Справа № 2-883/10
18 червня 2010 р. Канівський міськрайонний суд Черкаської області
у складі: головуючого - судді - Русакова Г.С.
за участю секретаря с/з - Шмиги Л.М.
позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Білана В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каневі, Черкаської області, справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про перерахунок раніше призначеної державної та додаткової пенсії, виплату яких передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, яка діяла станом на час звернення із позовом (далі - Закон №796) посилаючись на те, що він є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювань, пов'язаних з проживанням на забрудненій території внаслідок аварії на ЧАЕС, та отримує державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена ст.ст. 50 та 54 Закону № 796. Зазначивши, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам передбаченим цим Законом та на відмову УПФУ м. Канів привести їх у відповідність з вимогами Закону, просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його усунути зазначені порушення, здійснивши відповідний перерахунок та виплату за період з 01.01.2007 року по 31.05.2010 р. в сумі 101235,63 грн.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги збільшив у зв'язку з арифметичною помилкою при підрахунку, просить суд стягнути з УПФУ в м. Каневі на його користь доплату до пенсії відповідно до ст..50,54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 103628,73 грн. з урахування раніше виплачених сум.
Представник відповідача за довіреністю, Білан В.А., в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків як інваліду ІI групи, потерпілому І категорії, захворювань, які пов'язані з проживанням на забрудненій території внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на теперішній час перебуває на обліку як пенсіонер по інвалідності. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: «Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України». Постановою КМУ №654 від 16.07.2008 року "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" потерпілі від наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках по II групі інвалідності встановлюється в розмірі - 1374,09 грн. відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам ІІ групи, внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується додаткова пенсія встановлена в розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в розмірі (706х20%)= 141,20 грн. В позові просить відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до повного задоволення, з наступних підстав.
В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що ОСОБА_2 віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 (а.с.10) та є інвалідом ІІ групи з 19.06.2006 р., захворювання пов'язане з роботами по ЛНА на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК №091252 від 19.06.2006 р.
Статтею 49 Закону України № 796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Крім того, суд вважає, що при прийнятті рішення про відшкодування щомісячної доплати слід застосовувати поняття аналогії права згідно ст. 257 ЦК України щодо загального строку позовної давності встановленого тривалістю у три роки.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону № 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону інвалідам ІІ групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (далі - Закон № 1058-ІV) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796. Пунктом 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, всупереч положень статей 50, 54 Закону № 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 11--п 2008 неконституційними положень пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів», якими з 01.01.2008р. були внесені зміни, зокрема, до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які саме зробило посилання Управління ПФУ в м. Каневі при прийнятті рішення щодо відмови Позивачу в перерахунку пенсії, Відповідач повинен був взяти до відома, що з 22 травня 2008 року вищезазначені положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів» втративши юридичну силу не можуть мати інших правових наслідків.
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над законними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Зі змісту положень статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час «визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Так, згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене суд вважає, що невзяття до уваги положень частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації Позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Оскільки Позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок Відповідачем пенсії Позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Крім того, при прийнятті рішення про відшкодування щомісячної доплати до пенсії слід застосовувати поняття аналогії права згідно ст. 46 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно з якою, якщо виплати здійснені неправильно по вині органу, який призначив і виплачує ці виплати, то вони виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Тому суд вважає, що Відповідач повинен здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії Позивачу відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з наступних розрахунків: з 01.06.2007 р. по 30.09.2007 р. - 406х8х4=12992 грн., з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 411х8х3=9864 грн., з 01.01.2008 р. по 31.03.2008 р. - 470х8х3=11280 грн., з 01.04.2008 р. по 30.06.2008 р. - 481х8х3=11544 грн., з 01.07.2008 р. по 30.09.2008 р. - 482х8х3=11568 грн., з 01.10.2008 р. по 31.10.2009 р. - 498х8х13 = 51792 грн., з 01.11.2009 р. по 30.12.2009 р. - 573х8х2=9168 грн., з 01.01.2010 р. по 31.03.2010 р. - 695х8х3=16680 грн., з 01.04.2010 р. по 31.05.2010 р. - 706х8х2=11296 грн., а всього 146184 грн. Враховуючи, що позивач отримував додаткову пенсію як інвалід ІІ групи, постраждалий від наслідків аварії на ЧАЕС І категорії відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.06.2007 р. по 31.05.2010 р. в сумі 53089,53 грн., то недоплата становить - 146184,00 грн. - 53089,53 грн. = 93094,47 грн.
Крім цього, Відповідач повинен здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії Позивачу відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, виходячи з наступних розрахунків: з 01.06.2007 р. по 30.09.2007 р. - 406х75%х4=1218 грн., з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 411х75%х3=924,75 грн., з 01.01.2008 р. по 31.03.2008 р. - 470х75%х3=1057,50 грн., з 01.04.2008 р. по 30.06.2008 р. - 481х75%х3=1082,25 грн., з 01.07.2008 р. по 30.09.2008 р. - 482х75%х3=1084,50 грн., з 01.10.2008 р. по 31.10.2009 р. - 498х75%х13=4855,50 грн., з 01.11.2009 р. по 31.12.2009 р. - 573х75%х2=855,50 грн., з 01.01.2010 р. по 31.03.2010 р. - 695х75%х3 = 1563,75 грн., з 01.04.2010 р. по 31.05.2010 р. - 706х75%х2=1059, а всього 13704,75 грн. Враховуючи, що позивач отримував додаткову пенсію як інвалід ІІ групи, постраждалий від наслідків аварії на ЧАЕС І категорії відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.06.2007 р. по 31.05.2010 р. в сумі 3170,49 грн., то недоплата становить - 13704,75 грн. - 3170,49 грн. = 10534,26 грн.
З огляду на викладене дії УПФУ в м. Каневі Черкаської області щодо невиплати позивачу основної та додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає неправомірними.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності невиплати позивачу основної та додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають повному задоволенню.
Від сплати судових витрат сторони звільнені.
Крім цього, відповідно до ст.88 ЦПК України суд вважає за необхідне покласти на відповідача сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн. на користь держави.
На підставі наведеного та керуючись статей 16, 19, 22, 45, 46, 64, 86, 121, 124 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», ст.ст. 28, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Закону України «Про державний бюджет України на 2008-2010 р.р.», ст.ст. 10, 11, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи - задовольнити .
Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, доплату до пенсії згідно ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.06.2007 р. по 31.05.2010 р. в сумі 10534,26 грн . (десять тисяч п'ятсот тридцять чотири грн. 26 коп.).
Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, доплату до пенсії згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.06.2007 р. по 31.05.2010 р. в сумі 93094,47 грн. (дев'яносто три тисячі дев'яносто чотири грн.. 47 коп.).
Зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі в подальшому проводити ОСОБА_2 виплату пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з розмірі 75 % мінімальної пенсії , відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ - 120,00 грн.
Від сплати судового збору сторони звільнені.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через міськрайонний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Головуючий Г.С.Русаков