Справа №2а-36/1220
2010 р.
27 квітня 2010 року Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Мозолєвої Т.В.
при секретарі Кашпоровій Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області про визнання дій відповідача щодо нарахування щорічної допомоги на оздоровлення не в повному обсязі незаконними та зобов'язання здійснити донарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення, -
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, посилаючись на те, що він є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у зв'язку з ліквідацією її наслідків та має відповідне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 2 групи. Тому, відповідно до абз.2 ч.4 ст. 48 Закону України від 28.02.1991 року « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому належить щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат. Однак, цю допомогу за 2008 р. він одержував в значно меншому розмірі, а в 2007 та 2009 р.р. не одержував взагалі, що підтверджується відповіддю відповідача від 29.09.2009 р. №03-5517.
Таким чином, за 2007 р. йому недоплачено 2100,00 грн., за 2008 р. (2575,00 грн. -120,00 грн.)=2455,00 грн., за 2009 р. -3250,00 грн., а всього йому недоплачено 7805,00 грн.
Просить суд визнати дії відповідача щодо нарахування щорічної допомоги на оздоровлення в заниженому розмірі незаконними та зобов»язати відповідача зробити донарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за рахунок коштів Державного бюджету відповідно до ст..48 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2007 р. у розмірі 2100,00 грн., за 2008 р.-2455,00 грн., за 2009 р.-3250,00 грн., в разом 7805,00 грн.
В судове засідання позивач не з»явився, від нього надійшло клопотання про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої просить відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі, оскільки Конституційний Суд України визнав неконституційними положення Законів України «Про Державний бюджет України» на 2007,2008 р.р. після виплати допомоги позивачу, а в 2009 р. взагалі не розглядав питання щодо відповідності положень ЗУ «Про Державний бюджет на 2009 р.» Конституції України, просить розглянути справу в його відсутність.
Суд вважає за можливе розглянути справу по суті у відсутність сторін.
Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В суді прийнято без заперечень, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є інвалідом 2 групи безстроково з 10.04.2007 р. і має право на пільги, передбачені ст.48 Законом України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач має право на щорічну допомогу на оздоровлення в обсязі встановленому законом, передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. Порядок надання щорічної допомоги регулюється цим Законом, абз.2 ч.4 ст. 48 вказаного Закону передбачена виплата інвалідам 2 групи допомоги у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, інвалідам 3 групи у розмірі 4 мінімальних заробітних плат.
Згідно ч.7 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Розмір мінімальної заробітної плати складає:
з 01.01.2007 р. - 400 грн., з 01.04.2007 р. - 420 грн., з 01.07.2007 р. - 440 грн., з 01.10.2007 р. - 460 грн;
з 01.01.2008 р. - 515 грн., з 01.04.2008 р. - 525 грн., з 01.10.2008 р. - 545 грн., з 01.12.2008 р. - 605 грн.;
з 01.01.2009 р. - 605 грн., з 01.04.2009 р. -625 грн., з 01.07.2009 р. -630 грн., з 01.10.2009 р. -650 грн., з 01.12.2009 р. -669 грн.
Зі змісту вимог Законів України «Про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат на 2007 та 2008 р.р.» не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метаю реалізації норми ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
09 липня 2007 року Конституційний Суд України прийняв рішення у справі за конституційним поданням 4 6 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, ЗО, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), яким ст.. 29 Закону України «Про державний бюджет на 2007рік» в частині, що стосується предмету позову, визнана неконституційною. Вищевказаним рішенням Конституційний Суд України визнав неконституційним п. 30 ст .71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007р», якою встановлено припинення виплат щорічної допомоги відповідно до ст.48 Закону України № 796-Х11.
Ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» надано право Кабінету Міністрів України у 2008 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо невідповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1 пунктів 61,62,63 розділу П, пункту 3 розділу Ш Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів у країни» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4,6-22, 24-100 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Держаний бюджет України) від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4,6-8,10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22,24-34, підпунктів 1-6,8-12 пункту 35, пунктів 35, пунктів 36-100 розділу П «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу Ш «Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» за Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року дійсно неконституційною не визнавалась, а порядок застосування ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не був предметом рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р.
За таких обставин та з урахуванням вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області позивачеві повинна бути виплачена щорічна допомога на оздоровлення за зазначений період, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати:
за 2007 р. - (420 х 5) = 2100 грн.;
за 2008 р. - (515 х 5)- 120 = 2455 грн.;
за 2009 р. - (650 х 5)-120 = 3130 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що за вказаний період позивачеві повинна бути виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 7685,00 грн., з урахуванням вже виплаченої допомоги в 2008 р. в сумі 120,00 грн., в 2009 р.-120,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ , ст.ст. 8,19, 22 Конституції України, ст. ст.8, 9, 159-163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської Ради Луганської області щодо нарахування щорічної допомоги на оздоровлення не в повному обсязі неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 р., 2008 р., 2009 р. в сумі 7685,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка була відсутня під час проголошення постанови, протягом десяти днів з дня отримання постанови. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Луганської області через Первомайський міський суд Луганської області.
Суддя Т.В.Мозолєва