Справа № 361/10250/21
Провадження № 3/361/6693/21
21.12.2021
21 грудня 2021 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Дутчак І.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого
за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
23 листопада 2021 року до Броварського міськрайонного суду Київської області з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 01 жовтня 2021 року серії ААБ № 212967, ОСОБА_1 01 жовтня 2021 року об 11.30 год. на автодорозі М-01 Київ-Чернігів 33 км, керував автомобілем VOLVO FH, д.н.з. НОМЕР_1 з причепом Krone Mega, д.н.з. НОМЕР_2 , не забезпечив технічно-справний стан транспортного засобу, внаслідок чого переднє ліво колесо причепа злетіло, викотилося на зустрічну смугу руху та зіткнулося з автомобілем DAF, д.н.з. НОМЕР_3 . При ДТП транспортні засоби отримали пошкодження.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. п. 2.3 “а”; 2.3 “б” Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Під час розгляду справи, судом встановлено наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зі змісту протоколу, вбачається, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 є громадянином Республіки Білорусь і при цьому на території України місця проживання він не має.
Згідно із п. 7 Розділу ХІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в не автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від
07 листопада 2015 року № 1395, оформлення матеріалів про порушення правил дорожнього руху іноземцями та особами без громадянства, які не мають дипломатичного імунітету, здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Під час оформлення матеріалів про вчинене іноземцем або особою без громадянства правопорушення йому рекомендується вирішити всі питання щодо провадження в адміністративній справі за місцем учинення цього порушення. Поліцейські використовують всі передбачені законодавством можливості щодо розгляду та виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення в найкоротші строки.
Разом з тим, у порушення зазначених вище вимог Інструкції, складені матеріали про адміністративне правопорушення не містять рекомендацій ОСОБА_1 вирішити всі питання щодо провадження в адміністративній справі за місцем його вчинення. Також інспектором, яким складено протокол, не використано всі передбачені законодавством можливості щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення в найкоротший строк.
За таких обставин, суд позбавлений можливості повідомити правопорушника про розгляд справи належним чином та у визначені ст. 277 КпАП України строки.
Слід зауважити, що особою, яка притягується до адміністративної відповідальності є іноземець, а суду не надано документів, які свідчать про те, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення особа розуміє мову, яка використовується в суді, чи забезпечена захистом або перекладачем.
З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, та об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають істотне значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності до того законних підстав, направити до суду.
Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови № 14 від 23 грудня 2005 року “Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті” визнав правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в абз. 2 п. 12 постанови № 11 від 17 жовтня 2014 року “Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення” роз'яснив, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
При цьому суд, з урахуванням того, що інспектору УПП в м. Києві ДПП старшому лейтенанту поліції Зуєву С.А. було відомо про те, що ОСОБА_1 являється іноземцем та не має адреси проживання в Україні, аналізуючи положення п. 7 Розділу ХІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в не автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 07 листопада 2015 року № 1395, дотримання вимог якої є обов'язковим для особи, яка складає протокол про адміністративне правопорушення, вважає, що у даному випадку інспектором УПП в м. Києві ДПП слід забезпечити участь ОСОБА_1 , який є громадянином Республіки Білорусь та не має місця проживання на території України, при розгляді протоколу про адміністративне правопорушення у Броварському міськрайонному суді Київської області.
За вказаних обставин, справа про адміністративне правопорушення не може бути розглянута судом згідно із вимогами чинного законодавства та повинна бути повернута органу, який її склав, для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 245, 251, 256, 276, 278 КУпАП
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Дутчак І.М.