Справа №694/2302/21
провадження № 1-кс/694/1090/21
16.12.2021 року м. Звенигородка
Слідчий суддя Звенигородського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на бездіяльність посадових осіб Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви про кримінальне правопорушення,
ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до слідчого судді Звенигородського районного суду Черкаської області зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення, передбачене ст.364 КК України до ЄРДР після отримання заяви про кримінальне правопорушення від 03.12.2021.
Вказана скарга обґрунтована тим, що 03.12.2021 року ними було подано до
СВ Звенигородського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області заяву про вчинення кримінального правопорушення, яка була отримана Суб'єктом оскарження 03.12.2021 р., що підтверджується відміткою про прийняття. У заяві повідомили про те, що службові особи виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області, приймаючи рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради від 15.11.2018 р. №300 «Про затвердження конкурсної документації та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне», рішення від 15.11.2018 р. №300 «Про затвердження конкурсної документації та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне» та рішення №395 від 26.12.2018 р. «Про призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду в місті Ватутіне» допустили зловживання владою та вчинили дії щодо визначення управителя без отриманих протоколів зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя та в результаті яких, як наслідок, значно збільшилася вартість тарифів за комунальні послуги, що надаються мешканцям багатоквартирних будинків на території міста Ватутіне Черкаської області, що спричинило тяжкі наслідки, в чому вбачалися наслідки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 364 КК України.
Станом на 07.12.2021 р. слідчим Звенигородського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області не внесено відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 214 КПК України. Всупереч вимогам КПК, заявникам не вручено (надано) витягу з Єдиного реєстру досудового розслідування, як документу, що засвідчує факт реєстрації в реєстрі відомостей про кримінальне правопорушення.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 07.12.2021 р. призначення судді не відбулося, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Згідно протоколу автоматичного визначення слідчого судді від 13.12.2021 року матеріали зазначеної скарги були передані судді ОСОБА_1
14.12.2021 року за скаргою було відкрито провадження і призначено судовий розгляд на 16.12.2021 року.
В судове засідання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не з'явилися, будучи повідомленими належним чином.
Представник Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 107 КПК України, рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. За клопотанням учасників процесуальної дії застосування технічних засобів фіксування є обов'язковим. Фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, за виключенням вирішення питання про проведення негласних (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
Клопотань від учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів фіксування не
надходило, відтак фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
Дослідивши матеріали скарги та додані до неї документи, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Стаття 24 КПК України забезпечує права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності слідчого.
Відповідно до ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у нездійсненні процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк.
Згідно ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 години після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснює досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Таким чином, обов'язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб'єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Як вбачається з матеріалів скарги, 03 грудня 2021 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до Звенигородського РВП ГУНП із заявою з проханням внести відомості про кримінальне правопорушення за їх заявою до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Жодних відомостей про те, що станом на 07 грудня 2021 року ця заява про злочин внесена до ЄРДР і за нею розпочато досудове розслідування - слідчому судді не надано.
Оскільки у вищевказаній заяві від 03 грудня 2021 року формально викладено ознаки можливо вчиненного злочину, то така заява мала бути внесена поліцією до ЄРДР у 24-годинний строк з дня її подання.
У випадку встановлення під час розслідування відсутності складу чи події злочину кримінальне провадження мало б бути закрито відповідно до ст. 284 КПК України.
Відповідно до ст.40 КПК України слідчий несе відповідальність та своєчасність здійснення процесуальних дій, в тому числі й починати досудове розслідування та наявності підстав, передбачених цим Кодексом.
Звертаючи увагу на вищевикладене, враховуючи, що слідчий суддя здійснює функції контролю за дотримання прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, вважаю, що уповноваженою особою органу досудового розслідування вчинена бездіяльність, проігноровано заяву скаржників, тому скарга є обґрунтованою та підлягає задоволенню в частині зобов'язання Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області внести до ЄРДР відомості про злочин на підставі заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Щодо вимог скаржників про внесення інформації про злочин до ЄРДР саме за ст. 364 КК України, слідчий суддя вважає вказані вимоги необґрунтованими, тому що попередню кваліфікацію ознак кримінального правопорушення визначає слідчий при внесенні інформації про злочин до ЄДРД.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування не передбачено постановлення ухвали про визнання бездіяльності посадової особи, яка полягає у не виконанні процесуальних дій, протиправною, або про зобов'язання органу досудового розслідування надіслати витяг з ЄРДР скаржникам, на підставі чого, у цій частині скарга до задоволення не підлягає.
З огляду на зазначене вище, слідчий суддя приходить висновку про часткове задоволення скарги.
Керуючись ст.19 Конституції України,ст.ст. 107, 214, 303-304, 307, 372 КПК України,- у х в а л и в :
Скаргу ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на бездіяльність посадових осіб Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви про кримінальне правопорушення- задовольнити частково.
Зобов'язати уповноважену особу Звенигородського районного відділу поліції ГУНП у Черкаській
області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, які викладені у заяві ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 03 грудня 2021 року про вчинення кримінального правопорушення, зареєстрованій 03.12.2021 року та доручити проведення досудового розслідування щодо цієї заяви.
В іншій частині скарги відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1