 березня 2002, №7-рп/2004 від 17 березня 2004 року, №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, ст.ст. 10, 11, 60, 81, 82, 88, 209, 212, 214 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області з приводу відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку, виплат і додаткової пенсії у відповідності із ч.3 ст.51, ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі на користь ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, заборгованість за період з 01.07.07р. по 30.04.10р. по доплаті до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю, в сумі 14 743,37 грн. (чотирнадцять тисяч сімсот сорок три гривні 37 коп.) та заборгованість по виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до категорії 4, в сумі 1820,71 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять гривень 71 коп.), а всього: 16 564,08 грн. (шістнадцять тисяч п'ятсот шістдесят чотири гривні 08 коп.).

Зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі в подальшому проводити ОСОБА_3 виплату доплати до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі мінімальної заробітної плати, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» та виплату додаткової пенсії в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.3 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ - 120,00 грн.

Від сплати судового збору сторони звільнені.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через міськрайонний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.

Головуючий К.М. Штих