ПОСТАНОВА Справа № 2а- 343/1220/10 р.
10 червня 2010 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі судді Мазки Н.Б.
при секретарі Бондар К.В.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача з відмови в проведенні щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни, суд
Позивач звернувся до суду з позовом посилаючись на те, що належить до соціальної групи діти війни, оскільки народився ІНФОРМАЦІЯ_1. Належність до цієї соціальної групи підтверджується довідкою № 2263 від 30 серпня 2005 р.
У листопаді 2009 р. звернувся з письмовою заявою до відповідача про підвищення пенсії, як дитині війни у відповідності з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак у своєму листі № 2227\П-11 від 01 грудня 2009 р. останній відмовив у виплаті цієї доплати.
Позивач вважає рішення відповідача неправомірним, просить визнати протиправною бездіяльність з відмови відповідача у проведенні щомісячного підвищення пенсії, як дитині війни у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов'язати відповідача встановити щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р. згідно діючого законодавства з урахуванням фактично виплачених сум.
Позивач підтримав позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, просить відмовити в задоволенні позову, розглянути справу у її відсутність, а в письмових запереченнях послалась на те, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога виплачується замість пенсії, підвищуються ї на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком , а ч.1 цієї статті передбачено, що дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках передбачених цим законом, або в частині , що не суперечить цьому закону.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України "Про державний бюджет України" визначається будь - які видатки Держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Закону України "Про соціальний захист дітей війни" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 цього Закону).
Враховуючи, що згідно ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує КМУ, то дії УПФУ в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вищезазначених правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії.
Положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими зупинено на 2007 рік дію ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнано рішенням КСУ від 09 липня 2007 р. по справі № 1- 29\2007 та № 6 - рп/ 2007 такими, що не відповідають Конституції України.
Згідно ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України. А це означає, що право приймати закони, вносити зміни у разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом належить виключно Верховній раді України і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам, у тому числі Конституційному Суду України. З наведеного випливає, що Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не іншим чином.
Приймаючи рішення Конституційний Суд України не має компетенції відловлювати дію положень, що діяли раніше. Ухвалою Конституційного суду України від 19 травня 2009 р. № 27-у/2009 було встановлено, що непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої ст. 28 Закону № 1058-ІV, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалину законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст.. 6 Закону № 2195-ІV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, а тому вирішення цього питання не належить до повноважень Конституційного суду України.
Згідно з Положенням, управління ПФУ в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами КМУ. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши обставини справи, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних обставин.
В судовому засіданні встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується довідкою 2263 від 30 серпня 2005 року. (а.с.5).
Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2009 року по дійсний час діє в наступній редакції: «дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком».
Відповідачем здійснюється виплата підвищення до пенсії в розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частиною 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 грн., з 01 липня - 48,2 грн. та з 01жовтня - 49,8 грн.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідним бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини щодо нарахування та виплати дітям війни підвищення до пенсії, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, суд вважає за необхідно зобов'язати відповідача здійснити нарахування підвищення до пенсії позивача відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а вимоги такими, що підлягають задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що дії відповідача щодо відмови в нарахуванні і виплати підвищення до пенсії позивачеві як дитині війни є неправомірними.
Керуючись вимогами Конституції України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст.8, 9, 159-163 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області з відмови в нарахуванні і виплати підвищення до пенсії, як дитині війни ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області перерахувати і виплати підвищення до пенсії, як дитині війни ОСОБА_1 за період з 01 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р. з врахуванням раніш виплаченої доплати.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в адміністративному суді Донецької області через Первомайський міський суд.
Суддя /підпис/
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної чинності
Суддя