91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
01.07.10 Справа № 17/101
За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Поріченської сільської ради Краснодонського району Луганської області, с. Поріччя Краснодонського району Луганської області
про стягнення 841 грн. 97 коп.
Суддя Фонова О.С.
Представники:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача збитків у сумі 841,97 грн., заподіяних порушенням природоохоронного законодавства, на користь держави: балансовий рахунок №31516921700147 спеціального фонду місцевого бюджету Поріченської сільської ради Краснодонського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 24048922 ВДК м. Краснодон Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач -УДК у Луганській області, МФО 804013.
Відповідач витребувані судом документи не надав, явку повноважних та компетентних представників у судові засідання 10.06.2010, 01.07.2010 не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце їх проведення, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.
Як зазначив Вищий господарський суд України в Інформаційному листі від 13.08.2008 № 01-8/482 Про деякі питання застосування норм господарського процесуального кодексу України (п. 19)… дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до вимог п. 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затв. наказом ВГСУ від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»передбачено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо такі відомості, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, станом на час розгляду справи.
Про поважні причини неявки в судове засідання представника відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
З огляду на вищевказане, відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд
Державною екологічною інспекцією в Луганській області 06.02.2007 при проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Поріченською сільською радою Краснодонського району Луганської області (далі - Рада), було встановлено, що Радою в період з 16.10.2006 по 06.02.2007 здійснювалось самовільне водокористування в частині забору води із свердловини, що є порушенням ст. 44 Водного Кодексу України. Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 06.02.2007.
Свердловина знаходиться на балансі Ради, яка уклала договір від 20.04.2005 № 23/3 з КП „Роднічок” на оперативне управління.
Розмір збитків, нанесених державі Радою внаслідок порушення водоохоронного законодавства складає 841,97 грн.
Позивачем була надіслана відповідачу претензія від 13.04.2007 № 21, відповіді на яку Радою надано не було.
У зв'язку з наступною несплатою відповідачем завданих збитків у сумі 841,97 грн. позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення.
Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не спростував.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи позивача та надані ним докази, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно зі статтею 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
У відповідності до статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до шлей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання збруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до частини 1 статті 30 Водного кодексу України, збір за спеціальне водокористування справляється з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включає збір за використання води водних об'єктів та за скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України та статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодовувати збитки заподіяні ними внаслідок порушення водоохоронного законодавства.
Судом встановлено факт завдання відповідачем збитків державі в наслідок порушення вимог водного законодавства в сумі 841,97 грн., а саме здійснення самовільного водокористування в частині забору води із свердловини при відсутності дозволу на спеціальне водокористування в період з 16.10.2006 по 06.02.2007.
Розмір збитків, нанесених державі Радою внаслідок порушення водоохоронного законодавства, обчислений позивачем вірно згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 № 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 01.06.1995 № 162/698, складає 841,97 грн.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення збитків у сумі 841,97 грн. є обґрунтованими, такими, що підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача відповідно до статті 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Поріченської сільської ради Краснодонського району Луганської області, с. Поріччя Краснодонського району Луганської області, вул. Терешкової, буд. 37, ідентифікаційний код 04528755, збитки в сумі 841,97 грн., заподіяні порушенням природоохоронного законодавства на користь держави: балансовий рахунок №31516921700147 спеціального фонду місцевого бюджету Поріченської сільської ради Краснодонського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 24048922 ВДК м. Краснодон Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач -УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ.
3. Стягнути з Поріченської сільської ради Краснодонського району Луганської області, с. Поріччя Краснодонського району Луганської області, вул. Терешкової, буд. 37, ідентифікаційний код 04528755, на користь Державного бюджету України:
- на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, держмито у розмірі 102,00 грн.
- на поточний рахунок 31211259700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську, банк -ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050000 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн., видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Суддя О.С. Фонова